Wpis z mikrobloga

#zello #prawo Zachęcam do dyskusji, czy nieszyfrowane, niekodowane i publicznie dostępne transmisje rozmów załóg karetek mogą być udostępniane w sieci.

Art. 267. Bezprawne uzyskanie informacji

Dz.U.2020.0.1444 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

§1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.


Bierne nasłuchiwanie to nie "podłączenie" w rozumieniu 267 KK. Oryginalna transmisja radiowa nie ma żadnych zabezpieczeń, więc nie można mówić także o ich łamaniu. Dostęp do komunikacji ma każdy mieszkaniec Warszawy - wystarczy tylko zwykłe radio za kilkanaście złotych. Dlaczego więc informacje o typowych działaniach państwowych służb miałyby nie być w jawnie dostępne także w sieci? Oczywiście z poszanowaniem RODO/ochrony danych osobowych itp.

Do przesyłania danych osobowych, adresowych, czy innych tajnych służą inne dedykowane kanały komunikacyjne (telefony, system informatyczny z tabletami itp.)

Obywatele mają prawo do jawności działań władz i służb państwowych i wiedza o tym, że w Warszawie nie ma miejsc w szpitalach, występuje przepełnienie SORów, brakuje karetek itd. jak najbardziej służą interesowi społeczeństwa.
  • 34
wyobraź sobie jaka byłaby inba gdyby jakiś dzban wbił na częstotliwość pogotowia i zaczął piłować mordę ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Panczenisci: nie mieszajmy wątków! Twój komentarz dotyczy tego:

Art. 208. Odpowiedzialność za używanie urządzenia radiowego bez wymaganego pozwolenia

Dz.U.2019.0.2460 t.j. - Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne

1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@whatsup666: śmieszny to byl czas twoich narodzin, a jeszcze śmieszniej bedzie jak bedziesz umierającym w karetce. Wtedy zeby taki dzban wbił na kanal i zaczął pilowac jape, ratownicy nie uslysza gdzie maja cie zawiezc, po 5 minutach #!$%@? cie na chodnik i tam kipniesz. To bedzie dopiero smieszne xD
@DOgi: art 208 moze nie miec tu zastosowania. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru (art 144). Pytanie o znaczenie slowa "przeznaczonych" bo moim skromnym zdaniem nie jest to to samo co "przystosowanych wyłącznie do". Literalne znaczenie moze sugerowac ze to wlasciciel/uzytkownik przeznacza do czegos sprzęt - np zlew przeznaczony do mycia mięsa.
@DOgi: Tylko ze nasluch nieszyfrowaej informacji to nie jest ani otwarcie zamknietego pisma, ani podlaczenie sie do sieci telekomunikacyjnej ani przelamanie czy ominiecie jej zabezpieczenia.
Niech sluzby naucza sie w koncu szyfrowac swoja komunikacje.
Rownie dobrze ja moglbym miec pretensje, ze mnie podluchal kiedy krzycze do sasiada z balkonu.
@maniac777: Dobry trop. W takim razie co z wyłączeniem z 159 Prawo Telekomunikacyjne?

4. Przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych


Komunikacja, o której mowa, jest z istoty jawna, bo odbywa się "publicznym ogólnodostępnymi kanałami".
@DOgi: mi sie wydaje ze podstawowym problemem nie jest udostepnianie, tylko to ze do tych czestotliwosci co maja sluzby nie mozna legalbie nawet odsluchiwac gdyz na to pasmo wymagana jest koncesja, to chyba jakies smieszne kwoty rocznie sa a i tak nikt tego nie kupuje.
Dozwolone jest posiadanie odbionika (skanera) do nasłuchu dowolnego niekodowanego pasma pod warunkiem zachowania uzyskanych w ten sposób informacji na własny użytek.


@clorox: źródło? W tej dyskusji chciałem, aby każda informacja miała jakieś potwierdzenie w przepisach.

tylko to ze do tych czestotliwosci co maja sluzby nie mozna legalbie nawet odsluchiwac


@zbyszek_kieliszek: myślę, że trochę zaszalałeś, ale najlepiej jeśli j.w. znajdziesz potwierdzenie w przepisach. Urządzenia typu SRD-RTL pozwalają na nasłuchiwanie, ale nie
W takim razie co z wyłączeniem z 159 Prawo Telekomunikacyjne?


@DOgi: Chyba masz przynajmniej częściowo rację. W takim ten 160 par 3 u.p.t. samodzielnie (tj bez koniunkcji z art 267 kk) będzie miał zastosowanie chyba tylko wtedy gdy dojdzie do ujawnienia komunikatu który otrzymałeś przez pomyłkę. To tutaj nie zachodzi jeżeli przyjąć że niezaszyfrowana komunikacja służb jest ze swej natury jawna. Choć do samego takiego przyjęcia mam wątpliwości - szczególnie jeżeli
szczególnie jeżeli dotyczyłoby to policji.


@maniac777: z policją jest o tyle łatwo, że mają wewnętrzne przepisy zabraniające używania ogólnodostępnych transmisji. Gdybu podawali tak dane osobowe czy informacje operacyjne, to sami narażaliby się na odpowiedzialność (karną?). Choć tak ogólnie, to Policja korzysta z systemu Tetra, ale to tylko kodowanie i nie zapewnia on bezpieczeństwa - nie znam jednak szczegółów.
ja siadam z prawnikiem i będę przeglądał w LEXie orzecznictwo sądów z tego i innych paragrafów, które przytoczył bagieta na jutube, pewnie za kilka dni się podzielę


@SzacunekLudziZPiwnicy: dasz linka do tego filmu? Fajnie jakbyś w LEXie zerknął przede wszystkim na komentarze to wspomnianych tutaj przepisów Prawa Telekomunikacyjnego. Orzecznictwo raczej jest bardzo biedne i apelacje można policzyć na palcach jednej ręki :< Pewnie nie było też kejsu z udostępnianiem do internetu.
@DOgi: ostrzegam, żenada :P https://www.youtube.com/watch?v=nHu5QYEhz4U

Zamierzam zrobić kompleksowy przegląd tematyki, wiadomo, że nie ma u nas precendensu, ale sądy patrzą na poprzednie orzecznictwo, więc można na tej podstawie wyciągnąć wnioski co do przyszłych orzeczeń w podobnych sprawach. Tak na szybko już znalazłem info z jednego sądu w Gdańsku, że sam nasłuch radiowy otwarego kanału nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego z art. 267 $2 i $3. Jak wspomniałem, trochę zajmie i wrócę
@clorox: oj nie byczq, nie tak. Poniżej rozwijam to (mam nadzieję) poprawnie.

...nie stosuje się do komunikatów i danych:
1. ze swojej istoty jawnych,
2. z przeznaczenia:
a) publicznych lub
b) ujawnionych:
I. postanowieniem sądu wydanym w postępowaniu karnym,
II. postanowieniem prokuratora lub
III. na podstawie odrębnych przepisów.
Czy coś może być jawne, ale nie z przeznaczeniem publicznym?


@clorox: tak, bo postawili tam przecinek, czyli wyliczają.

...nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych, z przeznaczenia publicznych..


jest czym innym od:

...nie stosuje się do komunikatów i danych ze swojej istoty jawnych z przeznaczenia publicznych..