Wpis z mikrobloga

Murki jechał ktoś do #chorwacja po drogach bezpłatnych? Bo zastanawiam się nad wyjazdem w lipcu na tydzien i kombinuję jak tu zamortyzować koszta. Droga na google maps pokazuje okolo 2-3h dłużej ale niby się da. Pytanie się pojawia czy te drogi mają jakiś sens czy to jakieś okrutne #!$%@? i szutrem?


#podroze #wakacje
  • 21
@Usted: Skąd i dokąd jedziesz? Nie ma szans, że winety wyjdą cie pond 400zł
Jechałem bezpłatnymi przez Czechy i Słowenie. Słowenia da się, ale płacąc winete jedziesz 30-45 min a nie 3h XD

Wydaje Ci się, że zoszczedzisz ale to nie prawda. Chyba, że nie szanujesz swojego zdrowia i czasu. Jeżeli jedziesz w okolice KRK z ZIelonej Góry to droga bezplatnymi będzie około 4-5h dłuższa. Lepiej być 5h szybciej na miejscu
@Usted: Jeśli koniecznie chcesz jechac bezplatnymi wydluż sobie urlop od tydzien, zwiedź Brno/Bratysławę/Wiedeń. Podleć do Sarajewa albo Triestu i dopiero z tych miejsc na strzała do Chorwacji. Nie odczujesz tak tej drogi. Robiłem tak 2 lata temu (ale w Austrii i tak wineta) i bylo okej (jechałem autem bez klimy XD)
@Konkol: czyli cała trasa to paliwo+winiety (?)

Jeszcze dopytam: Wszystkie kupię online? Bo znalazłem, że większosć krajów da radę, ale np Słowenii nie ma na ewinietki.pl
@Usted: Czechy - Wineta na stacji benzynowej (byle jaka) w chyba kazdej są winety. Od tego roku także online
Austria - Ja kupowałem na ostatniej stacji przed przekroczeniem granicy Czechy-Austria, również są online ale czas oczekiwnia chyba 14 dni.
Słowenia-To samo co Austria, ostatnia stacja w Austrii.
Chorwacja - Bramki jak w PL

Włochy - byliśmy tylko w Trieście więc zjechałem w Słowenii z autostrady i granice przekraczaliśmy drogami lokalnymi, nic
@Usted: Austria i Włochy - Tutaj przekraczając granice autostradą musisz mieć naklejoną winete - pogranicznicy sprawdzają. Gdy przekraczasz granice to jedziesz taką jakby boczną drogą gdzie stoją i sprawdzają szybę. Słowenia-Austria to luzik jak masz odwage to można i całą drogę bez winety strzelić XD

Chorwacja-Słowenia normalna odprawa graniczna
@RwandyjskiFront: a Włoszech nie ma żadnych winiet :P albo sobie kupujesz urządzenie do pobierania opłat, albo możesz płacić na bramkach, albo możesz brać kredytowe. Normlanie jak nie ma pandemii to nikt nie sprawdza tych winiet na granicy, pierwsze słyszę. Są kamery i później stoją z lornetkami i ściągają auta, które winiety nie mają i na Słowenii masz 99,99% gwarancji, że cię chwycą - mojego kierowcy nawet ukarali za kupienie złej winiety
Opie daruj se. 2 dni w trasie kolejne 2 dni żeby dojść do siebie. Droga powrotna to samo. Co to za urlop...
Jechałem rok temu do Makarskiej trafiło mi się jechać 14h w jedna stronę. Nie wyobrażam sobie jazdy alternatywnymi drogami.
@Konkol: @Scoobek: @RwandyjskiFront: a orientujecie się jak wygląda sytuacja z LPG? Bo jak czytam na stronie jakieś to sam jest opisane ze stacja Mikulow w czechach potem tylko jedna na trasie w Austrii, jedna na Słowacji. Tylko nie wiem czy to też tyczy się autostrad czy dróg bocznych.
Na prawdę tak kiepsko jest tam z gazem?
@Konkol: a to znalazlem na jednej stronie

Stacje paliw LPG na trasie do Chorwacji

Nie są potrzebne redukcje/przejściówki do zaworu tankowania,tak jak w Niemczech. Na całej trasie są standardowe rozmiary pistoletów do tankowania. Takie same jak w Polsce
@Usted: https://www.wykop.pl/wpis/52149633/czesc-mircy-w-zwiazku-z-tym-ze-jestem-jeszcze-prze/ miras @mih88 elegancko wszystko mi opisał. Może skorzystasz.
Generalnie z lpg w Chorwacji nie było problemu. 80 proc stacji jest wyposażona. Ja ruszałem ze śląska przez Czechy. Tankowanie i vinieta w Czechach pierwsza tankstella zaa granica przed Ostrawa. Potem Brno i Austrią. Przy autobanie w okolicach Graz jest jedna z nielicznych stacji z lpg - jest tam burdel i chyba mechanika pojazdowa. Potem przy cebulaczylem przez Słowenię bez winiety.