Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (322)

Ukraina
Rosja rozmieściła nową dywizję piechoty zmotoryzowanej w okręgu wojskowym graniczącym z Ukrainą. Nową jednostkę wojskową nazwano „20 Dywizją Strzelców Zmotoryzowanych”. Do 2009 r. armia rosyjska miała już dywizję o tym numerze, ale po reformie została zredukowana do brygady zwanej „20. gwardyjską samodzielną brygadą zmotoryzowaną”. Stałe bazy nowej dywizji znajdują się w obwodzie wołgogradzkim. Na bazie brygady w mieście Wołgograd zostaną rozmieszczone jednostki wojskowe: 255 gwardyjski pułk strzelców zmotoryzowanych, 944 gwardyjski pułk artylerii samobieżnej, 355 pułk rakiet plot., 487 dywizjon artylerii ppanc. Wydzielony batalion czołgów byłej 56 Brygady Desantowo-Szturmowej został przeniesiony do Wołgogradu i przemianowany na 428 Samodzielny Batalion Czołgów, jako część nowej dywizji.
Źródło

Jak donosi mołdawski analityk Dionis Cenuşa, Kijów realizuje plany zwiększenia produkcji hydroelektrowni na rzece Dniestr, która zaopatruje w słodką wodę około 60% ludności Mołdawii (dodatkowo jest to ważne dla mołdawskiego sektora rolnego). Według analityka działania Ukrainy świadczą o niskiej wiarygodności zobowiązań dwustronnych na poziomie urzędów prezydentów.
Źródło

Białoruś
Swietłana Cichanouska wymieniła zasady, których przestrzegać będzie nowa Białoruś w budowaniu relacji gospodarczych z Rosją. „Rozumiem, jak mocno gospodarka Białorusi jest powiązana z gospodarką Rosji. Będziemy musieli budować nowe, uczciwe i przejrzyste umowy z Rosją” – powiedziała, witając uczestników konferencji „Białorusko-rosyjski dialog ekspercki”. Polityk ostrzegła też, że wszelkie porozumienia zawarte z Alaksandrem Łukaszenką mogą być kwestionowane. „Reżim nadal podpisuje mapy drogowe, podczas gdy Białorusini nadal bronią swojej suwerenności. Dlatego pragnę przypomnieć, że nowy rząd może nie uznać porozumienia Łukaszenki po 5 listopada 2020 r. – powiedziała. Swietłana Cichanouska opowiedziała o stosunkach gospodarczych nowej Białorusi i Rosji i wymieniła główne zasady, na których będą one budowane. „Pierwszą zasadą jest praworządność. Nie będzie już ryzyka aresztowania po negocjacjach z premierem Białorusi – powiedziała. Drugą zasadą, jak powiedziała, jest przejrzystość umów. Cichanouska dodała, że Białoruś będzie partnerem, który wywiązuje się ze swoich zobowiązań i nie wzbogaca się cudzym kosztem.
Źródło

Litwa
Premier Litwy: Oceniając wolę polityczną zaangażowania się w dialog i pełną współpracę w różnych obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, oba rządy zachęcają do kontynuowania regularnych kontaktów i dążą do corocznych spotkań w tym formacie. Oba rządy twierdzą, że konieczna jest kontynuacja współpracy w zakresie rozwoju głównych połączeń transportowych między Polską a Litwą, tak aby projekty Via Carpatia, Via Baltica i Rail Baltica zostały jak najszybciej zrealizowane. Polska i Litwa deklarują dalszą współpracę w projekcie synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej do 2025 roku, co jest dobrym przykładem europejskiej solidarności energetycznej i ważnym krokiem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Bałtyku Państwa. „Drugie spotkanie naszych rządów, które już można nazwać rodzącą się tradycją, pokazuje, jak bliskie i dynamiczne jest strategiczne partnerstwo Litwy i Polski. Zależy nam na dalszym jej wzmacnianiu. Współpraca Litwy i Polski jest bardzo korzystna dla naszych krajów i narodów” – powiedział I. Šimonytė na spotkaniu z premierem Polski. 17 września w Warszawie odbyło się drugie wspólne posiedzenie rządów Litwy i Polski pod przewodnictwem premier Litwy Ingridy Šimonytė i premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Podczas spotkania rządów premierzy podpisali wspólną deklarację o współpracy stron w priorytetowych obszarach.
Źródło

Łotwa
Wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi "Zapad 2021" potwierdzają, że w przyszłości współpraca między dwoma krajami będzie się rozwijać w kierunku integracji białoruskiej armii z rosyjskim systemem obronnym - powiedział dowódca Łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) Leonids Kalniņš. Mimo że ćwiczenia Zapad zakończyły się w czwartek, dowódca NBS powiedział, że kraje sąsiednie powinny nadal obserwować, w jakim stopniu siły ćwiczące obniżają swoją gotowość bojową i czy jednostki wojskowe wrócą na swoje miejsca rozmieszczenia. "Nie zamierzamy zmniejszać naszej gotowości bojowej i zdolności monitorowania" - powiedział łotewski dowódca.
Źródło

Estonia
Każdy, kto zagraża państwom bałtyckim, zagraża całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu i Niemcom – powiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas spotkania z szefami państw Estonii, Łotwy i Litwy w czwartek, w setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych tych krajów z Niemcami. Dlatego Bundeswehra kieruje grupą bojową na Litwie, dlatego niemieckie lotnictwo, naprzemiennie z innymi partnerami NATO, chroni przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem. Wysyłamy jasny sygnał, że integralność terytorialna i suwerenność państw członkowskich NATO nie podlegają negocjacjom!
Źródło

Polecam:
Ogromne rosyjsko-białoruskie gry operacyjno-strategiczne Zapad 2021 dobiegły końca. Scenariusz tegorocznej iteracji Zapad (10–16 września) przewidywał atak na Rosyjsko-Białoruskie Państwo Związkowe przez wrogie siły zewnętrzne, przedstawione jako fikcyjna „Republika Polarna”.
Dawno nie widziany i dość krótki artykuł Pawła Felgenhauera dla Fundacji Jamestown - polecam Waszej uwadze zwłaszcza ostatni akapit.
Zapad 2021 kończy się pokojowo, ale napięcia między wschodem a zachodem wciąż trwają

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka