Wpis z mikrobloga

Mailuje z z-ca Dyrektora #xtb na Polskę i omawiam wątpliwości związane z zestawieniem transakcji zagranicznych.

PIT/ZG - sprawa jest w toku i jeszcze czeka na swój dział podatkowy. Zasugerowałem kilka zmian, które rozszerzyły by informacje w tym zestawieniu.

Kursy średnie NBP - o ile jesteśmy zgodni co do kursów dla przychodów (dla różnych instrumentów) to nie mamy zgodności co do kursów NBP dla kosztów otwarcia.
Przedstawili swoją interpretację i jest wg mnie spójna i zderzę ją jeszcze ze swoim doradcą.
Jeśli będzie "all clear" od niego to pewnie dostosuje ten kurs w aplikacji do stosowanego przez nich podejścia.

Poniżej ich metodyka:

Jak przeliczane są na PLN przychody i koszty ich uzyskania poniesione w walucie obcej dotyczące transakcji sprzedaży akcji?

Zgodnie z Ustawą o PIT: 

przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu; 

koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. 


Należy więc na wstępie ustalić „dzień uzyskania przychodu” i „dzień poniesienia kosztu” w przypadku transakcji sprzedaży akcji.

Z Ustawy o PIT wynika, że przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji).

W praktyce, przeniesienie własności papierów wartościowych na kupującego następuje w XTB w przeciągu dwóch dni roboczych po zamknięciu pozycji na platformie tradingowej. Skoro zatem przychód od transakcji dokonanej w dacie T powstaje dwa dni później, tj. w dacie T+2, to dniem poprzedzającym jest data T+1. 

Z kolei w przypadku daty poniesienia kosztu podatkowego nie ma żadnego „przesunięcia”, stąd stosujemy standardowo kurs z daty T-1.

W kwestii strony przychodowej, zwracamy uwagę (co zostało również opisane w zestawieniu dot. przychodów z giełd zagranicznych), że klienci, którzy uzyskują również przychody ze sprzedaży prawa poboru ten przychód poniesiony w walucie obcej będą mieć przeliczany standardowo po kursie z daty T-1, ponieważ w przypadku sprzedaży prawa poboru przychód powstaje w dniu otrzymania przez inwestora wynagrodzenia za sprzedaż tego prawa (T)."


#gielda #kalkulatorgieldowy #podatki
  • 12
@kalkulatorgieldowy: co do przychodów też nie jesteście do końca zgodni jeśli chodzi o metodę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przykład z arkusza ode mnie:
Sprzedaż 23.04.2021 (piątek)
XTB wyliczyło T+2 niedziela 25.04, -1 sobota 24.04, nie jest to dzień roboczy, więc kurs NBP dla tej transakcji podali z piątku 23.04

Z kolei kiedy wklepuje to u Ciebie w kalkulatorze, to wylicza T+2 z pominięciem weekendu, czyli wtorek 27.04,
@kalkulatorgieldowy: tutaj jest to wyjaśnione https://www.investopedia.com/ask/answers/what-do-t1-t2-and-t3-mean/

If you buy shares of Microsoft (MSFT) on Friday, June 2, while your broker would debit your account for the total cost of the investment immediately after your order is filled, your status as a shareholder of Microsoft will not be settled in the company's record books until Tuesday, June 6. Therefore, the settlement date is the date upon which you become a shareholder of
@kikurski: to wiem, że jest to źle :D sam mam cały dosyć skomplikowany mechanizm wyliczania tego dla każdej (dostępnej w mojej aplikacji) konkretnej giełdy na świecie, która uwzględnia dni wolne a nawet dni bez handlu ale z rozliczaniem transakcji. Jutro będę z nimi znowu rozmawiał i im podrzucę ten błąd.
Ja też zastanawiam się nad przeliczeniem kursów przez XTB. Zaznaczę, że w moim przypadku były to operacje na ETF.
Dopytałem o to i uzyskałem taką odpowiedź: "Przychody zostały przeliczone na PLN po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W przypadku sprzedaży akcji przychód powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na nabywcę (T+2), dlatego do przeliczenia stosujemy kurs z dnia poprzedzającego ten dzień (T+1. Koszty są natomiast przeliczane