Wpis z mikrobloga

Na zdjęciu uchwycono ostatnie chwile krążownika General Belgrano, 2 maja 1982 roku, po storpedowaniu go przez atomowy okręt podwodny Conqueror. Wokół okrętu widoczne pneumatyczne tratwy ratunkowe. Trafiony w pobliżu rufy przez 2 torpedy argentyński krążownik ARA General Belgrano (C-4) znacznie się przechylił. Belgrano zakupiony w 1951 r. od USA jako USS Phoenix (CL-46), który przetrwał atak Japończyków na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 r. i wsławił się w wojnie na Pacyfiku, General Belgrano był starym okrętem, co pozwalało krytykom jego zatopienia przedstawiać go jako okaz muzealny, który nie był w stanie zagrozić brytyjskim siłom specjalnym.

Dowódca Conquerora zdecydował się użyć trzech pocisków Mark 8 z zapalnikiem kontaktowym (średnica 533 mm, masa głowicy 340 kg.). Była to stara, wręcz przestarzała konstrukcja, wywodząca się wprost z II wojny światowej i niemająca możliwości sterowania jej torem, rzec by więc można: godna swego celu, ale Wreford-Brown uznał, że taka torpeda łatwiej przebije dziesięciocentymetrowy pas pancerny, relikt poprzedniej epoki niespotykany już w nowych okrętach.

Więcej o całej operacji przeczytacie na naszej stronie: http://www.nowastrategia.org.pl/zatopic-belgrano/

#historiajednejfotografii #okrety #ciekawostkihistoryczne #qualitycontent #historia #nowastrategia
źródło: comment_1618127547nSrHPzmdodAqZIfoWdxM7U.jpg
  • 4
Trafiony w pobliżu rufy przez 2 torpedy argentyński krążownik ARA


@NowaStrategia: Skąd wy kurde bierzecie te swoje rewelacje?

One of the torpedoes struck 10 to 15 metres (33 to 49 ft) aft of the bow

The second torpedo struck about three-quarters of the way along the ship, just outside the rear limit of the side armour plating


Zresztą na tym zdjęciu widać wyraźnie uwalony dziób.
@ZygoteNeverborn: Masz rację, nie mam pojęcia skąd ten chochlik bo w artykule jest napisane prawidłowo...

Pierwsza z torped trafiła w dziób krążownika, odrywając go przy tym, druga uderzyła w maszynownię, powodując unieruchomienie jednostki oraz wszystkich pokładowych systemów elektrycznych, wyrywając w poszyciu kadłuba dwudziestometrową dziurę. Trzecia uderzyła w niszczyciel Hipólito Bouchard, jednak jej głowica nie eksplodowała i nie wyrządziła okrętowi żadnych szkód. Los General Belgrano był jednak przypieczętowany.


Dodawanie na szybko tak