Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (300)

Informacja własna
No tak, wybaczcie, 300 to 300, liczba zobowiązuje, jak będzie 400 to postaram się niepostrzeżenie nad tym przejść ;).
Krótko rzecz biorąc - pierwsza kwestia, chcę Was zaprosić do przeczytania kolejnej analizy opublikowanej na naszym portalu - szczegóły poniżej. Analizy i komentarze tematyczne będziemy starać się publikować raz w miesiącu. Druga sprawa: we wrześniu planujemy uruchomienie nowego projektu związanego z rozwojem portalu, być może nieco zaskakującego, ale o tym już za kilka tygodni. Ale to nie koniec, bo nowych pomysłów nie brakuje. Jeszcze raz dziękuję za odwiedziny, plusy, a przede wszystkim za to, że czytacie.

Ukraina
Premier Denis Shmygal powiedział, że na Ukrainie powstanie bioklaster, który będzie produkował szczepionki i systemy testowe do diagnozowania chorób zakaźnych. Na ten cel z budżetu przeznaczono już 100 mln hrywien. Według niego nowy bioklaster zmniejszy uzależnienie od importu, a także połączy w jednym miejscu zasoby publiczne i prywatne, aby zrealizować potencjał edukacyjny, naukowy i techniczny.
Źródło

Białoruś
Projekt zmian w konstytucji trafi do Aleksandra Łukaszenki w ciągu tygodnia. Takie informacje na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Konstytucyjnej podał jej przewodniczący i szef Sądu Konstytucyjnego Piotr Miklaszewicz. Dodał, że kwestia procedury tworzenia Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Ludowego pozostaje nierozstrzygnięta. Zakłada się, że decyzja zostanie podjęta na spotkaniu z udziałem Aleksandra Łukaszenki. "Z jednej strony to ciało powinno mieć szeroką reprezentację ludzi. Mówi o tym sama nazwa - Wszechbiałoruskie Zgromadzenie Ludowe. Z drugiej strony należy dokonać starannego doboru delegatów WZL, ponieważ będą oni musieli rozwiązać konstytucyjnie istotne kwestie rozwoju naszego kraju, rozwoju społeczeństwa i państwa” – powiedział Miklaszewicz.
Źródło

Litwa
Litewskie organy ścigania prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie wtorkowego incydentu, kiedy 12 białoruskich funkcjonariuszy straży granicznej przekroczyło granicę Litwy. Jak poinformowała Rita Stundienė, przedstawicielka Prokuratury Generalnej, śledztwo jest prowadzone w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej. „Dochodzenie przedprocesowe zostało wszczęte na podstawie samych faktów. (…) Śledztwo prowadzą funkcjonariusze straży granicznej Varėna z Państwowej Straży Granicznej, a śledztwo przygotowawcze prowadzą prokuratorzy z Wileńskiej Prokuratury Rejonowej” – powiedziała. W rejonie solecznickim przedstawiciele białoruskich struktur siłowych z tarczami i sprzętem do tłumienia zamieszek siłą przepchnęli grupę 35 migrantów i sami wkroczyli na terytorium Litwy.
Źródło

Łotwa
Łotwa, Litwa i Polska stoją obecnie w obliczu poważnego kryzysu nielegalnych imigrantów, a Białoruś wciąż może „grać” różnymi metodami zaskakując zarówno ekonomicznie, jak i militarnie - powiedział Andris Sprūds, dyrektor Łotewskiego Instytutu Polityki Zagranicznej. Sprūds zwraca uwagę, że nie można wykluczyć ekonomicznych i militarnych „niespodzianek” ze strony Białorusi. Biorąc pod uwagę współpracę Łotwy z Białorusią w zakresie wykorzystania portów, Sprūds zwraca uwagę, że nie można wykluczyć, iż Białoruś ogłosi nawiązanie dalszej współpracy np. z Rosją. Łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs powiedział wcześniej w The Financial Times, że obecnie istnieje ryzyko incydentów między NATO, Rosją i Białorusią. Dowódca Narodowych Sił Zbrojnych (NAF) Leonīds Kalniņš również konkluduje, że Rosja bada łotewski system obronny poprzez działania Białorusi.
Źródło

Estonia
Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) pozyska drut kolczasty dla Litwy, aby pomóc w kryzysie migracyjnym tego kraju. Zwiększy się również zapas takiego sprzętu w Estonii. Łącznie 200 kilometrów drutu kolczastego zostanie dostarczonych na Litwę po tym, jak kraj zwrócił się o pomoc do Estonii. Koszty pokryje Litwa. Pierwsze dostawy dotarły na Litwę już w poniedziałek, a ostatnie dotrą pod koniec sierpnia. RKIK podpisał umowy w trybie przyspieszonym.
Źródło

Polecam:

Wybory do rosyjskiej Dumy Państwowej, rozpoczynają się 17 września i mają potrwać do 19 września 2021 roku. Z polskiego punktu widzenia zbieżność dat – poza skojarzeniami historycznymi – jest dość symptomatyczna: rozpoczęcie głosowania zaczyna się dzień po formalnym zakończeniu ćwiczeń wojskowych „Zapad 2021”, które zapewne, ze zrozumiałych powodów, będą absorbować polską opinię publiczną.
Kolejna obszerna analiza na naszym portalu autorstwa Michała Mistewicza we współpracy z Śląskim Ośrodkiem Myśli Geopolitycznej.
Na dwoje matrioszka wróżyła czyli wybory w Rosji

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 2
@Ten_od_Hanki: Poprawisz kanał RSS? Linki z czytnika przekierowują na niepoprawną stronę, np przy artykule Ukraina jest częścią Zachodu link z RSS to http://czaswschodni/art/artykuly/ukraina-jest-czescia-zachodu_c27f3cc3-3ba3-4ef5-b866-e38c7bc51117 zamiast http://czaswschodni.pl/art/artykuly/ukraina-jest-czescia-zachodu_c27f3cc3-3ba3-4ef5-b866-e38c7bc51117. I druga sprawa, tytuł strony w RSS to "Kanał RSS" przez co źródło gubi się gdzieś pomiędzy innymi newsami.