Wpis z mikrobloga

Wyjaśni mi ktoś fenomen pomp ciepła przy małych i średnich domach? Praktycznie każdy teraz idzie w pompę ciepła a mi wychodzi, że to totalnie bez sensu.

Weźmy do obliczeń mój przykład: planuję dom około 120m2.

Współczynnik EUco według projektu to 28. Policzmy, że w praktyce to wyjdzie 40.
Czyli na każdy metr kwadratowy potrzebuję 40 kWh, co za tym idzie na dom 120m2 potrzebuję 4800 kWh na sezon.

Pompa ciepła powietrzna porządnej firmy (Vaillanta) wraz z montażem to kwestia 40 000. Średnia sprawność (COP) takiej pompy to 300%. Czyli z 1 kWh prądu pobranego z sieci wyprodukujemy za pomocą pompy ciepła 3 kWh ciepła.

I liczymy tak, nasze zapotrzebowanie to 4800, sprawność pompy ciepła to 300% więc potrzebujemy pobrać z sieci 1600 kWh na cele ogrzewania domu w ciągu roku.

Cena 1 kWh prądu w PGE według google to +/- 70 groszy. 0.7 x 1600 daje 1120 złotych.

Jeżeli do instalacji włączymy bufor ciepła i będziemy go grzać w tańszej taryfie, płacić będziemy 1120/2 czyli 560 złotych.

Czad, nie? Za ogrzewanie domu cały rok 560 złotych! Halyna, bierzem pompę ciepła!

Tymczasem:
Nasze zapotrzebowanie to 4800 kWh. Grzejąc wszystko kotłem elektrycznym który ma sprawność 100%, będziemy potrzebować pobrać z sieci 4800 kWh.
Cena prądu to 0.70 czyli 4800 x 0.7 czyli 3360 zł.

Przy zastosowaniu buforu ciepła i grzania go w nocnej taryfie mamy 3600 / 2 czyli 1680 zł za rok

Przy czym koszt takiego kotła elektrycznego, tej samej firmy, wynosi 8 000 też już z montażem.

40 000 za pompę ciepła a 8 000 za kocioł elektryczny. Różnica 32 000 po to, żeby rocznie zaoszczędzić 1680 - 560 czyli 1120 zł.

Czyli inwestycja zwróci nam się po 28 latach. O ile po drodze nie będzie trzeba czegoś naprawić.

Powiedzcie mi proszę Mireczki, kto jest głupi: ja czy ludzie kupujący namiętnie pompy ciepła które za ich życia się nie zwrócą?

#ogrzewanie
#budujzwykopem
#remontujzwykopem
  • 49
prąd będzie coraz droższy, różnica coraz wieksza


@Gruby_Wujo: Z tym pełna zgoda. Jednak nawet jeśli różnica zwróci się po 20 latach to trzeba być w #!$%@? optymistą, żeby wierzyć, że przez ten czas nie trzeba będzie inwestować pieniędzy w tą pompę. Jasne, w kocioł elektryczny również, jednak poziom skomplikowania obu urządzeń jak i serwisu ich jest znowu na korzyść kotła elektrycznego
@robertx: wydaje mi się, że bez problemu można pompę ciepła kupić z montażem za mniejsze pieniądze.

Poza tym COP jest chyba nawet 4 - ale przy mocno minusowych temp mocno spada także te obliczenia są trochę słabe
Pompa ciepła może wyjść jeszcze mniej korzystnie - trzeba by zrobić funkcje dni ze średnią temp dobowa oraz COP pompy przy danej temperaturze żeby mieć dokładne wyliczenia
@Gruby_Wujo: Można kupić za mniejsze tak samo jak kocioł elektryczny można kupić taniej - jednak stwierdziłem, że w obu przypadkach weźmiemy pod uwagę firmę która jest jedną z najlepszych na rynku.

Co do COP X4 jasne, że takie są, jednak zazwyczaj z tego co widziałem na YT z doświadczeń użytkowników średnia sprawność po całym roku wynosi właśnie 270-280% . Wszak niskie temperatury, grzałki, te sprawy . Policzyłem górką na korzyść pompy
@robertx: masz rację, to jest kompletnie nieopłacalne, ale mało kto bierze pod uwagę, że wystarczy dać odpowiednio dużo izolacji i dobre okna, WM i nie martwić się dużym kosztem ogrzewania czy też wydaniem majątku na PC.
40 000 za pompę ciepła


@robertx: chyba gruntową z odwiertami pionowymi. Ale wtedy to COP jest 5.
Powietrzna Panasonica to ok 25k za 6-7kW (czyli dom WT2021 ok 120m2)

Czyli wariant gruntowy to jest teoretycznie dla Twojego przykładu 4600/5= ~1MWh
Z tego 70% pójdzie "nocą" 30% "dzień" czyli 1000 x 0,7 x 0,3PLN + 1000 x 0,3 x 0,8PLN = 450PLN/rok
Przy powietrznej jest to ~1,6MWh czyli 1600 x 0,7 x
@robertx: plus pompy ciepła jest taki że masz ten przelicznik 3:1 a latem 4:1 CWU musisz grzać cały rok więc spoko opcja, no i prąd będzie drożał więc zawsze proporcjonalnie będziesz płacił więcej grzejąc samym prądem. Ja też sie nad tym zastanawiam ale dla mnie pompa ma sens jeśli będzie kosztowała < 15k
@robertx: pierwsza to powietrze - woda monoblok, nie potrzeba żadnych papierów na montaż. Przychodzi hydraulik i podpina jak kocioł elektryczny, dwie rury i tyle.

Drugi link to gruntówka.

Jak ktoś Ci wycenił PC P-W na 40kPLN to miał ochotę Cię wyruchać. Chyba, że to cena z całą instalacją, podłogówką i robotą za to.