Wpis z mikrobloga

Witam serdecznie #gielda.

Jestem tutaj nowy. Założyłem konto, aby móc z Wami wchodzić w dyskusje dotyczące różnych akcji, typów, strategii oraz spekulacji. Chciałbym również dzielić się opinią na temat geopolityki i aktualnych newsów. Nie planuję się wymądrzać i być autorytetem, gdyż nie mam kompetencji. Chcę się od Was uczyć z pokorą, zadając pytania i słuchać odpowiedzi. Głównie to 90% mojej aktywności polega na czytaniu co Wy piszecie ale chciałbym czasem o coś zapytać lub dać pod dyskusję.

Mam 21 lat, giełdą interesuję się od grudnia tego roku. Uzbierałem 25k PLN oszczędności, z czego połowę już zdążyłem stracić. Oczywiście dałem się nagonić na bańki typu growth polecane na tagu PLTR, NIO, SPWR, TSLA) podczas swoich ATH. Jednak wiele się nauczyłem i nie żałuję. Liczyłem się z ryzykiem. Chcę być gotowy na następną bańkę, okazję, która powtórzy się za kilka lat.

Jestem z młodego pokolenia więc moje zainteresowania i powszechna wiedza ogólna dotyczy internetu, działalności youtube, oprogramowania i urządzeń elektronicznych codziennego użytku.

Uprawiam również sport, znam się na przygotowaniu motorycznym, odżywianiu, suplementacji, a także sprzęcie sportowym.

Kształcę się aktualnie w dziedzinie budownictwa więc branża budowlana staje się również moim hobby.

Chciałbym inwestować w spółki, które będą pochodzić z branż, o których mam jakieś pojęcie, a artykuły na ich temat będę czytał z zaciekawieniem. Nie w planuję inwestować w nic co jest dla mnie czarną magią, czego nie rozumiem. Z chęcią zakupiłbym również akcje firm, z których usług korzystam, produkty kupuję. Jeśli kibicuję jakiejś branży to z chęcią w nią zainwestuję.

Nie interesuje mnie za bardzo Nasze krajowe podwórko GPW, aby na nim spekulować na wahaniach cen. Jedynie mogę coś zakupić i trzymać w tym kapitał PLN zamiast w skarpecie. Wolałbym się skupiać na rynkach zagranicznych, głównie USA.

Śledziłem kilka miesięcy ten tag, więc chociaż Wy mnie nie znacie, to ja wielu z Was na wylot poznałem. Kojarzę pseudonimy, avatary, Wasze typy, poglądy, zachowanie oraz styl pisania.

Poniżej wymieniam ludzi z pamięci udzielająch się na tagu. (Jeśli kogoś aktywnego pominąłem to przepraszam. Więcej nie udało mi się znaleźć, szukając po małpie @)

@goferoo @positive_mental_attitude @GlenGlen12 @Czachaaa @widmo82 @DexterFromLab @Jambojet @Paranoija @gosciu82 @evilonep @kexus512 @Narmol @PISowski_inwestor @wersalski_kasztan @poznaniak @iustus_ultimus

Rozpisałem się trochę. To już koniec. :)
  • 32
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Gepardzik: Trochę kicha, że straciłeś już połowę kapitału, no ale początki często nie są łatwe. Nie wiem jaką strategię na inwestowanie zakładasz, ale jak miałbym szczerze coś tobie doradzić, to na początek na twoim miejscu poszukałbym ETF-ów z branż, o których wspomniałeś, jak również stabilnych spółek dywidendowych. Powodzenia!
@Gepardzik: W ostatnim tygodniu właśnie pękło kiedy ja zaliczyłem swoje -50%.

Gdyby zależało mi na pieniądzach, to wydaje mi się to być idealny moment (-50%, nie to gdzie znajdujemy się na giełdzie) by wpakować wszystko w 1-3 największe ETF i dokładać co wypłatę. Naprawdę nie wydaje mi się ten dodatkowy 1% rocznie warty zachodu z wybieraniem spółek osobiście.

Chyba że lubisz kazino, to oczywiście, mamy pewniaczki ( ͡° ͜ʖ
@Gepardzik: dodaj jeszcze naczelnych z #gme czyli @rabusek i @juuzou chociaz nie wiem jak ten jego nick sie przytacza xdd

taka loża bagholderów sie zrobila, aczkolwiek po hype z stycznia/lutego w sumie w wiekszosci faktycznie ci wymienieni sie udzielają. reszta zrealizowala straty zyski i juz srają ze gielda be albo po prostu sie wycofali

moze sie uda cos razem zarobić! ( ͡ ͜ʖ ͡)
@levzor: Inwestowanie/spekulowanie w społeczności jest znacznie ciekawsze niż samemu. W mojej opinii nie potrzeba tutaj w pełni rzetelnych informacji, researchu. Wystarczy, że ktoś podrzuci swoje typy lub jakieś spółki, które mogą zainteresować. Potem samemu można dokonać analizy i zastanowić się czy w to wejść. Dobrze jest też widzieć na co jest hype, co jest popularne, na topie wśród tłumu, o czym się mówi.

