Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@tomtom666: Hmm nie jestem specjalistą, ale to nie jest tak, że ciało obce uciska uszkodzone tętnice/żyły i działa trochę jak korek, a jego usunięcie doprowadzi do szybszego wykrwawienia? Samo niewłaściwe usunięcie noża również może wyrządzić dodatkowe obrażenia, więc tym powinien zająć się już chirurg, gdy pacjent jest na stole operacyjnym po dodatkowych badaniach, które stwierdzają dokładne obrażenia, umiejscowienie ciała obcego oraz jego odległość od narządów wewnętrznych.
@CruzeN: No teoretycznie powinien zostać w miejscu więc o sito w klatce bym się nie martwił. Zwłaszcza, że po zdjęciu wydaje mi się, że jest wbity w mostek - względnie stabilnie. Można próbować jeszcze unieruchomić bandażem.
No i tak na prawdę parę ran ciętych więcej jest małym kosztem przeżycia
@6th_Sense czy sytuacja ma miejsce na polu walki? jeśli tak to: upewniam się, że jest bezpiecznie, wzywam pomoc, informuję medevac, wyciągam nóż, tamuję krwotok tym chemicznym gównem, a potem adrenalina i masaż serca. Pewnie coś #!$%@?łem xd
@ScapularNotch oczywiście, że może być bezpiecznie. Nie operuj bezwzględnie językiem, bo to dziecinne.

Jeśli ktoś nie oddycha, nie bije mu serce, a trzeba to przywrócić to dlaczego by nie wyciągnąć noża? Ale rzeczywiście ten nóż jest dużo wyżej niż myślałem. Jak spojrzałem na zdjęcie to myślałem, że to brzuch a jest centralnie w mostku.

Nasuwa mi się inna odpowiedź - znaleźć innego rannego z większa szansą na przeżycie.
przecież wytyczne ERC przewidują taką sytuację. Najlepszą opcją byłaby torakotomia ratunkowa i transport do centrum urazowego na bezpośrednim masażu serca. Generalnie wyciągasz ostrze i prowadzisz klasyczny ALS podczas transportu. Szanse na przeżycie minimalne.


@Agemaker: Takie rany to w ramach bloku operacyjnego czesto nie wychodza z tego zywe. Czytalem kiedys case report ( ( ͡º ͜ʖ͡º) ) jak przy montowaniu sruby transpedikularnej w odcinku piersiowym ta sie
Hmm nie jestem specjalistą, ale to nie jest tak, że ciało obce uciska uszkodzone tętnice/żyły i działa trochę jak korek, a jego usunięcie doprowadzi do szybszego wykrwawienia


@Pawel929: jest, ale jak widać w odpowiedziach niżej, miałem rację i procedura przewiduje wyjęcie noża. Uciski doprowadziłyby po prostu do pogłębienia rany, co więcej, ten nóż przestanie działać jak korek, gdy zacznie się poruszać we wszystkie strony, jak to w masażu serca.