Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (195)

Ukraina
Doradcy przywódców „Kwartetu Normandzkiego” rozmawiali o powrocie do całkowitego zawieszenia broni w Donbasie - informuje Biuro Prezydenta Ukrainy. Według informacji, na początku spotkania szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak zaproponował przyjęcie wspólnego oświadczenia na szczeblu „Kwartetu Normandzkiego” o powrocie do pełnego zawieszenia broni w Donbasie, które zostało ustanowione w lipcu 2020 r. Zaproponował, aby posiedzenie Grupy ds. Bezpieczeństwa Trójstronnej Grupy Kontaktowej zostało zwołane niezwłocznie 19 marca w celu uzyskania konkretnego potwierdzenia gotowości stron do zawieszenia broni w Donbasie. Rosja, Francja i Niemcy nie ogłosiły jeszcze wyników spotkania doradców liderów „Kwartetu Normandzkiego”.
Źródło

Amerykański krążownik USS Monterey (CVN69) rozpoczął przejście cieśnin na Morze Czarne w celu przeprowadzenia operacji bezpieczeństwa przepływów w regionie. Krążownik dołączy do już obecnej na Morzu Czarnym hiszpańskiej fregaty Álvaro de Bazán, także z systemem AEGIS. Zapewne w reakcji na to, wszystkie sześć okrętów podwodnych Floty Czarnomorskiej postawiono w stan gotowości bojowej i wypłynęły w morze, powiedział w Sewastopolu dowódca FC, wiceadmirał Igor Osipow. Warto wspomnnieć, że właśnie rozpoczęły się rosyjskie ćwiczenia powietrzno-desantowe na Krymie.
Źródło
Źródło

Projekt ustawy Rady Najwyższej o współpracy przewiduje karę za pomoc w rosyjskiej agresji. W ramach projektu mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności ukraińscy posłowie, którzy są w kontakcie z władzami okupacyjnymi. Ustawodawca twierdzi, że ustawa zawiera również klauzulę o karze za współpracę w wojnie informacyjnej z agresorem i za wspólne wydarzenia polityczne. Ustawa przewiduje, że działania są uznawane za współdziałanie, gdy obywatel Ukrainy publicznie zaprzecza, że doszło do zbrojnej agresji na Ukrainę i część terytorium Ukrainy jest czasowo okupowana lub gdy publicznie wzywa do poparcia decyzji i / lub działania państwa agresora, formacji zbrojnych i / lub okupującej administracji państwa agresora; współpracuje z państwem agresorem, formacjami zbrojnymi i / lub okupacyjną administracją państwa agresora; nie uznaje suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach. Karą będzie zakaz zajmowania określonych stanowisk publicznych lub wykonywania określonych czynności przez okres od 10 do 15 lat.
Źródło

Białoruś
Szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Latuszka zwrócił się do Białorusinów, „których serca potrzebują zmiany”. Polityk wezwał do protestów w Dzień Wolności.„25 marca, w Dzień Wolności, wyjdź na główne ulice swoich miast w całym kraju. Pokaż, że nasza wola jest silniejsza niż strach. Dziś wiele osób czeka na zdecydowane i stanowcze słowa - powiedział Latuszka. "25 marca w całym kraju rozpoczynamy wiosnę protestów - wiosnę naszego wyzwolenia!"
Źródło

Na platformie Voice ponad 470 000 osób wzięło udział w ankiecie zainicjowanej przez Swietłanę Cichanouską, mającą na celu znalezienie wyjścia z kryzysu politycznego na Białorusi poprzez negocjacje. Jednocześnie wielu użytkowników narzekało na brak możliwości dostępu do serwisu Voice - nie było dostępu. Strona jest dodatkowym, ale nie jedynym sposobem rejestracji na platformie - twierdzą twórcy. Działa jako pomocniczy przewodnik od użytkownika do aplikacji na telefon.
Źródło

Litwa
W obecności Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i przebywającego z oficjalną wizytą na Ukrainie Prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy podpisano szereg dokumentów dwustronnych. W szczególności potwierdza się wspólne stanowisko w sprawie dalszego rozwoju stosunków strategicznych między Ukrainą a Litwą. Protokół określa praktyczne kwestie współpracy dwustronnej w zakresie polityki międzynarodowej i regionalnej oraz bezpieczeństwa. Podkreśla się znaczenie stałego wkładu Litwy w realizację strategicznych celów Ukrainy związanych z członkostwem w UE i NATO. Podpisano także Porozumienie Techniczne o udziale Ministerstwa Energii i Ochrony Środowiska Ukrainy w pracach Centrum NATO ds. Bezpieczeństwa Energetycznego, umowę w sprawie współpracy w zakresie wymiany młodzieży, a takze program dalszego rozwoju ukraińsko-litewskiej współpracy kulturalnej. Ponadto minister energetyki Ukrainy Jurij Witrenko i minister energii Litwy Dainius Kreivis podpisali wspólną deklarację intencyjną dotyczącą powołania grupy roboczej ds. wzmocnionej współpracy strategicznej w sektorze energetycznym. Podpisano także Memorandum o zamiarze współpracy w rozwoju pasażerskiego i towarowego transportu kolejowego, transportu drogowego osób i towarów.
Źródło

Łotwa
W czwartek, 18 marca, Państwowa Agencja Ubezpieczeń Społecznych (SSIA) zaczęła wypłacać jednorazowe zasiłki w wysokości 500 euro na każde dziecko. Ministerstwo Opieki Społecznej poinformowało dziś, że Skarb Państwa przekazał łotewskim rodzinom łącznie 62 320 000 euro. Łącznie 500 euro otrzyma 363 320 dzieci. Wsparcie udzielane jest wszystkim dzieciom w wieku poniżej 15 lat oraz w wieku od 15 do 20 lat dla uczących się, a także dzieciom urodzonym przed zakończeniem aktualnej sytuacji kryzysowej, czyli 6 kwietnia.
Źródło

Estonia
Znany estoński naukowiec morski Tarmo Kõuts został skazany na trzy lata więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin. 57-letni Kõuts został skazany za udział w działaniach wywiadowczych przeciwko Estonii. Oprócz kary więxienia nałożono na skazanego grzywnę w wysokości 17000 euro, która to suma miała pochodzić z wynagrodzeń za dokonane akty szpiegostwa. Prokurator Inna Ombler powiedziała, że chiński wywiad jest również zainteresowany osobami, które posiadają informacje dotyczące bezpieczeństwa Republiki Estonii, Unii Europejskiej i partnerów. „Ponieważ ujawnianie postępowań sądowych zostało ograniczone, prokuratura nie może obecnie ujawnić, jakie informacje przekazał Tarmo Kõuts chińskiemu wywiadowi” - powiedziała. Kõuts został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa Wewnętrznego 9 września ubiegłego roku. W latach 2006–2014 Kõuts był członkiem komitetu naukowego Ministerstwa Obrony, a od 2006 do 2012 r. członkiem komitetu naukowego Centrum Badań i Eksperymentów Morskich NATO.
Źródło

Polecam:
Reakcje Moskwy na słowa wypowiedziane w trakcie wywiadu dla stacji ABC przez prezydenta Joe Bidena związane są, z grubsza rzecz biorąc, z dwoma obszarami, polityki wewnętrznej i zagranicznej. Przypomnijmy, Joe Biden zapytany przez George Stephanopoulosa czy znając Putina uważa, że ten jest mordercą bez wahania przytaknął i przypomniał swoją styczniową z nim rozmowę telefoniczną w toku której miał powiedzieć, że „zapłaci” on za swoje czyny jeśli okaże się, że Rosja starała się wpłynąć na wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, co zresztą potwierdził raport amerykańskich służb specjalnych opublikowany na dzień przed wywiadem.
Dlaczego Biden przypomniał sobie, że Putin jest mordercą?

Cztery niedawne wydarzenia mogą wpłynąć na postępującą ewolucję białoruskiej sceny politycznej. Najpierw 6 marca w Mińsku odbył się kongres założycielski prorosyjskiej partii Sojuz (Unia), w którym uczestniczyło 135 osób. Jak dotąd nawet sam rząd nie ma partii - co wkrótce się zmieni, bo Partia Jedności Narodowej ma powstać na bazie ruchu społecznego Białaja Ruś. Sojuz i jego przewodniczący Siergiej Łuszcz pozycjonują się jako frakcja opozycyjna, opowiadając się za ściślejszą integracją białorusko-rosyjską. Grigorij Ioffe dla Fundacji Jamestown.
Przekształcanie sceny politycznej Białorusi

Na koniec ponownie zapraszam do przeczytania ważnego z naszego punktu widzenia artykułu Jacka Bartosiaka.
Dlaczego

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka