Wpis z mikrobloga

Filmik z efektami ataku zimy w texasie u znanego youtubera zajmującego się tematyką komputerów retro (po angielsku)

tl;dw i dla nie kumających angielskiego:

- atak zimy i brak prądu. Youtuber ma ogrzewanie na prąd więc z powodu jego braku wyjeżdża z rodziną do ciotki
- problemem jest podróż - jego elektryczno-spalinowy samochód jest rozładowany (nie ma jak naładować) i ma pusty bak (stacje benzynowe są zamknięte z powodu braku prądu do napędzenia dystrybutorów z paliwem). Używa samochodu córki, który ma trochę paliwa w baku
- po kilku dniach prąd wraca i youtuber przyjeżdża do domu - okazało się, że pękła rura z wodą i zalało mu prawie cały dom na kilka cm wysokości
- w texasie podłogi i ściany w domach są z drewna - podłogi do wymiany (w tym świeżo położona wykładzina), ściany do remontu
- dom był ubezpieczony (o ile ubezpieczyciel nie zbankrutuje od ilosci odszkodowań z całego stanu... :P)
- w supermarketach z powodu braku prądu w lodówkach zepsuło się jedzenie i trzeba było je wyrzucić, półki są puste a restauracje zamknięte

Szczerze mówiąc to filmik dobrze pokazuje czym moze grozic dla spoleczenstwa nawet krótkie załamanie dostaw prądu - brak paliwa do samochodów żeby sie poruszać, brak pieniedzy z powodu nie działających bankomatów, szybko psujące się jedzenie z powodu braku chłodzenia, brak mozliwosci ugotowania posiłku czy problemy z wodą.

Dlatego tak ważne jest posiadanie jakiś zapasów w postaci żywności puszkowanej i makaronów itp, jakiejś butli z gazem i zapasowej kuchenki, alternatywnego ogrzewania w postaci kominka i zapasów drewna itd

Ja wiem, ze to teksas nienawykły do ataków zimy, ale ostatnie ataki zimy równie dobrze mogą i polskie miasta sparalizować. Kilka dni tak mocnych opadów śniegu jak w moskwie i polskie miasta leżą.

#zima ##!$%@? #usa #teksas #retrogaming #survival #preppers #preppering
pablo397 - Filmik z efektami ataku zimy w texasie u znanego youtubera zajmującego się...
  • 42
@pablo397: wystarczy beczka ropy, butla z gazem.
Lodówka to nie problem bo zamrażalnik masz na dworze a lodówkę w piwnicy/garażu/korytarzu.

Nawet w ciepłych klimatach warto mieć termicznie stabilny dom a nie szajs z dykty.

Większość ciepła ucieka im przez gówniane okna, do tego chory metraż domów im nie pomaga.
@Evert: W przypadku domu można się kłócić, ale infrastruktura kluczowa, jaką jest sieć energetyczna, powinna być gotowa na (prawie) wszystko.
No ale Teksas nie chciał stosować się do tfu wstrętnych regulacji federalnych, więc wydzielili swoją własną niezależną sieć. Jak to się skończyło - widać. Normalnie mogliby pobrać prąd z okolicznych stanów, a tu nie ma w ogóle takiej możliwości.
A ten temat już poruszano w bodaj 2010 roku, ale znowu postraszono
naprawdę budowalbys kominek ze wszystkimi #!$%@? aby mieć pewność że nie zamarzniesz w miejscu gdzie ostatnio zima była 30lat temu?


@Evert:
inaczej, utrzymujesz wszystko pradem, ogrzewanie, chlodzenie, cokolwiek.

Moja pierwsza mysl, co jezeli tego pradu braknie?
Jak stawialem dom i robilem ogrzewanie to tez wybudowalem kominek w razie gdyby gazu/pradu zabraklo.
Moja pierwsza mysl, co jezeli tego pradu braknie?

Jak stawialem dom i robilem ogrzewanie to tez wybudowalem kominek w razie gdyby gazu/pradu zabraklo.


@r0k0: u mnie teraz wszystko będzie na prąd + solary na dachu + akumulatory. Przynajmniej w ciągu dnia będzie można najważniejsze systemy jak ogrzewanie i lodówka utrzymać przy życiu.
@pablo397: solary w pochmurny dzień też produkują prąd, dom planuję 3 litrowy, w przypadku dużego kryzysu dół załączę tylko na niezamarzanie a funkcje życiowe przeniosę na górę. Wyłaz na dach jest zaplanowany idealnie do solarów - będzie podest z dostępem gdzie w razie czego można je odśnieżyć, umyć.
@Evert: ja to bym budował kominek wszędzie. Bo lubię ogień i w lecie nqwert bym palił i otworzył okna żeby mieć wczute w ogień.

Kiedyś chwilę mieszkałem w domku z kominkiem w lecie i każdej nocy rozpalałem po 30 stopni było.