Wpis z mikrobloga

#rosja
#ukraina


Od pierwszego dnia nazwałem to wojną, bo nie wiem, jak mogłoby być inaczej, ale chcę podkreślić, że jestem bezpieczny, znajduję się tysiące i tysiące kilometrów od obu krajów i nie zagrażają mi w ten sam sposób rosyjskie rakiety ani rosyjskie represje. Jestem tak odważny nie dlatego, że jestem taki twardy, ale dlatego, że mam taką możliwość.

Ilu innych rosyjskojęzycznych ludzi może się tym pochwalić?

[...]

Minęły prawie dwa miesiące i myślę, że jestem w stanie pozwolić moim więzadłom na cokolwiek innego niż wycie, więc pozwólcie, że porozmawiamy o czymś innym niż Ukraina. Pozwól, że opowiem Ci o Rosji.

Nie potrafię dokładnie określić, kiedy to się zaczęło, może w czasach "trzeciego Putina", może jeszcze wcześniej, za czasów Miedwiediewa, ale w pewnym momencie dwie Rosje zaczęły istnieć równolegle.

[...]

"my" wiedziało, że choć "oni" mają więcej pieniędzy i o wiele większe wpływy, przyszłość należy do nas, choćby z banalnych biologicznych powodów.

To wszystko przypominało życie w wielkim mieszkaniu z agresywnym i obłąkanym starcem, którego bardzo szkoda, ale którego nie można wyrzucić. Nie możesz go zabić, prawda?

(Pomimo przydomka "Dziadek", który został nadany pewnej postaci, mam tu na myśli ogólne struktury władzy i bezpieczeństwa, jeśli w ogóle).

A więc tak, mówi dużo bzdur, nazywa sąsiada dziwką, pali w salonie i z każdym rokiem jego utrzymanie kosztuje więcej pieniędzy. Ale co robić? Jest bezużyteczny i nikt nie chce słuchać jego majaczeń - każdy ma swoje sprawy: trzeba zarabiać, sprzątać mieszkanie, uczyć dzieci.

Dlatego zwyczajowo ignorowano starca i nie rozmawiano o nim w grzecznym towarzystwie. Jakoś milcząco wszyscy zaakceptowali plan, aby poczekać, aż sam umrze.

...A w czwartek rano dziadek wyjął z szafki zardzewiały karabin, zastrzelił sąsiada, podpalił jego mieszkanie i wziąwszy naszą rodzinę jako zakładników, usiadł i patrzył, jak płomienie rozprzestrzeniają się na nasze zasłony...

Co mogę powiedzieć o sytuacji na Ukrainie?
To jest popieprzone.

Co mogę powiedzieć o sytuacji w Rosji?
To jest popieprzone i prawdopodobnie nie skończy się na naszym życiu.

[...]

Potem był Krym. Było to niemożliwe, nierealne i stanowiło naplucie w twarz wszystkim tym, którzy pragnęli otwarcia na świat, wolności poglądów i działań oraz ogólnie normalnego, zdrowego życia, pełnego celu i rozwoju. "Czy chcesz, żeby było tak jak na Ukrainie?". - jeszcze przez wiele lat pytano nas o to z kpiną.

Zobaczyliśmy integrację z Europą, zmianę władzy, instytucje demokratyczne, które zaczęły działać, i pomyśleliśmy sobie coś w rodzaju: "Ogólnie rzecz biorąc, byłoby fajnie, wiesz".

W tym momencie w mieszkaniu mogliśmy rozmawiać tylko szeptem.

Teraz ludzie pytają nas, dlaczego, do cholery, nie zatrzymaliście go? Jest maniakiem i szaleńcem! On ma broń!

Co na to powiemy? Nie zatrzymaliśmy go, bo to maniak i wariat. I ma broń.

A w mieszkaniu jest kilka osób, które naprawdę szczerze kochają staruszka. Jest ich niewiele, ale są. Byli też przekonani, że jeśli staruszek umrze, mieszkanie zostanie zabrane przez jakichś ludzi.

Nie wierzą, że to ich mieszkanie, a nie staruszka.

Kiedy staruszek okradł sąsiada i przyniósł mu lodówkę, ci sami ludzie byli autentycznie szczęśliwi. "No proszę" - wołali - "a nie mówiliśmy! On jest naszym żywicielem, naszym żywicielem!".

Fakt, że lodówka została skradziona i że będą ją teraz wypełniać jedzeniem do końca życia, był zbyt trudny do zniesienia. A kiedy dzielnicowy przyszedł wyjaśnić szczegóły, byli oburzeni do głębi - jak to możliwe? Jakiś nieprzyjemny człowiek wtyka nos w nasze sprawy!

Ale wszystko mija, chytrusek przyzwyczaja się do wszystkiego.

[...]

Wydawało się to bardzo słuszne - robić swoje, robić to uczciwie, robić to dobrze. Reżimy polityczne nie trwają wiecznie, gówno się zdarza i przemija, a jeśli nie zrobisz tego, co trzeba, nawet jeśli w złym świecie - kto to zrobi? Trzeba więc chodzić na wybory, pisać skargi, podpisywać apele, przestrzegać prawa, płacić podatki. Trzeba nauczyć się normalności, a wtedy będzie jej więcej i zdrowie pokona chorobę.

W końcu wybory zostały sfałszowane, apele zignorowane, prawo zniszczone, a z moich podatków kupiono bomby, za pomocą których zabijano moich przyjaciół, krewnych i wszystkich innych mieszkańców sąsiedniego kraju.

Nigdy nie miałem poczucia bezradności. Ale teraz zawładnęła mną całkowicie.

Mój kraj rozpoczął wojnę. Przeciwko najbliższemu krajowi na świecie. Ludzie umierają na nim tysiącami. I nikt nic nie może na to poradzić.