Wpis z mikrobloga

1871 + 1 = 1872

Tytuł: Eneida
Autor: Publiusz Wergiliusz Maro
Gatunek: poemat epicki
Ocena: ★★★★★★★★

Mit założycielski cesarstwa Rzymskiego w wyraźnie inspirowanej Homerem, epickiej formie. Kawał dobrego dzieła poetyckiego - biorąc inspiracje z Iliady inaczej być nie mogło, jednak z drugiej strony czytając Eneidę myślami co chwilę wracałem do Iliady i w toku lektury raczej przekonywałem się do doskonałości pierwowzoru, niż do Wergiliuszowej interpretacji. Mamy tu najpierw część a'la podróż Odysa, a następnie wojnę prawie jakby trojańską. Na plus, że można się wiele dowiedzieć o historii cesarstwa Rzymskiego (oczywiście najwięcej w wydaniu BN), a rozmycie granicy między legendami a faktami dodaje do tego nastrój mityczny i nierealny. Nawet fascynujący może być fakt, że Eneida to trochę takie TVPis starożytności. Miała silnie propagandową rolę; starała się wyjaśnić źródła konfliktów z innymi narodami stawiając Rzym w roli tego szlachetnego, uzasadnić ówczesne dążenia imperialistyczne, dyskredytować przeciwników politycznych, promować pewne konkretne cnoty i postawy obywatelskie, a przede wszystkim miała być przepiękną laurką dla panującego ówcześnie Oktawiana Augusta, ugruntowującą jego dyktatorską i niemal boską pozycję polityczną. Właśnie od tej praktyczno-propagandowej strony Eneida wydaje mi się być najciekawsza. Ta estetyczna, pseudo-homerowa warstwa jest piękna, ale do oryginału nie ma podejścia. Właściwe sam zamysł naśladowczy mimo iż w swojej realizacji nie dorównuje pierwowzorom, jest ciekawy przede wszystkim w samej swojej koncepcji naśladowczej. Natomiast rola Eneidy jako gloryfikującego mitu, dzieła w służbie państwu, wykorzystanie jej do przeforsowania takiej ilości mniej lub bardziej podprogowych przekazów propagandowych to w mojej ocenie było przedsięwzięcie niezwykłego kalibru.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz TypowyPolskiFaszysta - 1871 + 1 = 1872

Tytuł: Eneida
Autor: Publiusz Wergiliusz Maro...
źródło: comment_1633514186lPYuz1obkyEXWw7jz9OTj7.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 522

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Monachomachia (Ignacy Krasicki)
2\. Beniowski (Juliusz Słowacki)
3\. Noc listopadowa (Stanisław Wyspiański)
4\. Moralność pani dulskiej (Gabriela Zapolska)
... zobacz więcej