Wpis z mikrobloga

Dzisiejsza Wenus.

Wenus jest aktualnie w trochę kiepskim położeniu - podczas zachodu Słońca jest już ledwo ok. 10 stopni nad horyzontem (dla porównania, na początku zeszłego roku potrafiła być nawet 40 stopni nad horyzontem). Dla mnie oznacza to tyle, że w ogóle jej nie widuję, bo zachodzi za sąsiedni blok jeszcze jak jest jasno :P

Ale! Jest jasno od światła rozproszonego w atmosferze. A to światło zawiera głównie niewielkie długości fali, w okolicach fioletu i niebieskiego. Gdyby zatem je wyciąć, to można by sobie "przyciemnić niebo" i wyłowić Wenus jeszcze zanim zajdzie Słońce... No więc sprawiłem sobie filtr podczerwony 850 nm ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I z tym właśnie filtrem zrobione jest poniższe zdjęcie. Reszta sprzętu to Celestron C8 N 200/1000 + Barlow x5 + ZWO ASI 290 MM. Oprócz tego jeszcze podczas stackowania dorzuciłem drizzle x1.5, chociaż prawdopodobnie miało to niewiele sensu, bo i tak nie ma na zdjęciu szczegółów, które można by w ten sposób poprawić. Nie mówiąc o tym, że stosuje się to raczej do zdjęć, które są "undersampled" (nie mam pojęcia jak to po polsku nazwać), a to raczej nie jest ten przypadek.

Tak czy siak, wyszło fajnie. Można jeszcze przeliczyć rozmiar kątowy i przyjmując że Wenus na tym zdjęciu ma ok. 160 pikseli średnicy, wychodzi, że to ok. 13 sekund łuku. Stellarium podaje 13,45", więc całkiem dobra zgodność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#astronomia #wenus #astrofoto #gruparatowaniapoziomu #mojezdjecie #fizyk20content
Pobierz fizyk20 - Dzisiejsza Wenus.

Wenus jest aktualnie w trochę kiepskim położeniu - pod...
źródło: comment_1628799624RBfoIi79UnimyoQTWzQIWX.jpg
  • 3
@namrab: Dzień jest o tyle problematyczny, że zwykle nie mam czasu wtedy wystawiać się z całym teleskopem gdzieś dalej - to wczoraj strzeliłem z balkonu, ale tam Wenus staje się widoczna dopiero tuż przed zachodem.

I myślę że miałbym też problemy z namierzeniem jej :P Już raz mi się co prawda udało, ale mniejszą lunetką (50/162), teleskop ma na tyle mniejsze pole widzenia, że o wiele trudniej trafić w dobry obszar