Wpis z mikrobloga

#!$%@?! Źle, źle, źle
Źle się stało, źle się dzieje, a najgorsze wkrótce się wydarzy( ͡° ʖ̯ ͡°)

Przyjechałam dziś z pracy wcześniej i wyszłam na papierosa na patio. Jak już szłam palić, to myślę sobie, śmieci wyrzucę.
Zawsze to jakaś okazja zejść niżej do ogrodu i przejść koło jeżyn (4m x 10m) żeby podejrzeć #kaczkalusia, czy na jajkach siedzi.
Stanęłam, zaglądam, a tam jedno jajko zgniecione (to mogło się stać w czasie gradobicia w zeszłym tygodniu) i jedno całe. !!!Już wiem że jest ŹLE!!! Luska wróciła już z miesiąc temu jak nie dalej!!!
Wracam do domu załamana, papierosa gaszę i słyszę kwakanie. Podnoszę głowę, i widzę... Leci Lusieczka, a za nią 2 kaczory. Jakby mnie w ogrodzie nie było to wylądowała by jak zwykle i się schowała...() a tak to ja biedną pogoniły nad jeziorka.
Wszyscy wiemy co tam się może stac? Nie?
No to Was Mireczki oswiece i przytoczę Wikipedię

"Może się zdarzyć kopulacja niesparowanych kaczorów ze sparowanymi kaczkami – przy takiej wymuszonej kopulacji samica może nawet utonąć[21]"

Sama widziałam taką sytuację w zeszle lato. 4 kaczory krzyzowki najpierw ganiały samice, a jak ta się zmęczyła i wylądowała na wodzie, to tak długo ja parzyli... Aż się utopiła.
To był straszny widok, i tragedia. Ta samica miała już 2 kaczątka które nie miały się do kogo podłączyć.
Jeśli ktoś obserwuje ptactwo wodne, to pewnie zauważył że od 3 lat jest deficyt na samice wśród krzyżówek. W moim #meerhovenpark #parkmeerland doliczyłam się tej wiosny 9 samców. Luska była tylko jedna i gniazdowania u mnie w ogrodzie, bo była bezpieczna.

Czy jest na sali specjalista z #ornitologia?
Jajko zostało jedno. Zabrać do inkubatora, czy czekać na Lusie? Na ile czasu (max!) kaczka krzyżówka pozostawia gniazdo?
Jak mogę pomóc ptactwu wodnemu w mojej okolicy?
Wiem że deweloper wynajmował sokolników i kłusowników z psami żeby pozbyć się ptactwa, i naprawdę przetrzebił stada... Ale tym już się zajęłam #krasnoludki z grupy #sssstt patrolują park i nie boją się nikogo.
#ptaki #kaczkakrzyzowka #ptasiparkmeerhoven #eindhoven #pytaniedoeksperta #pomocy
  • 5
@emi_emi: Niewiele poradzisz. Nawet jak zabierzesz to jajko, to co potem zrobisz z pisklakiem? Niby możesz je podrzucić jakiejś kaczej mamie, gdy będzie z własną gromadką przepływać blisko brzegu, ale w świecie ptaków tak jest, że wiele lęgów się po prostu traci.

Pomóc wodnym ptakom też za bardzo nie możesz. O tej porze roku raczej mają co jeść. Teoretycznie mogłabyś na dziko nasadzić jakiś krzaków dookoła jeziorka, ale to raczej tylko
@paramyksowiroza prawa natury są mi znane. Wikipedia krótko opisała kaczą egzystencję. Niestety wszystko co wyczytałam, zobaczyłam jeszcze przed zachodem słońca. Mam filmy i zdjęcia z całej obserwacji. Nawet smutne zakończenie.
Park w którym mieszkam w większej części obsadzony jest drzewami i krzakami (google Cie pokieruje- Eindhoven park Meer Land)
To co spędza mi sen z powiek to degradacja całej okolicy. Sprowadziłam się tu 4 lata temu i obserwowałam wszystko z cicho z