Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (491)

Rosja
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła porozumienie w sprawie wprowadzenia w najbliższych tygodniach zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do Europy. Szefowa Komisji Europejskiej zasugerowała, że wkrótce zostanie nałożone europejskie embargo na ropę z Rosji. Tymczasem premier Węgier Orban uznał za niestosowne rozpatrywanie kwestii embarga na szczycie przywódców UE w dniach 30-31 maja. W pierwszej kolejności chce gwarancji finansowych dla Węgier.
Źródło

Ukraina
Ukraina rozpocznie etapową budowę wąskiego toru europejskiego, który połączy swoją kolej z europejską. Powiedział o tym premier Denys Szmyhal podczas spotkania rządu. Według niego, najpierw będzie to połączenie wielkich hubów i wielkich miast, a potem stopniowa przebudowa torów na terenie całego kraju. Pociągi na Ukrainie jeżdżą po „szerokim” torze (1520 mm), powszechnym w byłym Związku Radzieckim. Litwa, Łotwa i Estonia, a także Białoruś korzystają z tego samego toru. Z drugiej strony większość krajów UE (z wyjątkiem Hiszpanii i Portugalii) stosuje „wąski” tor (1435 mm). Wcześniej dyrektor operacyjny Ukrzaliznytsia Wiaczesław Eremin zauważył, że zmiana toru jest „kosztowna, długa i trudna, ale konieczna”. Według niego rozważane są następujące etapy: Lwów-Kijów, Lwów-Odessa, Lwów-Krzywy Róg.
Źródło

Premier Szmyhal poinformował też, że Ukraina planuje w najbliższym czasie dołączyć do unijnej przestrzeni roamingowej i jednolitego obszaru płatności SEPA. „Dwa inne projekty integracyjne, które aktywnie promujemy i które planujemy wkrótce zrealizować, to przystąpienie Ukrainy do unijnej przestrzeni roamingowej i jednolitej strefy płatności w europejskiej walucie SEPA” – powiedział Szmygal. Według niego, pierwsze umożliwią rozmowy między UE a Ukrainą bez dodatkowych kosztów, a Ukraińcy będą mogli korzystać z internetu mobilnego po niższych stawkach. Druga – przystąpienie Ukrainy do Jednolitej Strefy Płatności – może nastąpić latem i pozwoli na wykonywanie przelewów w euro bez żadnych opłat.
Źródło

Ukrzaliznytsia przyspiesza pociąg nr 67/68 „Kijów-Warszawa” o dwie godziny. Czyli od 11 czerwca pociąg odjedzie z Kijowa o 18:23 zamiast 19:13 i przyjedzie do Warszawy o 11:33 zamiast 14:12. „Powrót pociąg odjedzie z Warszawy o 17:49 i przyjedzie do Kijowa o 13:12” – dodała firma.
Źródło

Białoruś
Swietłana Cichanouska przemawiała dziś w litewskim Sejmie. Stwierdziła, że miejsce niepodległej Białorusi wśród wolnych krajów Europy. Białoruś nie powinna stać się kartą przetargową w porozumieniach z Władimirem Putinem. Jej zdaniem Białoruś znajduje się w punkcie zwrotnym swojej historii. Białoruś jest kluczowa dla regionu europejskiego. To jest rozumiane na Litwie i w Polsce. Cichanouska zapewniła, że jej biuro będzie kontynuować swoją pracę, współdziałając z poszczególnymi krajami i strukturami Unii Europejskiej. Podkreśliła, że Białoruś jest integralną częścią środkowoeuropejskiej i bałtyckiej przestrzeni czarnomorskiej. Opowiedziała się przeciwko wszelkim układom z Aleksandrem Łukaszenką i zniesieniu sankcji nałożonych na władze białoruskie.
Źródło

Litwa
Zwierzchnik Litewskiego Kościoła Prawosławnego prosi o spotkanie z premier Ingridą Šimonyte. W oświadczeniu wydanym we wtorek przez Litewską Archidiecezję Prawosławną metropolita Innocenty podkreślił, że większość prawosławnych w tym kraju "pozostaje wierna Kościołowi prawosławnemu, który kanonicznie podlega jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego" i nie zamierza zmieniać swojej jurysdykcji kościelnej. Oczekuje, że omówi te kwestie z premierem. Zwierzchnik Litewskiego Kościoła Prawosławnego, Innocenty, zwolnił wcześniej kilku duchownych prawosławnych, gdy ci zainicjowali odłączenie się od Patriarchatu Moskiewskiego i postanowili zwrócić się do Patriarchy Konstantynopola, by stać się częścią metropolii.
Źródło

Łotwa
Na Łotwie zakazanych jest około 60 programów telewizyjnych. Nie są one pokazywane ze względu na sankcje wobec Rosji i z powodu rosyjskiej propagandy. Nadal jednak dostępnych jest około 70 programów związanych z Rosją. Krajowa Rada Mediów Elektronicznych (NEPLP) zaobserwowała, że ludzie interesują się zakazanymi programami telewizyjnymi, które próbują oglądać nielegalnie. "Z informacji, które otrzymujemy od samych operatorów sieci kablowych, wynika, że zaczynają działać nielegalni dostawcy usług. Sytuacja ta została dostrzeżona przez Radę i rozpoczęliśmy aktywne działania w celu jej rozwiązania. Niedawno w parlamencie przyjęto poprawki do ustawy, które nie tylko dostawcy usług, ale także użytkownicy mogą zostać ukarani za korzystanie z nielegalnego sprzętu" - powiedziała wiceprzewodnicząca NEPLP Aurelija Ieva Druviete.
Źródło

Estonia
Federacja Rosyjska i inne państwa będące agresorami nie powinny być dopuszczone do udziału w procesie decyzyjnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział estoński minister zdrowia i pracy Tanel Kiik podczas 75. Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie. „Federacja Rosyjska, która brutalnie zabija dzieci i innych cywilów oraz bombarduje domy, szkoły i szpitale, nie powinna mieć prawa brać udziału w podejmowaniu decyzji przez WHO, dopóki nie zostanie przywrócone pełne poszanowanie prawa międzynarodowego i praw człowieka” – powiedział minister. Estonia znalazła się wśród 46 państw członkowskich, które podczas poniedziałkowego zgromadzenia zaproponowały rezolucję zatytułowaną „Stan zagrożenia zdrowia na Ukrainie oraz w krajach przyjmujących i przyjmujących uchodźców, wynikający z agresji Federacji Rosyjskiej”.
Źródło

Polecam:
Artykuł ilustruje zdjęcie z mojego prywatnego archiwum. Było to niemal równo 10 lat temu, w czerwcu 2012 roku. Stojąc na pokładzie polskiego żaglowca wypływającego z portu w Karlskronie, przy okazji głównym porcie szwedzkiej marynarki wojennej, moim oczom ukazał się widok, którego wówczas nie spodziewałem się ujrzeć. Komentarz na temat mijającego tygodnia na naszym portalu.
Bałtycki gambit i porażki

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #geopolityka #donbaswar
  • 1