Wpis z mikrobloga

halo, halo, czemu nikt nie pisze, że Polska wstaje z kolan i jesteśmy eksporterem energii netto ? Czyżby ten temat nie był taki medialny ? a może dlatego, że eksportujemy mimo, że generacja fotowoltaiczna i farm wiatrowych jest szczątkowa ? Gdzie są obiektywni redaktorzy z portali branżowych by o tym pisać ja się retorycznie pytam ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#energetyka
źródło: comment_1610007775t0g20zXf9ySAWsnF5JhgHR.jpg
  • 23
@Dru_Gru: Oczywiście, że tak może być, ale jak piszą o rekordowych importach to mogliby się pochylić i napisać coś o rekordowych eksportach, nie uważasz ? Oczywiście to wstawanie z kolan to taki wybieg poetycki, jak widać działa :)

@Mesiash_ten_prawdziwy: rekordowy eksport to nie powód do chwalenia się ? nawet jak spalany jest ten paskudny i brudny węgiel i biorą go sąsiedzi uważani za liderów w transformacji energetycznej ? Według mnie
jak piszą o rekordowych importach to mogliby się pochylić i napisać coś o rekordowych eksportach, nie uważasz ?


@panpele: niedawne artykuły o rekordowym imporcie mówił o danych za cały rok 2020, a nie o wybranej chwili i nie udawaj, że tego nie wiesz. Chyba, że nie wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@losBamberos88: zobacz jak rozkładają się salda innych operatorów choćby na stronie electricitymap.org (na obecną chwilę nie znam innej, gdzie można by jako tako podglądać salda w całej Europie) - bezprecedensowo Francja zasysa jakieś 7 GW - w sumie koło 10 GW, ale eksportuje do Hiszpanii 3 GW. Hiszpania to ciekawy przypadek - dzisiaj import 6 GW. Dodatkowo UK też importuje. Poza tym bardzo ciekawie rozkłada się moc na kablach między Polską/Litwą/Szwecją/Danią/Niemcami.
@babisuk: tak, był taki artykuł, ale są wrzucane artykuły np. o rekordowej generacji z wiatru z jednego dnia - i nie udawaj, że tego nie wiesz. Chyba, że tego nie wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°) - to mogłyby być wrzucane artykuły o rekordowym eksporcie w jednym dniu, nie uważasz ? Oczywiście dajmy trochę czasu redakcjom, dzień się jeszcze nie skończył. Ale będę pilnie śledził, czy taki artykuł
to mogłyby być wrzucane artykuły o rekordowym eksporcie w jednym dniu


@panpele: ale ten eksport nie jest rekordowy. ¯\_(ツ)_/¯
i nie udawaj, że tego nie wiesz. Chyba, że tego nie wiesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@babisuk skoro pisali kilka razy o rekordowych generacjach w np. farmach wiatrowych (bo moc zainstalowana swego czasu przyrastała dość szybko) to mogliby pisać o rekordowych eksportach na przestrzeni kilku lat. Zwłaszcza, że ostatnio często wałkowany był temat importów. A w tym roku mamy rekordowy eksport ( a kto wie, może nawet i najwyższy w ciągu kilku lat?). I nie udawaj, że tego nie wiesz. Chyba, że tego nie wiesz ( ͡º
@babisuk a jaki był rekordowy w tym roku, może coś przeoczyłem.

Poczekajmy na wolumen energii na zamknięcie doby dzisiejszej, ale z tego, co widzę po BPKD na stronie PSE to mniej się nie szykuje, chyba, że coś w intra day się zahandluje. Jesteśmy na eksporcie aż do 22.
w tym roku,


@panpele: ten rok ma 6,5 dnia colego, bez takich.
No i wspominane przez Ciebie rekordy importu czy produkcji z wiatru to są rekordy od czasów sensownego spięcia systemu po wojnie. Co więcej - wskazują one pewne trendy i są przyczynkiem do ich wykazania, dyskusji o zmianach i ich konsekwencjach. Jeden czy kilka dni z eksportem to nie jest początek odwracania się trendu (bo nic na to nie wskazuje)
@babisuk dobrze, cumplu. Przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Ja nie mam problemu, by przyznać, że fotowoltaika to dobry suplement w szczycie obciążenia w lecie, bo elektrownie na węgiel nie muszą go niepotrzebnie kotłować. Tak samo wiatr bywa niezłym dodatkiem, bo czasem potrafi dobrze naśladować krzywą zapotrzebowania a poza tym może również skutecznie regulować napięcie w sieci.

