Wpis z mikrobloga

Mirasy z #elektronikadiy, przy okazji zajmującej dyskusji na temat programowania ESP gdzieś na fejsbuku przyszła mi do głowy ciekawostka: czy istnieje w przyrodzie taki zgrabny, poręczny konwerterek USB/UART, jak choćby ten z obrazka, ale doposażony w ciut bardziej zaawansowaną sygnalizację pracy, niż głupi led? Albo wręcz w mały oledowy wyświetlaczyk, pokazujący od razu żywcem, co przez niego leci? To by zajebiście użyteczne do szybkiej diagnostyki było.
Pobierz Jarek_P - Mirasy z #elektronikadiy, przy okazji zajmującej dyskusji na temat programo...
źródło: comment_1642765463j1D7fcpCkP3CxYIse3FRkv.jpg
  • 20
@Jarek_P: Jeśli chcesz używać do diagnostyki, to przydało by się logowanie danych. Więc chyba lepiej jakaś aplikacja na komputer, chyba Real Term ma możliwość szpiegowania portu i zapisywania danych. Jeśli chcesz podejrzeć komunikację pomiędzy dwoma niezależnymi urządzeniami, to wystarczy użyć dwóch interfejsów i prostego programu na komputerze, przesyłającego dane pomiędzy portami i dodatkowo wyświetlającymi je.
@MickM: do zaawansowanej diagnostyki oczywiście tak. Ale w bardzo wielu przypadkach nawet wgląd w dane nie jest potrzebny, wystarczy sama sygnalizacja, że tak, idzie transmisja (tu powiedzmy, że migający LED spełnia swoją rolę, ale w tych tanich konwerterkach UART często nawet tego nie ma), natomiast zajebiście by było, gdybym widział, co idzie. Wspomniana wyżej dyskusja tyczyła programowania ESP - widząc na takim podręcznym ekraniku, co jest na porcie można by w
@Jarek_P: no to masz wyzwanie - zaprojektuj swoje z jakimś prockiem, co będzie podsłuchiwać RX i TX i drukować to na jakimśmałym oledzie na bieżąco

a jeśli chcesz ledy na rx i tx to polecam to:
https://kamami.pl/konwertery-usb-uart-rs232/561568-konwerter-usb-uart-ft232rl-waveshare.html
sygnalizuje RX i TX, ma też wyjścia RTS i CTS (ale nie ma diodek niestety)

albo ten tańszy:
https://kamami.pl/konwertery-usb-uart-rs232/580365-konwerter-usb-uart-z-ukladem-ft232rl-modft232rl.html?search_query=ft232&results=54
no to masz wyzwanie - zaprojektuj swoje z jakimś prockiem, co będzie podsłuchiwać RX i TX i drukować to na jakimśmałym oledzie na bieżąco


@Tymian: no właśnie na tym się chyba skończy :)
@Jarek_P: Uniwersalny podgląd na żywo nie będzie się niczym różnił od diody LED, chyba że czytasz z odpowiednio dużą szybkością a sam wyświetlacz ma takie kosmiczne odświeżanie ;-)
To wydaje się na dość konkretne zastosowanie - trzeba to zaprogramować tak by rozumiało co się dzieje i wyświetlało tylko najważniejsze etapy. Musi wiedzieć co robisz i z czym.
Uniwersalny podgląd na żywo nie będzie się niczym różnił od diody LED, chyba że czytasz z odpowiednio dużą szybkością a sam wyświetlacz ma takie kosmiczne odświeżanie ;-)


@atehxx: będzie się różnił i to bardzo w przypadku, gdy monitorowane urządzenie nie napierdziela (albo odbiera) danymi z prędkością ile fabryka pozwoli, a jedynie wystawia jakiś komunikat i czeka na reakcję (jak w przypadku wspomnianego wyżej flashowania ESP). LED mi w tym momencie krótko
wizualnie stwierdzić, że ESP wstał w trybie flashowania i czeka na transmisje binarki, albo coś poszło nie tak, obudził się z fabrycznie wgranym softem i wystawił prompta do komend AT.


@Jarek_P: tylko po co? Soft do flashowania resetuje ESP, sprawdza komunikację z bootloaderem, jak się nie uda to powtarza resetowanie i znowu sprawdza komunikację, do tego wyświetla informację o kolejnych próbach. Po co to powielać na konwerterze, który i tak nie
tylko po co? Soft do flashowania resetuje ESP, sprawdza komunikację z bootloaderem, jak się nie uda to powtarza resetowanie i znowu sprawdza komunikację, do tego wyświetla informację o kolejnych próbach.


@zetisdead: na wypadek sytuacji, gdy jednak nie resetuje bądź z innych powodów nie nawiązuje połączenia (z jakiegokolwiek powodu, może ich być pierdylion), a z wyświetlanych przezeń informacji wynika tylko tyle, że "answer timeout". Obecnie zwykle przestawiam używany flasher w tryb monitora,
obecnie zwykle przestawiam używany flasher w tryb monitora, zwykle wymaga to zresetowania konwertera UART i patrzę co się dzieje.


@Jarek_P: i co zazwyczaj się dzieje? Bo aż mnie zaciekawiłeś, czemu bootloader odmawia ci współpracy.

@zetisdead: najczęściej nie używam żadnych Wemosów (bo tam podpina się kabel i nie ma problemu), tylko gołe moduły ESP-12. Miałem np. przypadek, że switch, który wlutowałem w płytkę, a który miał służyć do włączania "flash mode", w obudowie SMD i kontaktami pod spodem, mi się nie wlutował dobrze (miałem minimalnie za duży w stosunku do footprinta na pcb), od zewnątrz było ok, a nie działał. Na monitorze było widać, że zamiast
@Jarek_P: polecam przerzucić się na linię komend, wtedy możesz to sobie oskryptować tak, że jak programowanie nie idzie, to uruchamiasz terminal do podglądu komunikacji, albo wtedy gry programowanie się uda to włączasz terminal do podglądu logów. Pewnie różne IDE też to potrafią robić i automatycznie przełączają między programowaniem a podglądem terminala.
Pewnie różne IDE też to potrafią robić i automatycznie przełączają między programowaniem a podglądem terminala.


@zetisdead: tak, pod warunkiem, że mam pełen dostęp i do linii reset, np. robiąc testy na wemosie, czy lolinie, gdy tylko wpinam kabel usb, tak mogę. Ale gdy mam do dyspozycji jedynie Rx, Tx, GND i zworkę do flashowania, musze każdorazowo po flashowaniu ręcznie resetować moduł, program do flashowania, którego używam też bywa, że wtedy nie