Wpis z mikrobloga

Hey Mircy i Mirabelcy.
Potrzebuje porady z kwestii #dom #ogrzewanie

Przyszedł czas na wymianę pieca. No i się zastanawiam pomiędzy piecem na pelletem a pellet/węgiel. Niestety nie mam możliwości montażu gazu.
Polecicie może jakieś dobre rozwiązania? Budynek 30 letni, instalacja już na miedzianych rurkach.
A druga sprawa to czy orientuje się ktoś może czy nie warto jeszcze rok się wstrzymać z wymianą bo coś mi się obiło o uszy że w przyszłym roku jakaś może się pojawić dotacja na wymianę, a piece jak patrzyłem to od 7k się zaczynają więc może warto jeszcze jeden sezon się przemęczyć.
Z góry dzięki!
  • 13
@turok2016 jakich bzdur? Pellet też teraz kosztuje krocie, w moich okolicach coś koło 2k za tonę. U mnie by zeszło pewnie około 5ton czyli 10k za sezon. Za gaz zapłacił bym pewnie podobnie.
@turok2016 z tym że więcej zabawy to chodzi o to że gaz włączasz i w sumie tyle, a pellet jednak trzeba przywieźć, zrzucić, składować i też co jakiś czas zasypywać.
@Laszl0: to wychodzi sporo drożej od gazu z sieci.
@Ysior: wybacz, uznałem, że porównujesz pellet i węgiel i uważasz, że pellet to więcej zabawy.
Jednak czemu piszesz o opłacalności węgla skoro ekogroszek obecnie jest po 3k albo w ogóle nie da się go kupić?
@Ysior: Myślałeś o ogrzewaniu klimatyzacją? 2 lub 3 małe lub średnie jednostki powinny wystarczyć. Ewentualnie xamontuj klimy tylko od południa, gdzie będziesz mógł chłodzić latem i grzać zimą. Jak ci się spodoba, to za rok zamontujesz klimę wszędzie.
@turok2016 licząc koszty ogrzewania na ten rok wyjdzie mi jakieś 5/6k. Tj 4k za 2t wegla i coś ponad 1k za drzewo (tutaj nie liczę czasu pracy przy drzewie bo lubię :))
Ogrzewanie pelletem wyniosło by mnie ponad 10k za sezon

@Laszl0 o chłopie, bez fotowoltaiki to bym na rachunki nie wyrobił :p Nie liczyłem nigdy takiej opcji ale kurde przy domie ~ 200m żeby to klima ogrzać to coś czuję że
@Ysior: Ale wiesz, że klima nie grzeje jak farelka (sprawność 99%) tylko dzięki przemianom stanu gazu (sprawność 300 - 400%)? Klima zużywa 3 - 4 razy mniej prądu niż farelka, aby uzyskać ten sam efekt. I dodatkowo może chłodzić, gdy na zewnątrz jest piekło.