Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (222)

Ukraina
Rosja obiecała 23 kwietnia rozpocząć wycofywanie swoich wojsk z granicy z Ukrainą. Ukraińska Straż Graniczna zwraca uwagę, że obecnie wycofywanie wojsk odnotowuje się tylko na okupowanym Krymie - powiedział szef Państwowej Straży Granicznej Serhij Dejneko. „Nasz wywiad zauważa, że ten proces (wycofywanie wojsk) częściowo się rozpoczął… W tej chwili widzimy ten proces na terytorium czasowo okupowanego Krymu ”. Jednocześnie nie odnotowano jeszcze wycofania wojsk ze wschodnich granic Ukrainy. Według szefa SBGS nadal istnieje koncentracja rosyjskich sił i sprzętu w obozach wojskowych w pobliżu Woroneża i miasta Boguczar w obwodzie woroneskim. Dodał, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że Rosja wycofa wszystkie swoje wojska z granic Ukrainy. Tymczasem warta odnotowania jest obecność na Morzu Czarnym okrętu amerykańskiej Straży Granicznej USCGC Hamilton, a także codzienne patrole wykonywane przez samoloty Global Hawk, P8 Poseidon oraz EP-3E Aries II.
Źródło
Źródło

Stany Zjednoczone kontynuują swoje niezachwiane wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy, przekazując 7,85 mln USD w sprzęcie dowodzenia i kontroli, łączności, częściach zamiennych do pojazdów, komponentach medycznych i sprzęcie taktycznym w ramach najnowszej dostawy pomocy w zakresie bezpieczeństwa o łącznej wartości ponad 2 mld USD od 2014 r. - poinformowała Ambasada USA w Kijowie. Pomoc to tylko pierwsza część większego pakietu 275 milionów dolarów zatwierdzonego przez Kongres na rok podatkowy 2021.
Źródło

Po wczorajszej wizycie na granicy z Krymem, prezydent Zełenski ma zwołać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Źródło

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla La Repubblica: "Wydaje mi się więc, że spotkanie [z Putinem] powinno odbyć się przede wszystkim na terytorium, które uosabia pokój i dialog. Moim zdaniem odpowiednie miejsce na niezwykle złożony dialog na temat pokoju pomoże rozwiązać ten problem.
- Czy może to być na przykład Rzym lub Watykan?
- Tak, może to najlepsze miejsce ze wszystkich punktów widzenia. Watykan jest naprawdę idealnym miejscem do pokojowego dialogu. Stolica Apostolska jest światowym autorytetem moralnym, który zawsze działa skutecznie jako mediator, ponieważ jest bezstronny i ufa wszystkim stronom konfliktu. Z tego powodu Stolica Apostolska była często wykorzystywana w historii do rozwiązywania konfliktów między państwami i budowania pokojowej przyszłości."
Źródło

Białoruś
Rosja i Białoruś mogą podpisać pozostałe dwie mapy drogowe integracji we wrześniu i październiku. Poinformował o tym we wtorek ambasador Białorusi w Federacji Rosyjskiej Władimir Siemaszko. „Wcześniej zakładałem, że pozostałe dwie karty można podpisać również w maju. Teraz widzę, że zmiana może nastąpić we wrześniu-październiku” - powiedział. „Ale powiem, że nastrój jest taki, że trzeba je podpisać, aby znaleźć - teraz modne hasło - konsensus lub kompromis” - dodał dyplomata. „Jestem przekonany, że w tym roku [mapy drogowe] zostaną podpisane. I tak wreszcie rozwiążemy główne zadanie, przejdziemy do stworzenia jednej platformy gospodarczej” - dodał ambasador.
Źródło

Powołana ambasador USA na Białorusi Julie Fischer spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych RP Marcinem Przydaczem. Strony omówiły sytuację na Białorusi i zgodziły się w jej ocenie. „Potępiliśmy politykę represji Mińska wobec mniejszości polskiej. Społeczeństwo nie może być ofiarą kryzysu wywołanego przez białoruskie władze ” - napisał Przydacz na Twitterze.
Źródło

Cyberataki na Białoruś trwają, są skutecznie zwalczane - powiedział w środę Interfax-Zapad dyrektor Operacyjnego Centrum Analitycznego (OAC) Andriej Pawluczenko. "Mówienie, czy jest lepiej, czy gorzej ... Były ataki. Wciąż trwają. Na Białorusi powstał system cybercentrów, które moim zdaniem walczą z powodzeniem. Walczymy. Ale nie mogę ujawnić wszystkiego" - powiedział Pawluczenko, odpowiadając na pytanie o działanie wobec ośrodków wywiadowczych pod Warszawą i Kijowem.
Źródło

Litwa
Litewski Sejm wraz z polskim parlamentem uczci 230 rocznicę Konstytucji 3 maja: w poniedziałek zwoływane jest specjalne posiedzenie. Wspólne uroczyste upamiętnienie litewskiego i polskiego parlamentu oraz ceremonia wręczenia nagród obu narodów w 2021 roku odbędą się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu zwołanym decyzją Zarządu Sejmu. Uczestników wydarzenia powitają Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i Marszałek Litewskiego Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen, prelegentami będą Prezydent RP Gitanas Nausėda oraz Prezydent RP Andrzej Duda.
Warto zauważyć, że także w poniedziałek 3 maja, w Warszawie, na uroczystościach z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 maja będą obecni: Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, Prezydent Łotwy Egils Levits, Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Źródło

Łotwa
W ubiegłym roku najbardziej intensywny ruch w krajowej sieci drogowej odbywał się na autostradzie Jurmała (A10), w ciepłe letnie dni natężenie ruchu przekracza tam nawet 70 tys. jednostek transportowych dziennie - poinformował stanowy JSC "Latvijas Valsts ceļi" (LVC). Krajowe odcinki dróg o największym natężeniu ruchu w 2020 r: autostrada Jurmala (A10) na odcinku od Rygi do skrzyżowania obwodnicy Rygi (A5) (Salaspils - Babite) - 53 353 samochody dziennie; autostrada Jurmala (A10) na odcinku od obwodnicy Rygi (A5) (Salaspils - Babite) do Jurmala - 44 800 samochodów dziennie; autostrada Vidzeme (A2) na odcinku od Rygi do skrzyżowania z autostradą Tallinn (A1) - 41 401 samochodów dziennie. LVC zwrócił uwagę, że dane o natężeniu ruchu zwykle pokazują stan gospodarki narodowej. Patrząc na nie w dłuższej perspektywie można zauważyć, że w latach 2000-2008 natężenie ruchu na krajowej sieci drogowej rosło dość gwałtownie, podczas gdy w 2009 r. - wraz z kryzysem gospodarczym - spadło niemal równie gwałtownie. Dopiero w 2015 r. natężenie ruchu osiągnęło prawie poziom z 2008 r., a w 2016 r. już go przekroczyło. W 2020 r., wraz z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię, zmniejszyło się również natężenie ruchu.
Źródło

Estonia
Dowodzone przez USA manewry, które odbywać się mają w środkowej Estonii w przyszłym tygodniu, będą polegać m.in. na zrzucie ok. tysiąca amerykańskich i brytyjskich żołnierzy, którzy dołączą do 250 żołnierzy Estońskich Sił Obronnych (EDF), w ramach prowadzonych na dużą skalę ćwiczeń Swift Response. Zrzut, wykonany będzie wokół wioski Nurmsi w hrabstwie Järva, w czwartek, 6 maja. Zaangażowanie EDF jest postrzegane jako przygotowanie do corocznego ćwiczenia EDF na dużą skalę Spring Storm, rozpoczynającego się 17 maja. Podczas ćwiczenia kilkanaście samolotów transportowych C-17 Globemaster III poleci do Estonii bezpośrednio z baz w USA.
Źródło

Polecam:
W 1853 r. brytyjski premier Lord Palmerston zauważył: „Polityka i praktyka rządu rosyjskiego zawsze polegała na przeprowadzaniu swoich ingerencji tak szybko, na ile pozwoliłaby mu na to apatia lub brak stanowczości innych rządów, ale zatrzymaniu się, gdy napotka zdecydowany opór, by następnie czekać na kolejną korzystną dla siebie okazję”. Komentarz Alexis Mrachek dla Fundacji Heritage.
Tak, Rosja jest zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych

23 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin polecił władzom Kremla sporządzenie listy „nieprzyjaznych krajów”. Chociaż tożsamość tych „nieprzyjaznych krajów” nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, rosyjskie media powołując się na wyciekłe informacje sugerują, że lista zostanie zdominowana przez sąsiadów Rosji. Według raportu opublikowanego przez gazetę Izvestia, kraje, które mają znaleźć się na liście „nieprzyjaznych krajów” to Stany Zjednoczone, Polska, Czechy, Litwa, Łotwa, Estonia, Wielka Brytania, Kanada, Ukraina i Australia. Najbardziej uderzający w tej grupie jest fakt, że pięć z dziesięciu przedstawionych krajów ma granice lądowe z Rosją. Tymczasem szósty kraj, Czechy, do niedawna był również częścią rozszerzonego europejskiego imperium Moskwy. Artykuł Atlantic Council.
Imperializm Putina zmienia sąsiadów we wrogów

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 2
Warto zauważyć, że także w poniedziałek 3 maja, w Warszawie, na uroczystościach z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 maja będą obecni: Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, Prezydent Łotwy Egils Levits, Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


@Ten_od_Hanki: Elegancko, podoba się dla mnie taka koncepcja. Regionalna drużyna RON w komplecie. Szkoda, że na Białoruś musimy jeszcze zaczekać.