Wpis z mikrobloga

Informacja o #revolut oraz #degiro
-------------Degiro-------------:
Zmienił się format eksportu Degiro w ostatnich dniach i nowe eksporty nie działały w aplikacji.
Zaktualizowałem już aplikację by wspierała (wyłącznie) nową wersję eksportu. Instrukcja jak należy go dokonać znajduje się w okienku importu na kalkulatorgieldowy.pl lub pod tym linkiem.
Obsłużony został też przypadek gdy nie było prowizji dla transakcji. Nie miałem wcześniej takich w plikach od mirków.
-------------Revolut-------------**
Jesteśmy w fazie testów importu giełdowych miesięcznych wyciągów PDF i najprawdopodobniej opublikujemy nową wersję ze wsparciem tej platformy na dniach. Niestety jesteśmy ograniczeni do testów na naszych własnych eksportach.
Jeśli to możliwe to podeślijcie nam swoje eksporty miesięcznych wyciągów giełdowych (INSTRUKCJA) by pomóc nam wyłapać potencjalne błędy. Pliki PDF niestety zawierają dane osobowe więc pewnie nie będzie zbyt wielu chętnych co rozumiemy dlatego możliwe, że będziemy zmuszeni na wypuszczenie wersji Beta importu, która może zawierać błędy. Szczególnie brakuje nam wyciągu z dużą liczbą transakcji, która wykracza poza jedną stronę.

@slepywidzi @mucher (wołam was bo zgłosiliście ten problem :))

#kalkulatorgieldowy #gielda #podatki #pit
  • 7
@Futhark: w pliku eksportu z Degiro znajduje się pozycja shorta na CFD. Z tego powodu nie działa import. Dotychczas nie miałem takiego pliku. Wezmę to na warsztat.
Na chwilę obecną działa tylko import akcji/ETF. Nie mam również żadnego przypadku z dywidendami.
Degiro: raporty ładują się i generalnie jest wszystko ok, poza tym, że transakcje dokonane na giełdzie USA przeliczane są z waluty konta (euro), a nie zakupionych/sprzedanych akcji (USD). Powoduje to spore rozbieżności, bo np zamknięta pozycja liczona w USD przyniosła mi zysk 1081,6395 PLN, a liczona przez waszą aplikację w euro 1098.3619 PLN.

Co do zestawienia dywidend, da się takowe pobrać w Degiro, tylko należy wejść w zakładkę "Przegląd rachunku" i stamtąd
neralnie jest wszystko ok, poza tym, że transakcje dokonane na giełdzie USA przeliczane są z waluty konta (euro), a nie zakupionych/sprzedanych akcji (USD). Powoduje to spore rozbieżności, bo np zamknięta pozycja liczona w USD przyniosł


@Perdyga:
Podejrzewam, że jest wszystko prawidłowo a na różnicę wpływają duże różnice kursowe przy czym oczywiście nie wykluczam błędu. Czy jest możliwość byś przesłał mi swój CSV do weryfikacji działania? Byłbym również bardzo wdzięczny za CSV
Pobierz pur3pwnage - > neralnie jest wszystko ok, poza tym, że transakcje dokonane na giełdzi...
źródło: comment_1611857213y6VyhHdwwLnbWiD5oiJDpq.jpg
@pur3pwnage: Nie mogę się z tym zgodzić. Akcje kupiłem i sprzedałem za USD, nie za euro jak wynikałoby ze sposobu liczenia przez aplikację. Sytuacja wygląda tak - przelewam PLN do brokera, broker wymienia je na euro. Składam zlecenie zakupu akcji notowanej w USD, broker wymienia posiadane przeze mnie euro na dolary i dopiero wtedy dokonywany jest zakup. Za dolary, nie euro. W momencie sprzedaży także otrzymuję dolary, które dopiero później są
@Perdyga: niestety kosztem poniesionym przy zakupie jest EUR nie USD. To samo dotyczy się przychodu.
Taką opinię mamy również z Krajowej Informacji Skarbowej oraz księgowej.
W tym wypadku automatycznie otrzymujesz EUR więc dochód jest w EUR. Gdyby otrzymana kwota była w USD to przeliczana była by w USD. To z resztą widać w eksporcie.
Oczywiście jak to bywa z podatkami najlepiej jest mieć własną interpretację podatkową niemniej jednak nadal pozostajemy przy