Wpis z mikrobloga

265 + 1 = 266

Tytuł: Kongres futurologiczny
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ocena: 5/10
ISBN: 9788308048948
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 202
Forma książki: e-book
Bohaterem jest Ijon Tichy znany z innych książek Lema, który przybywa na kongres futurologiczny, na którym futurolodzy mają debatować na temat przyszłości.

No i do tego momentu rozumiałem co się dzieje. Pierwsza połowa książki to absurd goniący absurd oparty na skomplikowanym systemie halucynacji. Męcząca sprawa to dla mnie była.

Druga część ma miejsce w przyszłości, w której bohater poznaje zasady funkcjonowania futurysycznego świata. W dużym skrócie jest to społeczeństwo, które żyje fikcją, która jest wywoływana braniem i podawaniem im różnych pigułek i natrysków, które sprawiają, że ludzie za prawdę uznają sztucznie wykreowane obrazy, uczucia, myśli.

Koncept bardzo ciekawy, cała historia ma w sobie motywy, kojarzące się z Matrixem, a może i z Incepcją, ale ilość wątków, wyjaśnień była tak nadmierna, że kompletnie nie umiałem się w tym połapać. Dodatkowo cechą przyszłego świata jest słowotwórstwo, z którego efektów korzystają bohaterowie, co jeszcze bardziej utrudnia rozumienie treści.

Może jeszcze na tę książkę nie byłem gotowy, ale jej intensywność i absurd mnie przerosły.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #lem #fantastykabookmeter #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz s.....w - 265 + 1 = 266

Tytuł: Kongres futurologiczny
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: ...
źródło: comment_1642364525Mue4vddAh0tcbh1pWyrkaD.jpg
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.1 / 10) (8 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: opowiadanie

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-13 - Użytkownik thus ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-08-14 - Użytkownik problemat ocenił na: ★★
@smierdakow: też mi nie za bardzo przypadła do gustu. Miała kilka niezłych momentów, jak ciekawa drwina z wizji utopii i dystopii, czy swoboda z jaką Lem kreuje kolejne sceny, bawi się słownictwem.
Na koniec doszedłem do wniosku, że książka właściwie jest o niczym. Bohater jest pogrążony w serii halucynacji, właściwie można by napisać każdą najbardziej nierealna historię a na koniec "wybudzić" bohatera
@smierdakow: Niedawno przeczytalem. Tez troche ciezko bylo, nie mialem problemu zrozumiec i przebrnac, ale tez uwazam, ze moze troche za bardzo Lem w niej nakomplikowal. W sensie, ze zaczyna sie juz w przyszlosci, dosc dystopijnej, gdzie maja rozwazac o przyszlosci (futurologia), robi sie zamieszanie, Ijon dostaje halucynacji, raz o swojej rzeczywistosci a pozniej na temat przyszlosci, gdzie w koncu sam nie wie czy to dalej haluny czy rzeczywiscie go zahibernowali i
@laoong: Ja nie czuję, że zgubiłem wątek, akurat myślę, że nastawiłem się do tej książki odpowiednio. Wiedziałem jaka to będzie "dzika jazda". Ale na pewno kiedyś jeszcze raz przeczytam, bo mam słabą pamięć do książek i seriali, więc mogę je czytać po kilka razy tak jakbym pierwszy raz podchodził.