Wpis z mikrobloga

Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica)
Jego sympatyczny i zabawny wygląd, o sylwetce z zaokrągloną dużą głową i krótkimi czerwonymi nogami, sprawił, że nazwa łacińska maskonura określa go jako „braciszka arktycznego”. Brak dymorfizmu płciowego. W szacie godowej wierzch małej głowy, kark, grzbiet, krótki ogon i skrzydła oraz obroża na szyi czarne. Boki głowy i gardło jasnoszare. Pióra na piersi i brzuchu białe. Wydzielina gruczołu ogonowego, którą maskonur rozciera po pierzu, stanowi warstwę wodoodporną. Wśród wszystkich ptaków morskich wyróżnia go niepowtarzalny, krótki, silny, garbaty dziób o wyraźnym bocznym spłaszczeniu i poprzecznych fałdach, ma szarą nasadę, z dalszą częścią opatrzoną w żółte i pomarańczowe pasy (karby). Specjalne wyżłobienia na dziobie, podobnie jak znajdująca się w szczęce dodatkowa kość, umożliwiają maskonurowi chwytanie w poprzek nawet 10 ryb jednocześnie. U nasady dzioba znajdują się żółte narośle. Niebieskie płytki rogowe nad i pod okiem. Za nimi ciągnie się czarna linia. Na głowie znajduje się kryza. Nogi pomarańczowe o palcach spiętych błoną pławną, czerwienieją w okresie lęgowym. Szata spoczynkowa podobna, lecz głowa i gardło ciemnieje (są bardziej szare), dziób staje się mniej kontrastowy i traci częściowo wielkość poprzez spłaszczenie boków, a nogi – żółte. U młodych maskonurów dziób jest mniej garbaty, węższy i o czarniawym kolorze, przez co upodabniają się do alczyków. Upierzenie dorosłych ptaków przypomina pingwiny, które prowadzą podobny tryb życia związany z morzem i wybrzeżami. Jednak w naturalnym środowisku ptaki te się nie spotykają – maskonury żyją na północnej półkuli, pingwiny tylko na południowej.
Zaobserwowano, że ptak używa patyków do drapania się po grzbiecie. Jest to jedyny zaobserwowany przykład używania narzędzi przez ptaki morskie.
_Ponadto, naukowcy odkryli, że dziób maskonura jest fluorescencyjny (według hipotez cecha ta może odgrywać rolę w zachowaniach godowych, tudzież pomagać ptakowi w polowaniu - świecący dziób miałby ułatwiać namierzanie ofiar) oraz chroni go przed przegrzaniem.(*), (**)
Na Islandii pomieszkuje do sześćdziesięciu procent populacji maskonura atlantyckiego na świecie, co daje ponad sześć milionów osobników. Fakt, że gniazdują w tych samych miejscach, w których się urodziły i gniazdują tylko wtedy, gdy w pobliżu znajdują się inne maskonury oznacza, że niektóre miejsca na Islandii są bez wątpienia najlepsze na świecie do obserwowania tego niesamowitego gatunku.(***)
Maskonury są jednocześnie znakomitymi pływakami, jak również świetnymi lotnikami. W wodzie potrafią nurkować na głębokość 60 m, gdzie przebywać mogą przez 20-30 sekund. Z kolei w trakcie lotu mogą rozwinąć prędkość do 90 km na godzinę, machając skrzydłami nawet 400 razy na minutę
Na wolności maskonury mogą dożywać do 30 lat. Pary, które się łączą, pozostają ze sobą na całe życie a samcom maskonura zdarza się przynosić do gniazda kwiaty._
Autor
#photoexplorer #fotografia #ornitologia #ptaki #przyroda #natura #kanada #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Lifelike - Maskonur zwyczajny (Fratercula arctica)
Jego sympatyczny i zabawny wygląd...

źródło: comment_16139181331MW0jxmHLtmRWdtapFdhXG.jpg

Pobierz
  • 2