Wpis z mikrobloga

@KubaGrom:

Zrekonstruowane umocnienia z basteją i fosa od strony doliny rzeki. Teraz chyba obwałowania są już pełne.


Wszystko fajnie, ale od strony rzeki nigdy nie było pełnych obwałowań, ta "rekonstrukcja" to wymysł współczesny;)
Fajnie ale nie do końca historycznie.
@KubaGrom: Zajebiście mi się podoba rewitalizacja terenu w Pałacu Radziwiłów. Odtworzenie wału południowego i fosy z wodą to był strzał w 10tke. Z przyjemnością się przechadzałem jak ostatnio byłem w mieście rodzinnym ;)
@yettering: Pomysł krąży już od dawna ale obecna nadbudowa jest tylko po to aby pokazać gdzie pałac stał i jakiej był wielkości. Zresztą raz już fundamenty były nadbudowane po wykopaliskach w latach 60. wtedy zabezpieczono je cegłami do poziomu gruntu w tym samym celu. Potem jak się szło główna aleją to był taki pas cegieł, reszta zarosła.
@Azotikos: Myślę, że to trochę taka rekonstrukcja jak zwykle wyglądały takie twierdze. Wszystkiego faktycznie nie da się zrekonstruować w oryginalnym miejscu, bo geografia się zmieniła. Z tego co pamiętam koniec wałów od wschodniej strony ze skrajnym bastionem wypadał mniej więcej na obecnej alei tysiąclecia, podchodząc pod stację benzynową.
@Azotikos: Swoją drogą mogli by się zastanowić nad rekonstrukcją lamusa/biblioteki. Widziałem w archiwum państwowym plany z XVIII wieku, ładnie wyglądał. Stał koło ogrodu włoskiego, w miejscu gdzie dziś jest taka ceglana piwniczka.
@KubaGrom

Myślę, że to trochę taka rekonstrukcja jak zwykle wyglądały takie twierdze. Wszystkiego faktycznie nie da się zrekonstruować w oryginalnym miejscu, bo geografia się zmieniła.


Jasne że rekonstrukcja do oryginału południowej części nie miała by sensu ponieważ trzeba by było całe łąki zatopić.
Dodatkowo wizualnie obecnie prezentuje się o niebo lepiej.

Chciałem tylko podkreślić że to nie jest w 100% rekonstrukcja.

mapa XVIIIw