Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #prawo #przepisydrogowe
Jak wiadomo znaki poziome nie obowiązują jak nie ma znaku pionowego. Jednak kto ma pierwszeństwo gdy "przejście dla pieszych" przechodzi przez ścieżkę rowerową (jest sama zebra). Z jednej strony pieszy nie musi znać przepisów PORD, a z drugiej rowerzysta może wiedzieć że musi być znak pionowy.
  • 15
@molksiazkowy1111: istnieją znaki poziome, które są dodatkiem do znaku pionowego i bez niego nic nie oznaczają np. zebra, linia warunkowego zatrzymania zlozona z trojkątów czy napis stop. Jednak nieprawdą jest że wszystkie znaki poziome wymagają znaku pionowego, bo np nie istnieje znak dla podwójnej ciągłej czy dla powierzchni wylaczonej z ruchu.
Przejscie dla pieszych przez sciezke rowerową (tak samo jak przez jezdnię) oznaczone jedynie znakiem poziomym bez pionowego nie jest przejsciem
@pawelpablito: I właśnie o tym przypadku piszę. Jest tylko "zebra", ale nie ma znaku pionowego.
@Gorion103: Dzięki. Właśnie o to mi chodziło. Czyli w tym tygodniu chciałem wykonać prawidłowo. Szedłem chodnikiem i zatrzymałem się przed tym tworem ("przejściem dla pieszych nie dla pieszych") bo chciałem przepuścić rowerzystę. Jednak ten się zatrzymał i mnie przepuścił. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Akurat ja byłem tym pieszym. Tylko przepuszczając takich ma przekonanie że ma pierwszeństwo i wpieprzy się pod sam rower (bo przecież ma pierwszeństwo).


@molksiazkowy1111: większość pieszych robi to bez żadnych przekonań. Po prostu wędrują jak wolne elektrony.
Więc jak ktoś ogarnia w ogóle, że przekracza jakąś jezdnię, to ¾ sukcesu.