Wpis z mikrobloga

#turystyka #gory
Hej chcę kupic plecak w gory. Ma być to plecak na dwudniowe wyjscia, ale moze tez trzydniowe. Zastanawiam się nad modelem 40l, ale nie wiem czy to nie przesada. Jak myslicie? Znalazlem cos takiego: https://www.e-horyzont.pl/plecak-trekkingowy-deuter-fox-40-ocean-midnight-80884.html?&cd=12526501385&ad=118472879719&kd=&gclid=Cj0KCQjwl9GCBhDvARIsAFunhsnF-DNnHVB78QrJ96ge1k3_d2GHn0eoCjMOqOf219EbLuK0Np3MlZQaAqSQEALw_wcB&gclsrc=aw.ds . A moze coś konkretnego macie do polecenia?
  • 22
@karolhh: Foxy są chyba dziecięce -> plecy+ramiączka mogą okazać się krótkie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam dość podobny, Futura pro 40+10. Na 2 dni z lekka przyduży, ale przy ogarniętym pakowaniu i na 5-7 dni wlezie. Generalnie Deuter, Osprey, może Gregory (nie nosiłem), z tymi się nie pomylisz
@karolhh fox jak to ktoś zauważył jest modelem dziecięcym.
Zależy w sumie jaki masz budżet.
40l powinno na trzy dni wystarczyć - ja mam 44l na trzy tygodnie w górach śpiąc na zewnątrz, ale uprawiam półultralight( ͡° ͜ʖ ͡°)
@MojWlasciciel boje się, że 40 może byc za duży, glownie jednak sa to wyprawy dwudniowe... Ale z kolei też nie chcę kupic zbyt malego, szczególnie, że to nie bedzie coś bardzo taniego. Celuję w deutera
@karolhh: zazwyczaj troczy się rzeczy duże objętościowo albo o niepakownym kształcie np. namiot, karimatę, kije, etc. Jeśli planujesz spanie na dziko i troczenie ci nie przeszkadza to 40L wydaje mi się sensowne. Pewnie w mniejszy też byś się spakował, ale według mnie lepiej mieć mały zapas pojemności niż go nie mieć.
@karolhh nie będzie za duży, chyba że nie bierzesz śpiwora. Nie znam Twojego wyposażenia i stylu chodzenia - ja na przykład nie ruszam się nawet na jeden dzień bez kuchenki, bo nie ma to jak dobra kawa a nie ten syf ze schronisk. Generalnie plecaki tej klasy są dobrze kompresowalne, więc nawet jak będziesz miał trochę luzu to łatwo go zniwelujesz i nie będzie Ci się być majtało na boki.
https://8a.pl/plecak-w-gory-deuter-aircontact-lite-40-10-black-graphite
Aircontact
@karolhh: dwudniowe wyjście ze spaniem w schronisku? wtedy wystarczy 20 litrów

2 dwudniowe wyjście ze spaniem pod namiotem? 30/40 litrów

sprawdź sobie :
osprey exos 38
osprey talon 33/44
deuter speed lite 32

wszystko zależy od tego jaki masz sprzęt, jaki namiot, śpiwór i czy w ogóle planujesz spanie na dziko.
jeden się zapakuje w 30 litrów na 3 dni a inny nie zmieści się w 45 na ten sam wyjazd.
@pine przeważnie chodzę na 1 dzień ale wtedy biorę plecak miejski. Jak chodzę w gory na 2 dni to ostatnio raczej sypiam w chatkach, ale zdarzaja się wypady z hamakiem lub pod namiot (wtedy nawet na 2 noce). Nie mam hopla na punkcie redukcji wagi, ale tez nie jestem jakims gadzeciarzem ktory zabiera tony szpeju. Jak ide na dwa dni to wezmę śpiwor, garnek, palnik aparat (ubrania wiadomka). Kije troczę.
@karolhh:

40 litrów to kawał plecaka, w który zapakujesz się na kilka dni, ze spaniem i jedzeniem.
na weekendowe wypady czy jednodniowe polecam kupić coś 30+ litrów, czyli to co podałem wcześniej, exos, talon czy deuter speed lite. stosunkowo lekkie plecaki, dobrze wykonane, czy wygodne to już sam musisz ocenić, przymierzyć w sklepie.

sprawdź jeszcze ofertę gregory, może coś wpadnie w oko.
najlepiej uderzyć do sklepu i pomacać, poprzymierzać, nie każdy
@karolhh: z obciążeniem

w dobrym sklepie zapakują ci do plecaka worek z obciążeniem, żebyś sprawdził jak leży.
jeśli nie masz w pobliżu żadnego sklepu, zamów przez internet, załaduj do środka trochę szpeju i połaź z nim po mieszkaniu.

https://8a.pl/8academy/jak-dopasowac-plecak/

to trochę jak z butami, po prostu to się czuje, że jest wygodny, szczególnie jak się sprawdzi kilka modeli.
@karolhh: ważne jest aby pas biodrowy opinał biodra a nie brzuch czy uda, niektóre plecaki mają regulowane szelki więc tutaj problemu nie ma, ustawisz pod siebie a inne nie mają i niektórzy producenci oferują plecaki np. w dwóch rozmiarach ale czasem tylko w jednym i tutaj musisz po prostu trafić, a będąc wysokim albo bardzo niskim bywa z tym problem.

Osprey ma nawet aplikacje na telefon która pomaga wybrać odpowiedni rozmiar
@karolhh: jeśli masz zdrowe podejście i nie liczysz każdego grama, który zakładasz na plecy to na pewno coś wybierzesz, osprey, deuter, gregory to sprawdzone marki, nie ważne który plecak wybierzesz to będziesz zadowolony
chyba kupno plecaka w ciemno, bez przymierzenia, w necie to nie jest dobry pomysł.


@karolhh: Zawężasz maksymalnie wybór, kupujesz w jednym sklepie to co Cię interesuje, przymierzasz, jeden sobie zostawiasz a resztę odsyłasz.

Gdy byłem na etapie wyboru modelu, przymierzałem różne plecaki w sklepie. Ale gdy już przyszło do kupna, to zamówiłem to co mnie interesuje w dwóch rozmiarach i odesłałem to co mi nie pasowało. ¯\_(ツ)_/¯