Jeśli chodzi o śmieszne obrazki to są mile
@poznaniak: Jestem w stanie podjąć ryzyko i nie mam dużego kapitału więc raczej ETF są dla mnie zbyt nudne. Lubię też trochę emocji. Wolę przejrzeć skład danego ETF i wybrać jedną lub dwie ze spółek i na nie "postawić" pieniądze. W sumie ETF to też chyba gra o bilansie ujemnym, bo spółki, które robią straty, spadają są wyprzedawane i wymieniane na te, które rosną.

Jeśli chodzi o stabilne spółki dywidendowe to
@evilonep: Witaj, jedyne co mi się z Tobą kojarzy to WISH. To dobrze podbudowuje samoocenę, że ktoś mógł wtopić więcej niż ja i wybrał krótkoterminowo gorszą spółkę. Przyjaciół poznaje się w biedzie. Twoje wpisy podtrzymują mnie na duchu. :D

Moje wykształcenie i wiedza może się przydać, gdy nowe spółki będą wchodzić na giełdę. Powstaje wiele nowych biznesów, a ja mogę być w temacie. Odrzucam w pełni analizę techniczną więc bardziej mnie
@iustus_ultimus: Szanowny Panie Baltorze, poznałem już osobę Rafała Zaorskiego i zrozumiałem co to spekulacja. Opowiadał on o działaniu spekulacji już w starożytnym Egipcie, podczas wylewów Nilu. Zaznajomił mnie też ze spekulacją na rynku USA (dwóch baniek i krachów) oraz spekulacji w czasach PRL. Przeżyłem również pierwszą dużą bańkę spekulacyjną na krypto i aktualnie widzę drugą. Śledziłem również spekulację na GME oraz straciłem na spekulacji growth w ostatnich kilku miesiącach.
@goferoo: Tak, poznałem już wszystkie emocje z tego popularnego wykresu zachowania na giełdzie podczas tego jak rośnie bańka, a potem pęka. Uśredniałem, aż skończyły się wszystkie środki. Wiele razy straciłem na spreadzie, gdy sprzedawałem na dnie dołka, a za chwilę odkupowałem jak rosło. Aktualnie holduję akcje. Gdy analizuję moje działania z boku to popełniłem wszystkie błędy nowicjusza. Jednak się nie poddałem. Nie obraziłem się na giełdę. Planuję nadal zbierać doświadczenie i
@Paranoija: Przyjaciół poznaje się w biedzie. Wielu wykopków wtopiło -50%, bo ładowaliśmy w to samo. :D

Odnośnie ETF to jak wcześniej wspomniałem: "Jestem w stanie podjąć ryzyko i nie mam dużego kapitału więc raczej ETF są dla mnie zbyt nudne. Lubię też trochę emocji. Wolę przejrzeć skład danego ETF i wybrać jedną lub dwie ze spółek i na nie "postawić" pieniądze. W sumie ETF to też chyba gra o bilansie ujemnym,
@Narmol: W mojej opinii EV nie ma świetlanej przyszłości. Przynajmniej nie w takiej formie jak obecnie branża jest promowana (samochody elektryczne udające te benzynowe). Jedyną zaletą elektrycznych aut jest lepsze przyspieszenie. Generalnie mają więcej wad i kupno ich to bardziej snobizm niż przejaw pasji do motoryzacji. Nie pociąga mnie również idea pojazdów autonomicznych. Wolę twardo stąpać po ziemii niż bujać w obłokach i wierzyć w takie bujdy na resorach. Widzę natomiast
@DexterFromLab: do Ciebie na staż to chętnie. :) Śledzę Twoje wpisy i bardzo szanuję za merytoryczne podchodzenie do tematu. Nie postujesz wysrywów, a odpowiedzi w dyskusjach są mądre, z przyjemnością je czytam i zawsze wyciągam jakieś wnioski, dużo się uczę. Prowadź mistrzu. :D
@gosciu82: z premedytacją ich tutaj nie wpisałem chociaż kojarzę. XDD Na szczęście mają swój tag #gme i discorda. Chociaż dzięki ich działalności na pewno zapamiętam tą historyczną spekułę i short squeeze.

Przy następnej bańce znowu wróci zaginiona część społeczności. Wtedy zarobimy na pewno! :D
@PISowski_inwestor: Nie planuję się udzielać jakoś super dużo, bo szkoda czasu wolnego, tym bardziej jak jest piękna pogoda na zewnątrz. Jednak dużo czytałem Waszych wpisów przez ostatnie miesiące i zauważyłem wielu wartościowych ludzi. Często podczas czytania tagu miałem potrzebę o coś dopytać w dyskusji ale bez konta nie było takiej możliwości. Teraz już mogę wchodzić w interakcję. :)