Wpis z mikrobloga

Piszę ku przestrodze do wszystkich klientów XTB i użytkowników platformy xStation5 w temacie zleceń oczekujących. Osobiście póki co dużo więcej kupowałem, aniżeli sprzedawałem (i to głównie na papierach z raczej sporą płynnością, dodatkowo cenę sprzedaży ustawiałem częściej powyżej ceny rynkowej, a nie poniżej), więc nie zwróciłem na to uwagi, ale teraz już mam nauczkę. Pamiętajcie, że Wasze oczekujące zlecenia sprzedaży ustawione poniżej aktualnej ceny rynkowej, po jej osiągnięciu (lub przekroczeniu) będą realizowane jako zlecenia PCR, czyli tak naprawdę nie wiecie i nie macie kontroli nad tym, po jakiej cenie zostaną sprzedane wasze akcje. W najlepszym przypadku będzie to cena ustalona przez was w zleceniu, ale równie dobrze może być też niższa (nie wiadomo jaka, bo to wynika z aktualnego order booka).

TL;DR: Zlecenia oczekujące sprzedaży w XTB to zlecenia z limitem aktywacji (a nie ceny), realizowane są jak zlecenia PCR (taki sam priorytet jak PKC).

Więcej można poczytać w ich regulaminie świadczenia usług maklerskich.
#xtb #gielda
  • 6
@poznaniak: Bawcie się dalej w brokerów i inne wynalazki za 0 zł. Oszczędzicie 1k na prowizjach, a wtopicie 10x tyle na oszukanej realizacji zlecenia, prowizji od wypłaty albo innej ukrytej minie. Przejrzystość zasad i stuprocentowa kontrola nad własnymi pieniędzmi to powinien być fundament inwestowania. Jak coś jest za darmo to Ty jesteś produktem.
@xMikan: @Paranoija: Macie rację, dzięki za odpowiedzi. Tak naprawdę nie mam dużego doświadczenia i mało handluję (głównie zakup i trzymanie na długi termin), stąd ta niewiedza.
@2047: Dotąd XTB jakoś znosiłem, ale miałem właśnie sytuację, w której gnojki sprzedały akcje po cenie, która za #!$%@? nie widnieje w arkuszu zrealizowanych dziś transakcji, więc pójdzie zgłoszenie i niech się tłumaczą, a na przyszłość będzie trzeba poszukać alternatyw lub trzymać się
@poznaniak: xtb z tym ich interfejsem jest mega #!$%@? i ja nigdy nie ufam jak tam klikam i zawsze dokładnie sprawdzam co. Zdarzało mi się, że chciałem wystawić zlecenie oczekujące jak zwykle i np zamiast standardowego limit buy wskakiwała jakaś #!$%@? w stylu buy stop (chyba też działa na zasadzie aktywacji i po przekroczeniu progu leci PKC). Jakim cudem jak klikałem tak jak zawsze to nie wiem, ale jw - klikam