Wpis z mikrobloga

#inwestycje #etf

Mirki inwestowałem w fundusze "tradycyjne" typu NN, Investors, metLife a potem przeczytałem tabelę prowizji.

Ktoś poleci gdzie inwestować w fundusze, pewnie ETF?

w XTB mam już konto, mam tam fundusze o szerokiej ekspozycji (world, em), chcę inwestować u dwóch brokerów a nie wszystko u jednego

w takich tradycyjnych funduszach podobało mi się to że ustawiałem automat sam kupujący regularnie co miesiąc oraz ciekawe fundusze w które wrzucałem małe kwoty (turcja, ameryka płd)

chciałbym drugie konto u jakiegoś brokera, gdyby był ciekawy wybór, tanio i automat to już w ogóle byłoby rewelacyjnie

z góry dzięki
  • 12
@marcon13: Czyli chcesz się przenieść z TFI na ETF? Dobry wybór.
Szukasz brokera? Wydaje się, że na rynku są 3 sensowe opcje (idąc za inwestomat.eu):
Potrzebujesz taniego konta maklerskiego?
Kliknij, by założyć konto z 0% prowizją w XTB!

A może bogatej oferty ETF-ów na IKE/IKZE?
Kliknij, by założyć konto maklerskie w BOSSA!

Szukasz ETF-ów niedostępnych nigdzie indziej?
Kliknij, by założyć eKonto i eMaklera w mBanku!
@marcon13: Na IKE/IKZE nie będziesz musiał zapłącić podatku 19% od zysków z inwestycji, jeśli wypłacisz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Wadą IKE/IKZE są prowizje, aktualnie wynoszące min. 19 PLN za transakcję oraz brak możliwościu przewalutowania gdzie indziej, niż u brokera, bo wpłaty i wypłaty na IKE/IKZE muszą być w PLN.

na XTB nie masz IKE/IKZE, czyli na pewno zapłacisz podatek 19% od zysków kapitałowych, ale nie masz też prowizji od transakcji. Dodatkowo
@marcon13: Wygląda na to, że inwestujesz "grosze" więc jak piszesz koszt tranzakcji jest mega istotny w tym przypadku. Nie wiem, czy jest coś lepszego od XTB w takim razie - ze wszystkimi jego wadami i zaletami.
Praktycznie każdy broker ma koszt tranzakcji który przy strategii ładowania po 100zł zabije sensowność.
@Xianth2: czaje czyli zamiast 10 małych etf + dwóch dużych bardziej opłaca się ładować w 2-3 duże

szkoda bo właśnie lubiłem wrzucać grosze w egzotyczne rynki

tak czy inaczej dzięki
@marcon13: zostań na XTB i się baw, pamiętaj, że fun też się liczy. Dlatego mimo, że szanuję siebie to i tak mam trochę kasy na bananie. Tak o, dla funu, tak samo jak zapakowałem się w GAMESTOP i rollercoster emocji był niesamowity.
@marcon13: przy takich kwotach na XTB też będziesz mieć mniejszy problem z wyborem jednostek, bo wiele z nich kosztuje drogo jednostkowo ;) na starcie odpada Ci całkiem sporo, więc zanim zaczniesz analizować w które chciałbyś się regularnie ładować, to lepiej odrzuć od razu te, na które Cię nie stać (ja zmarnowałem tak czas za pierwszym razem...)