Ale widzę, że Ty nigdy nie przyznasz, że to właśnie 7 stycznia, między
Ale widzę, że Ty nigdy nie przyznasz, że to właśnie 7 stycznia, między innymi nasz brudny węgiel ratował przed energetyczną katastrofą postępowy, ekologiczny zachód. Takie są fakty, wystarczy spojrzeć na salda operatorów i gdzie były "zasilacze" czyli kraje eksportowe a gdzie byli "odbiorcy" czyli kraje z saldem importowym.


@panpele: no i gdzie z tego wynika, że byłaby katastrofa? Że brakowało miejscowych źródeł, że nie było już co odpalać, gdyby nie Polska
@babisuk

Nie rozumiem skąd Twój upór. Gdyby nie nasze 2 GW to ja widzę dwa, trzy wyjścia: albo odpalono by jakieś elektrownie CCGT lub turbiny gazowe (tyle, że z rezerwy zimnej - więc cena energii byłaby zdecydowanie wyższa niż z naszych elektrowni), albo operatorzy zdecydowaliby się i uzgodnili by pracę z niższą częstotliwością (co jest niebezpieczne), albo dopuszczono by do sytuacji pracy z lokalnym niezbilansowaniem, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
O, jest
Poniżej wklejam kilka linków


@panpele: no i ich brakowało wcześniej. Choć info o wysokich cenach to nie jest info o nadchodzącej katastrofie. Brytyjski komunikat odnosi się do dzisiejszego wieczora, a nie wczoraj.

Nie rozumiem skąd Twój upór

przywiązanie danych?

odpalono by jakieś elektrownie CCGT lub turbiny gazowe (tyle, że z rezerwy zimnej - więc cena energii byłaby zdecydowanie wyższa niż z naszych elektrowni),


@panpele: no tak - mocy w gazie
@babisuk

Komunikat owszem, poszedł dzisiaj dla UK i FR, ale twarde dane pokazywały to samo wczoraj. Historycznie można to sprawdzić na stronie entsoe transparency albo na stronach poszczególnych operatorów.

Co do gazu to odpalanie takich urządzeń z rezerwy zimnej zawsze wiąże się z ryzykiem awarii. Szansa na to jest większa niż w przypadku bloku, który jest wykorzystywany rutynowo ( choćby sytuacja z końca czerwca ubiegłego roku u nas w Polsce). Poza tym
Komunikat owszem, poszedł dzisiaj dla UK i FR, ale twarde dane pokazywały to samo wczoraj.


@panpele: to wczoraj zapomnieli ogłosić? No nie wiem. Dzisiaj jest np zimniej we Francji czy UK, wystosowano komunikaty, a nasz eksport mniejszy, teraz jest 165 MW.
Może rzeczywistość jest bardziej skomplikowana?
@babisuk

Wczoraj to Hiszpanie mieli kontynuację "cold snap" co ma zresztą trwać do połowy stycznia

https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/010721-spanish-cold-snap-notice-extended-as-temperature-hits-record-low

i co widać po saldach. Natomiast wczorajsza sytuacja, jakbyś śledził salda operatorów, była niespotykana.Pisałem o tym wyżej. Austria eksport do Niemiec, Niemcy eksport do Francji, Włochy (co najbardziej zaskakujące) eksport do Francji... Wszystko szło na zachód, do UK i Hiszpanii. Wiatru zero a wysokie zapotrzebowanie. Wschód Europy przybył na ratunek uciemiężonym energetycznie krajom zgniłego zachodu (
Wczoraj to Hiszpanie mieli kontynuację "cold snap"


@panpele: dlatego pisałem o Francji i UK. W czasie wydanego w UK ostrzeżenia (17-20 naszego czasu) jest u nas tylko drobny eksport. Zdecydowanie mniejszy niż rano. A to wieczorem są europejskie szczyty zapotrzebowania zimowego.