Wpis z mikrobloga

Poczatkowo mialem w planach kupic Honde PCX 125, ale niedlugo bede mogl robic prawko na A i w sumie to chyba sobie na razie oszczedze kupowanie skutera i od razu bym sie zabral za A.
Jednak ja to nie ogarniam za bardzo jak sie za to zabrac xD tzn mam pare pytan...

1. Co musze miec zaczynajac kurs? Czytalem, ze warto miec rekawice i kask, ale jak jest z reszta? Czy polecacie cos? Myslalem tez by sie wybrac do moto sklepu i tam by mi ktos doradzil pewnie...
2. Gdzie w #warszawa polecacie zrobic kurs?
3. Jakie moto na start? Podobno trzeba brac litra i nie odkrecac za bardzo ( ͡º ͜ʖ͡º) raczej myslalem o jakims naked, ale triche idk w co isc... poczatkowo myslalem by kupic cos mniejszego, ale przy 187cm i prawie 100kg to chyba taki 400cc nie przezyje tego - podobno Suzuki SV650N fajuwa i chyba do ~12k cos sie znajdzie

#motocykle
  • 13
@przepyszna_frytka:
1. Kask i rekawice koniecznie, chyba że chcesz jeździć w przepoconych smrodach po kimś. przy czym na kasku nie ma sensu oszczędzać - kupuj odrazu "docelowy". Resztę ciuchów dokupisz w trakcie/później/nigdy
2. Promotor, kulik, Mączyński, pewnie jeszcze kilka innych
3. Temat rzeka. Najlepiej jakbyś się po przymierzał do kilku modeli i zobaczył jak ci się siedzi. No i są litry i litry - sam mam litra o mocy mocniejszej sześćsetki,
@przepyszna_frytka ja polecam od razu kupić cały strój, kilka pierwszych jazd na A miałem w zwykłej kurtce i komfort psychiczny był znacznie niższy niż później ze wszystkimi ochraniaczami. Szybki slalom nie wymaga nie wiadomo jakiego pochylenia, ale świadomość, że kolano dzieli od asfaltu tylko warstwa zwykłego materiału nie pomaga (nie mówiąc o rzeczywistym upadku, który zawsze jest tylko kwestią czasu).
Co do wyboru motocykla, to najlepiej przymierzyć, bo na przykład w mocno
@liminal
@Stealth
@vare

a w sumie to taki entry level stroj, ktory sie do czegos nadaje to +/- jaki koszt moze byc? 2-3k pln starczy?

No w sumie to przymierzanie ma sens.. pewnie jakos za ~rok jak juz bede realnie sie zbieral do zakupu to bede pisal w osobnym wpisie, ale tez tak sie zastanawiam - warto kupowac w zime moto? Bo w sumie to pojezdzic to raczej nie pojezdze i tylko
@przepyszna_frytka: Jak jesteś z Warszawy to mogę Ci kask sprezentować bo mi leży taki stary i się kurzy w szafie, raczej nie jest to kask docelowy ale na kurs będzie ok xD

Jeśli chodzi o pierwsze moto to raczej kwestia preferencji, jak zaczynałem to kupiłem sobie właśnie 400cc a jestem trochę wyższy od Ciebie i wtedy byłem trochę cięższy (107 kg czy coś takiego), jeździło mi się spoko i dopiero po
@przepyszna_frytka:
1. Jeśli jesteś zdecydowany na jazdę motocyklem to kup już wszystko co potrzebujesz. 3tys to będzie miniumum jeśli kupisz nowe to i tak będzie dolna półka ale pewnie z 70% ludzi się w niej ubiera.
Kup kask nowy a reszta może być używana i osobiście bym takie kupował.
3. Motocykl musisz sam dobrać do siebie, to znaczy że musisz wiedzieć co ci się podoba i usiąść aby zobaczyć czy da
@przepyszna_frytka: imo kask, który dobrze leży to podstawa. Jeśli chodzi o materiały i budżet pozwala, to celuj w kompozyt (np. HJC F70). Jeśli Ci się nie znudzi, to na 5 lat wystarczy, ciuchy prawdopodobnie znacznie szybciej dokupisz/wymienisz. Przymierz w sklepie stacjonarnym, znajdź ofertę w internetowym sklepie i negocjuj cenę albo zamów. Takie fc-moto.de na przykład ma praktycznie wszystkie modele taniej o 10-30%, w zależności od malowania, ale zdarzają się też powyżej
@przepyszna_frytka: Robiłem w zeszłym roku A, u mnie wyglądało to tak:
-Rękawice obowiązkowo trzeba mieć (mogą być byle jaki w świetle prawa, nawet ogrodniczki "wampirki", ale muszą być, a skoro i tak planujesz kupić moto to lepiej kupić normalne motocyklowe), ja kupiłem krótkie szmaciane z ochraniaczem na kostki z Alpinestars za jakieś śmieszne pieniądze w okolicach 160zł.
-Nie wiem jak teraz z kaskiem, ale ja robiłem w czasach restrykcji pandemicznych i