Wpis z mikrobloga

Ahoi!
Pracuję nad zdywersyfikowaniem portfela; skupiam się teraz nad wybraniem koszyka ETFów denominowanych w EUR/USD/CHF.
Z mojego turbo-mega dogłębnego riserczu wynika, że najtańszą opcją jest zakup tychże na XTB.
Mają oni w ofercie ~290 ETFów, więc jest z czego wybierać. Niestety nie ma jednego, dobrego źródła w którym można sprawdzić interesujące mnie dane, takie jak opis, ytd vol, etc.
Udało mi się zautomatyzować wyszukiwanie tych informacji w pythonie, a efekt końcowy zapisałem w excelu.
Może komuś się przyda, oto link - https://ufile.io/ykppysec

#gielda #gpw #etf #inwestycje
  • 11
@Candy: To dosyć intensywny początek roku w którym spadki i wzrosty rezonują. YTD vol daje o tym jakieś pojęcie, chociaz oczywiście nie jest to perfekycjny wskaźnik
@Candy: Trochę nie zgadzam się z tym artykułem, a szczególnie z tą częścią:

. Zanim wyprowadzimy wspólnie matematyczny dowód na powyższą tezę, tym samym udowadniając, że waluta notowań funduszu ETF nie ma żadnego znaczenia dla naszych inwestycji, omówmy przykłady funduszy ETF notowanych na różnych giełdach i w różnych walutach. W moich wpisach zawsze stawiam na praktyczne przykłady, więc także w tym wpisie chcę przywołać kilka ETF-ów, które można kupić u polskich
@b4q: No właśnie nie. Załóżmy że kupiłeś ETF na SP500, notowany w EUR i że wszystkie spółki z SP500 działają w USA i mają przychody w USD. W takim wypadku nabywasz ekspozycję na Dolara, nie Euro. Jeśli zmieni się kurs USD względem EUR, to rzutować to będzie na kurs tego ETF. Inaczej mówiąc twój wynik inwestycyjny byłby taki sam, gdybyś kupił ETF notowany w USD i kurs EUR nie ma tu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Candy: rozumiem, dzięki. Z którego broker korzystasz? Połączenie xtb, PayPal, revolut dla EUR jest bezkosztowe, ale jak z PayPala przelewałem w USD to najpierw przewalutowało na gbp
Z którego broker korzystasz?


@b4q: BOŚ, mBank i XTB.
Tak PayPalem jakoś można te opłaty ominąć, ale nie sprawdzałem tego i nie wiem dokładnie jak to działa. Ja wybieram ETF notowane w EUR i przewalutowuję Revolutem, potem wrzucam na XTB. W mBank i BOŚ przewalutowuję bezpośrednio podczas transakcji.