Wpis z mikrobloga

860 + 1 = 861

Tytuł: Ginekolodzy
Autor: Jürgen Thorwald
Gatunek: literatura faktu
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788365282255
Tłumacz: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 392
Kompedium genezy nadawania kobietom godności w patriarchalnym świecie.. które rozpoczęło się dosyć niedawno, bo w XIX wieku. Oczywiście cały proces był, pod groźbą śmierci a później pręgierzy, opóźniany przez Kościół od czasu jego ustanowienia dwa tysiące lat temu.

O tym, jak lekarze musieli badać pochwy z opaskami na oczy; o tym, jak wiara w boga uprzedmiotawiała kobiety do funkcji inkubatorów; o tym, ile kobiet zostało zamordowanych w gabinetach zanim zaczęto myć ręce przy operacjach i lekarz w końcu mógł patrzeć na to, gdzie wkłada palce; o początkach cesarskiego cięcia, liberalizacji prawa aborcyjnego - jego początku w UK i wielu innych kwestii, które składały się na początki i rozwój ginekologii.

Thorwald ma paradoksalnie bardzo lekkie pióro, kiedy opisuje sprawy tak straszne, że niemal groteskowe. Świetnie się to czyta i chciałbym spotykać tylko tak skrupulatnie, ale i z zadziorem, napisane książki nonfiction.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #literatura #czytajzwykopem #nonfiction #reportaz #literaturafaktubookmeter
Pobierz FormalinK - 860 + 1 = 861

Tytuł: Ginekolodzy
Autor: Jürgen Thorwald
Gatunek: literat...
źródło: comment_16461683327auvqSIDFF9R3yY9FgXyOf.jpg
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-04-01 00:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 391
Gatunek książki: książka popularnonaukowa

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Dawna medycyna (Jürgen Thorwald) - najnowsza recenzja usera stefan1995 ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis
@FormalinK ja czytałem jego książkę "pacjenci" jest o poczatkach transplantacji. Jest bliższa naszym czasom, ostrzegam jednak, że po niej dużo mniej przyjemnie myśli się o pionierach transplantacji serca. Ja mogę polecic,pisane prostym językiem o trudnych sprawach.