Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki. Prośba ode mnie o #wykopefekt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znajomy bierze udział w konkursie Volvo, które postawiło pasieki na dachu, a w którym pytanie brzmi: "A jak wy pomagacie pszczołom i naszemu środowisku?". Często opowiadałam na łamach wykopu, że stawianie pasiek w miastach nie ratuje ginących pszczół. Znajomemu nie zależy na nagrodzie, ale nagłośnieniu informacji, którą zamieścił w komentarzu.

Wygrywa najbardziej plusowany komentarz. Pomożecie?

Tu można plusować ten komentarz: https://www.facebook.com/volvopgd/posts/1496533820702004?comment_id=1497132860642100

To ten komentarz:
Mikołaj Siemaszko (M.in.) Edukuję społeczeństwo poprzez przekazywanie wiedzy naukowej, że stawianie pasiek nie pomaga pszczołom i nie jest formą pomocy środowisku naturalnemu. (...)

Dzięki!
Dla ozdoby i przyjemności oka - trzmiel na żmijowcu.

#pszczoly #dzicyzapylacze #przyroda #glupiewykopowezabawy
Pobierz M.....e - Hej Mirki i Mirabelki. Prośba ode mnie o #wykopefekt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Znajomy b...
źródło: comment_1632241117pji7UbSTweiHnEc8N6dKMj.jpg
  • 18
Jakie sa argumenty osob ktore stawiaja pasieki w miastach a jakie są argumenty temu przeciwne?

Chetnie sie dowiem bo dla mnie raczej im wiecej pszczol gdziekowliek tym lepiej dla natury
@bobikufel: Głównie sprowadza się to do myslenia, ze jest tylko jeden gatunek pszczoły Apis mellifera czyli pszczoła miodna. A to gatunek hodowlany, którego wspieranie przez człowieka sprawia, ze inne gatunki pszczół dziko żyjących maja pod górkę. Przez konkurencje o pokarm głównie. Ale np. choroby pszczół miodnych przenoszą się na dzikie pszczoły. W tym roku widziałam trzmiela, który miał tylko kikuty skrzydeł, fachowiec powiedział, ze to najprawdopodobniej przez zarażenie się od pszczoły
@bobikufel: Niedawno został opublikowany list naukowców w tej sprawie:
https://naukadlaprzyrody.pl/2021/06/19/stawianie-uli-nie-pomaga-pszczolom-list-naukowcow/
Pszczoła miodna nie jest gatunkiem zagrożonym. Zarówno liczba rodzin pszczelich, jak i pszczelarzy rośnie.
Zwiększająca się liczba pasiek, to problem z zapewnieniem dla nich źródeł pożytku.
Do tego oprócz hodowlanej pszczoły miodnej mamy ponad 450 gatunków dzikich zapylaczy (nie gniazdują w ulu) i one też cierpią w konkurencji o pokarm, a właśnie wśród nich są zagrożone gatunki.
Stawianie pasiek dla ginących
A co nam grozi jak zamienimy sobie dzikie pszczoly z ktorych nic nie mamy na lepsze miodne z ktorych mamy miodek? Nie rozumiem w czym jest wyjątkowość pszczół dzikich nad miodnymi rolnymi?
@bobikufel: Pszczoła miodna nie jest idealnym zapylaczem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zacytuję tutaj prof. Zycha
"Pszczołowate mają przeróżne strategie pokarmowe, znajdziemy wśród nich ścisłych specjalistów odżywiających się pyłkiem tylko jednego gatunku (rodzaju) roślin, jak i generalistów, którzy, tak jak pszczoła miodna, odwiedzają setki różnych roślin pokarmowych. Jednak tak wysoka aktywność nie oznacza wcale, że jest ona zawsze efektywnym zapylaczem kwiatów. Jest to związane z tym, że pyłek
No dobra
Ale czy pszczoly sa w ogóle potrzebne w miescie?
Nie mozemy dbac o miodne w miescie a o dzikie poza miastami? Po co robic te bomby kwitne w miescie i specjalne łąki jak taniej bedzie zrobic je poza miastem gdzie dzikich pszczół jest wiecej a miodnych mniej?
No i skoro miodna robi mniej i gorzej to w jaki sposob zabiera zarcie pszczolom ktore przeciez zapylaja wiecej lepiej i efektywniej? Niewidzialna reka wolnego rynku nie dziala u pszczol?
@Megachilidae nie pierwszy i nie ostatni absurd samorządowy.

Ja pytam o to czy przczoły w mieście czy to dzikie czy to miodne sa potrzebne i po co nam dzikie w miescie skoro miodne wystarczaja. I po co nam miodne poza miastem gdzie dzikie sobie mogą chulać do woli. Za mało łąk kwietnych poza miastem rozumiem, ale po co nam łąki w miescie skoro w sumie nam tam nie sa potrzebne przczoły.

Skoro
@bobikufel: A po co pszczoła miodna w mieście? Pszczelarstwo to gałąź rolnictwa. Wykorzystywana jest zapylania wielkoobszarowych upraw.
Po co człowiekowi, który mieszka w bloku świadomość, ze na dachu banku są pszczoły?
Dlaczego zwiększanie liczby pasiek z niezagrożoną hodowlaną pszczoła miodną nazywa się ratowaniem pszczół?

Miasto może stanowić oazę dla dzikich zapylaczy, które są gatunkami krótkodystansowymi i potrzebują specyficznych miejsc do gniazdowania. Do tego wyższa temperatura sprzyja ich gniazdowaniu.