Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (336)

Rosja
Decyzja NATO o zmniejszeniu rosyjskiej misji w Brukseli prawie całkowicie podważa perspektywy normalizacji stosunków między Rosją a sojuszem - powiedział sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. „Sprzeczność (pomiędzy) wypowiedziami przedstawicieli NATO o chęci normalizacji relacji z naszym krajem a realnymi działaniami jest oczywista. Te działania oczywiście nie pozwalają nam budować złudzeń co do możliwości normalizacji relacji i wznowienia dialogu z NATO raczej te perspektywy prawie całkowicie podważają” – powiedział Pieskow. Wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko powiedział, że po tej decyzji nie sposób uwierzyć w wypowiedzi przywódców NATO o dialogu z Rosją i znaczeniu deeskalacji stosunków.
https://www.interfax. ru/world/795848

Ukraina
Rosyjski wicepremier i minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że Rosja jest gotowa w tym roku eksportować „rekordowe ilości gazu” do Europy. Ale jednym ze sposobów, według monopolisty, jest szybka certyfikacja gazociągu Nord Stream-2. Prezydent Rosji Władimir Putin dodał, że kolejnym ważnym sposobem tranzytu jest ukraiński system przesyłu gazu. Ale powiedział, że jest droższy i zanieczyszczony. Jednocześnie, według niego, Federacja Rosyjska będzie w tym roku eksportować do ukraińskiego GTS więcej gazu niż zakontraktowano.
Źródło

We wrześniu 2021 r. nad Ukrainą wykonano 26 241 lotów, co stanowi 76% wolumenu sprzed kryzysu z września 2019 r. Poziom ruchu lotniczego utrzymuje się na tym poziomie od dwóch miesięcy, od sierpnia br. „Ogólne trendy w ruchu lotniczym w regionie europejskim w drugiej połowie roku przekroczyły optymistyczny scenariusz Eurocontrolu, a na Ukrainie dynamika ożywienia wyprzedziła nawet wskaźniki regionu” – mówi szef „UkSATSE” Andrij Jarmak .
Źródło

Białoruś
Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w sprawie sytuacji na Białorusi rok po rozpoczęciu protestów i brutalnych represji. Za głosowało 506 posłów, przeciw 29. 139 wstrzymało się. W rezolucji Parlament Europejski przypomina, że UE nie uznaje wyników wyborów prezydenckich w 2020 r., potępia represje, w tym wobec mediów i obrońców praw człowieka, oraz wzywa do otwartego dialogu.Parlament Europejski potępia porozumienia Łukaszenki z Putinem o przygotowaniu map drogowych dla integracji. Posłowie popierają propozycję Komisji Europejskiej zawieszenia niektórych klauzul porozumienia o uproszczeniu reżimu wizowego między Białorusią a UE dla niektórych kategorii urzędników, wzywają Radę UE do przyjęcia piątego pakietu sankcji i rozpoczęcia prac nad kolejnym pakietem, a także zaostrzenie istniejących sankcji, w szczególności w odniesieniu do sektora potażu i ropy naftowej, przedsiębiorstw państwowych i prywatnych wspierających i finansujących reżim Łukaszenki.
Źródło

Litwa
Utrzymanie jednego migranta kosztuje Litwę 30 euro dziennie – mówi przedstawiciel Państwowej Straży Granicznej (SBGS). W tym roku przez granicę z Białorusią do kraju wjechało prawie 4,2 tys. osób. nielegalnych migrantów, utrzymanie wszystkich będzie kosztować Litwę około 45,9 mln. euro. Według przedstawiciela SBGS ds. public relations, Giedriusa Mišutisa, kwota ta obejmuje zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie, tj. żywność dla migrantów, elektryczność, wodę, świadczenia, utrzymanie personelu, wywóz śmieci i tym podobne.
Źródło

Łotwa
Minister Obrony Artis Pabriks: państwa członkowskie UE wciąż nie chcą dostrzec zagrożenia płynącego ze Wschodu, mimo że w interesie UE byłoby wzmocnienie relacji poza UE i NATO, w tym z Ukrainą. Minister podkreślił, że Europa coraz częściej staje w obliczu wyzwań ze strony takich państw jak Rosja, Chiny, a także negacji ze strony organizacji międzynarodowych, tracąc zdolność do samodzielnego poszukiwania rozwiązań dla obrony swojego kontynentu. Unia Europejska nie dostrzega również powagi sytuacji, jaka ma miejsce obecnie na zewnętrznych granicach Łotwy, Litwy i Polski z Białorusią, gdzie dochodzi do prawdziwych ataków hybrydowych ze strony reżimu Łukaszenki.
Źródło

Estonia
Zorganizowano wspólną wizytę roboczą na Ukrainie, aby podkreślić poparcie Estonii dla euroatlantyckich ambicji Ukrainy i znaleźć nowe możliwości praktycznej współpracy, aby przyczynić się do ukraińskich procesów reform. Pierwszego dnia wizyty grupa robocza ośmiu sekretarzy generalnych ministerstw i sekretarz stanu odwiedziła obwody ługański i doniecki w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie, natomiast drugiego i trzeciego dnia odbyły się spotkania z decydentami i urzędnikami w Kijowie. „Nie powinniśmy pozwolić światu zapomnieć, że od ośmiu lat trwa wojna na terytorium suwerennego kraju europejskiego” – powiedział sekretarz generalny MSZ Jonatan Wsiewiow. „Poparcie Estonii dla Ukrainy i jej integralności terytorialnej jest niezachwiane i dokładamy wszelkich starań, aby społeczność międzynarodowa koncentrowała się na Ukrainie i niedopuszczalnej agresji na Ukrainę”.
Źródło

Polecam:
Sekretarz Generalny Jens Stoltenberg chce, aby kraje członkowskie "zrobiły krok do przodu i zrobiły więcej" dla krajów, które mają nadzieję na formalne przystąpienie do Sojuszu, ale które obecnie nie spełniają wymagań - lub których wnioski są de facto blokowane przez rosyjskie działania wojskowe. NATO musi "wyjść naprzeciw" aspirującym członkom, a nie kłaniać się Rosji.
Aaron Mehta dla Breaking Defense.
NATO musi "wyjść naprzeciw" aspirującym członkom, a nie kłaniać się Rosji.

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka