Wpis z mikrobloga

Dzisiaj Pełnia Różowego Superksiężyca. Czy to oznacza, że zobaczymy dzisiaj różowy Księżyc?

Dokładnie dzisiaj wieczorem zobaczymy na niebie Księżyc trochę inny niż zwykle. Piszę trochę, bo mimo tego, co sugerują media wielkość naturalnego satelity nie będzie specjalnie większa od tej obserwowanej w czasie "zwyczajnej pełni".
Fakt, że może wydawać się większy (sporo zależy też od tego o której godzinie i w jakich warunkach będziemy go obserwować), ale jego rzeczywista wielkość na nieboskłonie będzie około 14% wyższa od obserwowanej każdego innego miesiąca.

Co innego z jasnością, ta może zwiększyć się nawet o 30%, ale tutaj też wszystko zależy od pozycji obserwatora. Ten mieszkający w dużym mieście, które jest zanieczyszczone światłem będzie miał zupełnie inne wrażenia od tego, który ogląda Księżyc poza miastem lub w górach. Do tego dochodzi jeszcze pogoda. Chmury lub duża ilość pyłów zawieszonych z powietrzu mogą zmniejszać wrażenia z obserwacji.

Wszystko to przez fakt, że nasz naturalny satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Taki punkt jego orbity nazywamy perygeum. Orbita Księżyca nie jest idealnie kulista, tylko eliptyczna, dlatego w jednym punkcie będzie bliżej, w innym dalej.

O jakich wielkościach mówimy? Średnio Srebrny Glob oddalony jest od Ziemi o 384 400 km. Dzisiaj znajduje się wyjątkowo blisko, bo "tylko" w odległości 357 378 kilometrów.

No dobrze, ale dlaczego pełnia kwietniowego Księżyca nazywana jest różową?

W skrócie: nie, Księżyc nie będzie różowy (na marginesie, najbliżej różu Księżyc jest w czasie swojego zaćmienia, ale o tym innym razem).

Nazwa Różowa Pełnia to nazwa zwyczajowa i nie jest związana jakkolwiek z kolorem naszego satelity.

Wzięła się prawdopodobnie od Indian, którzy skojarzyli ją z kwitnącymi wtedy roślinami o charakterystycznym kolorze. Czy był to różowy mech, zwany również floksem pełzającym, floksem mchu lub floksem górskim, który jest jednym z najwcześniejszych wiosennych kwiatów pojawiających się w Stanach Zjednoczonych - to wymagało by dogłębnych badań.

A skoro o zwyczajowych nazwach Księżyca mowa, to jest ich więcej i każda z pełni ma swoje charakterystyczne mino. I tak wyróżniamy:

Styczeń: Pełnia Wilczego Księżyca
Luty: Pełnia Śnieżnego Księżyca
Marzec: Pełnia Robaczego Księżyca
Kwiecień: Pełnia Różowego Księżyca
Maj: Pełnia Kwiatowego Księżyca
Czerwiec: Pełnia Truskawkowego Księżyca
Lipiec: Pełnia Koźlego Księżyca
Sierpień: Pełnia Księżyca Jesiotrów
Wrzesień: Pełnia Księżyca Plonów
Październik: Pełnia Księżyca Myśliwych
Listopad: Pełnia Bobrzego Księżyca
Grudzień: Pełnia Zimnego Księżyca

Jeśli jednak nie dacie rady dokonać obserwacji dzisiaj, to nic straconego, bo końcem maja czeka nas kolejna pełnia. Wtedy Księżyc będzie już dalej od Ziemi, ale zaledwie o 157 kilometrów, więc zarówno jego wielkość jak i jasność nie będą odbiegały od dzisiejszej.

#astronomia #astronomiaodkuchni #kosmos #wszechswiat #perseverance #mars #spacex #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu

#cowkosmosiepiszczy - to mój autorski tag pod którym publikuję wiadomości związane z eksploracją Kosmosu i szeroko pojętą astronomią.
Pobierz lachimel25 - Dzisiaj Pełnia Różowego Superksiężyca. Czy to oznacza, że zobaczymy dzis...
źródło: comment_1619456831rwCz7xmml1NjRKjroST1TV.jpg
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lachimel25: usuń konto, jakbym chciał przeczytać takie clickbaitowe artykuły to bym wszedł na wp czy inne gówno, #!$%@? pseudodziennikarstwem. Jak to pisałeś sam to zastanów się nad sobą. I nie taguj spacex