Wpis z mikrobloga

  • 38
419 + 1 = 420

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor: Swiatłana Aleksijewicz
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★

Swiatłana Aleksijewicz w swojej książce porusza bardzo delikatny temat osób, których życie na zawsze zostało naznaczone piętnem katastrofy nuklearnej w Czarnobylu. Opowieść składa się z kilkudziesięciu wypowiedzi świadków oraz uczestników wydarzeń z 1986 roku - od mieszkańców skażonej strefy, przez żołnierzy, po badaczy z państwowych instytutów.

Książka nie jest kolejnym kalendarium i zbiorem suchych faktów na temat katastrofy - rozmówcy to w zdecydowanej większości osoby, którym przyszło żyć w samym jej środku, a o których świat po Czarnobylu zdaje się zapominać. Ich opowieści niejednokrotnie mają filozoficzny wydźwięk, stawiają pytania odnośnie roli człowieka w świecie, jego życia oraz śmierci. Nie uciekają także od tematów politycznych, związanych ze stanem Związku Radzieckiego i jego ostatecznym upadkiem. Monologi nie są pozbawione wstrząsających szczegółów i bardzo intymnych informacji o ówczesnych, a także przyszłych losach ich bohaterów. Czytelnikowi przedstawione są m.in. przerażające realia pracy osób, na których barki spadł obowiązek usunięcia najbardziej dotkliwych skutków awarii oraz dokładne opisy chorób, które trawią organizmy znajdujące się przez wiele lat pod wpływem szkodliwego promieniowania. Wiele z rozmów wchodzi na silnie emocjonalny grunt, pokazując że Czarnobyl to nie jest jedynie historyczna ciekawostka, a tysiące osobistych dramatów zwykłych ludzi, będących dowodem tego, jak niebezpieczne w rękach człowieka mogą być nie do końca zrozumiane przez niego narzędzia. Autorka raczej nie ingeruje w wypowiedzi swoich rozmówców, daje im się wypowiedzieć i przekazać swoją wiadomość światu, choć często spotyka się z brakiem zrozumienia. Niektóre fragmenty wydają się być trudne do przebrnięcia z powodu języka i konstrukcji wypowiedzi - jest to jednak w pełni zrozumiałe z powodu różnorodności pytanych osób.

Słowem podsumowania, Czarnobylska modlitwa nie jest książką dla kogoś, kto szuka prostej rozrywki na wolną chwilę - to znakomity, ciężki w odbiorze reportaż, który zmienia spojrzenie na atom, uwrażliwia na konsekwencje jego nieodpowiedzialnego użycia oraz przestrzega przed skutkami bylejakości w kwestiach decydujących dla ludzkich istnień.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #czarnobyl
awfie - 419 + 1 = 420

Tytuł: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości
Autor: Sw...

źródło: comment_1614262758R0daX6CrKog9BTipGvD9FR.jpg

Pobierz
  • 7
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Neater: Zależy od dotychczasowego podejścia. Władze ZSRR mocno propagowały podział dwa atomy - wojenny z Hiroszimy i pokojowy do wykorzystywania właśnie w elektrowniach. Ludzie mocno w to wierzyli i wydaje mi się, że wiele osób wciąż tak myśli, nawet mimo Czarnobyla.

Lektura mocno utwierdza w przekonaniu, że atom to nie zabawka i nawet w pozornie uporządkowanych warunkach stanowi ogromne zagrożenie dla człowieka. Wiadomo, że od atomu już nie uciekniemy i nie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@patatier: to chyba największa wada tej książki - paskudnie było przebrnąć przez początkowe fragmenty, bo długie wypowiedzi składały się z wielu dwu-, trójwyrazowych zdań. Zrzucam to na rozmówców, bo taka konstrukcja dominowała w wypowiedziach osób starszych i raczej prostych, ale faktem jest, że moja pozytywna ocena wynika jedynie z późniejszych rozdziałów.