Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Cześć,

Zmieniam pracę, w której aktualnie jestem zapisany do programu PPK. W nowej pracy istnieją PPE. Nie jestem pewny, czy mają PPK bo prawnie nie muszą mieć jeżeli mają PPE. I teraz pytanie, czy jeżeli mieliby PPK, to lepiej kontynuować PPK, czy może zostawić środki na PPK i zacząć odkładać w ramach PPE? I wtedy środki zgromadzone na PPK wypłacić, czy zostawić by sobie rosły powoli ale już bez żadnych wpłat? Co jest lepsze - PPK czy PPE?

#ppk #ppe #gielda #inwestycje #inwestowanie
  • 12
@kub493: jak nie planujesz wypłacać sobie co miesiąc tak jak robi to sporo osób z PPK, to raczej bierz PPE, bo dopłata jest większa i idzie z budżetu pracodawcy. Jak chcesz wypłacać to bierz PPK, bo PPE nie można wypłacić, bez zerwania stosunku pracy. Jak chcesz trzymać do emerytury no to raczej PPE. Zapytaj w co wkładają te pieniądze jeżeli masz wybór. I nie słuchaj #!$%@? o OFE.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@papasmerf3737: Tak, tak - jestem naiwniakiem, debilem i dam sie zru**** jak z ofe bla bla bla. Powiedz mi lepiej czy dać się wyciumkać via PPK czy może via PPE? xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vinmcqueen: Problem w tym, że nie mogę przenieść funduszy z PPK do PPE. Więc środki zgromadzone na PPK po prostu zostaną. Nie będzie więcej dopłat moich i pracodawcy (a jak z dopłatą roczną przez państwo?) i po prostu będą sobie te pieniążki tam rosły/malały w zależności od stopy zwrotu. Ma to sens? Przy równolegle aktywnym inwestowaniu w PPE?
@kub493: ale w drugą stronę masz tak samo, pieniędzy z PPE nie przetransferujesz do PPK, możesz je zostawić albo wypłacić i przed emeryturą zapłacisz podatek Belki od zysków i tracisz 30% wpłat tak jak w PPK więc tu nie ma różnicy. PPE w sumie możesz też przenieść na IKE również jak chcesz sam zarządzać tymi pieniędzmi po zmianie pracy.

jak z dopłatą roczną przez państwo?


Nie jesteś w PPK, nie ma
@kub493: Dokładnie tak jak napisałeś, zainwestowane w polską giełdę będą rosły/malały ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie mam pojęcia czym się technicznie różnią te programy, ale protokół jest jeden - wypłata co rok i jak najdalej od bananowej giełdy.