Wpis z mikrobloga

Chciałbym sprawdzić osobiste odczucia użytkowników dotyczące tego, do jakiej klasy społeczno-ekonomicznej należą.

Byłoby miło gdybyście napisali co waszym zdaniem trzeba spełniać, aby należeć do klasy średniej.

#neuropa #4konserwy #pieniadz #polska #ankieta #pytanie #zarobki #spoleczenstwo #bekazpisu
Pobierz Ordo_Publius - Chciałbym sprawdzić osobiste odczucia użytkowników dotyczące tego, do ...
źródło: comment_1642173169G46fVb0WDD0TVL2T84CgO9.jpg

Do jakiej klasy społecznej należysz?

  • Klasy niższej 45.8% (70)
  • Klasy średniej 46.4% (71)
  • Klasy wyższej 7.8% (12)

Oddanych głosów: 153

  • 16
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ordo_Publius: IMO, może być to trochę problematyczne do rozróżnienia. Jeden może twierdzić, że jest klasą średnią, mimo, że zarabia 6-7 tysięcy, a drugi tez siebie za takiego uwaza, mimo, że zarabia 30 tysięcy. Więc pewnie się zaraz okaże, że każdy kto nie zarabia minimalnej, uważa się za klasę średnią.
do niższej też się nie zaliczam raczej, bo wiem, że są ludzie co mają gorzej lub zdecydowanie gorzej.


@WarmWeather: I? Możesz nawet zarabiać średnio lub dobrze, a nadal być w klasie niższej. To też zależy od subiektywnych odczuć.

Dla jednego człowieka dobrze to będzie 5k na rękę, a dla drugiego dobrze zaczyna się dopiero od 10k.

Dlatego ciekawi mnie jak siebie widzą Polacy i czym według nich jest np. klasa średnia.
@Ordo_Publius:

Dolne progi klasy średniej.

Steć mnie na opłacenie rachunków, zaspokojenie potrzeb i na jakieś przyjemności, a przy tym mogę odłożyć pieniądze na poduszkę bezpieczeństwa, albo na inne drobnostki.

Nie stać mnie na kupno mieszkania.
Nie stać mnie na kupno i utrzymanie samochodu (bez zmniejszania poziomu życia), ani na żadne inne większe wydatki i inwestycje rzędu kilkunastu tysięcy i więcej. Nie czuję się też wystarczająco pewnie i stabilnie finansowo, aby zaciągać
@Sotha: czyli taki styl "za dużo żeby umrzeć, za mało żeby godnie żyć" mam tak samo :D dlatego uważam się za klasę niższą mimo zarobków trochę wyższych od średniej krajowej
Dla jednego człowieka dobrze to będzie 5k na rękę, a dla drugiego dobrze zaczyna się dopiero od 10k.

Dlatego ciekawi mnie jak siebie widzą Polacy i czym według nich jest np. klasa średnia.


@Ordo_Publius: Klasa średnia to nie tylko zarobki.

Klasa średnia to też określony RODZAJ pracy. powinna to być praca CZYSTA, Intelektualna, oparta na kontakcie/wpływaniu na ludzi.

I tak kafelkarz czy kierowca tira, albo rolnik, niezależnie od zarobków nie będzie
@Ordo_Publius: klasą średnią jesteś wtedy, kiedy obojętne Ci jest, czy masz ulgę dla klasy średniej, czy nie, bo 500 zl w tę czy w tę stronę, nie robi ci żadnej różnicy w budżecie