Wpis z mikrobloga

Bezrobocie w Niemczech nieoczekiwanie wzrosło m/m z 5,0% -> 5,3%

Mamy środek sezonu letniego i dodatkowy nabór do wszelkich prac sezonowych - od rolnictwa po turystykę...

Kryzys na świecie dopiero zaczyna schodzić na poziom realu: najpierw inflacja, teraz będzie bezrobocie

#inwestycje #inwestowanie #gielda
Pobierz m.....a - Bezrobocie w Niemczech nieoczekiwanie wzrosło m/m z 5,0% -> 5,3%

Mamy środ...
źródło: comment_1656734751wexBuFOnmitF809J340tHJ.jpg
  • 32
@Blaskun Niemcy zazdrośnie strzegą swoich pereł...

Pamiętam prywatyzację Deutsche Bahn: do kupienia było wszystko: dworce, lokomotywy, wagony... Wszystko, z wyjątkiem torów. Te pozostają nadal państwowe.
W teorii możesz być właścicielem 100% kolei niemieckich. W praktyce, jak rząd Niemiec będzie miał taki kaprys, to nie pozwoli ci jeździć po ich torach :))
Nam jeszcze trochę brakuje do takiego sprytu
@kot__morderca nie wiem, skąd przypuszczenie, że coś mnie dziwi?
Ja mechanizm tego kryzysu znam - mysle, że zna go każdy, kto pamięta/studiował kryzy paliwowy z lat 70' ubiegłego wieku.

PS.1. Na screenie jest napisane po angielsku - daje tłumaczenie po polsku (parę razy, jak coś wrzuciłem tylko po angielsku, to otrzymywałem prośby, żeby przetłumaczyć)

PS.2. To, że jakiś przypadkowy wykopek wlicza uchodźców do bezrobotnych w Niemczech, czy Szwajcarii, też mnie nie dziwi.
PS.2. To, że jakiś przypadkowy wykopek wlicza uchodźców do bezrobotnych w Niemczech, czy Szwajcarii, też mnie nie dziwi. Generalnie na wykopie 80% ludzi wypowiada się w tematach, o których nie ma pojęcia, albo ma pojęcie po przeczytaniu 1-2 artykułów o line i udaje ekspertów. W tym wypadku widzę kompletnego ignoranta i punktuję bzdurę, która napisał.


@marcus1a: Przeciez NA TWOIM screenie jest napisanie, że uchodźcy z Ukrainy zostali wliczeni. Przeczytaleś to w
@dzieju41 taki scenariusz zawsze leży na stole :p

Nie sądzę jednak, żeby jakikolwiek polityk/bank centralny - właśnie po doświadczeniach z ostatnich kryzysów (ale również tych z poprzedniego wieku) - pozwolił na jego realizację.

Widzę że zarówno FED jak i EBC starają się pogodzić walkę z inflacją oraz obronę miejsc pracy. Jest parę czynników nieznanych - jak Chiny albo dalszy rozwój wojny, ale ja jestem neutralnie-pozytywny.
inflacja, teraz będzie bezrobocie


@marcus1a: Spadająca inflacja karmi się rosnacym bezrobociem. Na którymś etapie katstrofalne dane o bezrobociu mogą ruszyć giełdy ostro w górę i wyznnaczyć dno.
@Sabarolus masz rację! Przepraszam!

Ja w między czasie czytałem dane wraz z omówieniem na stronie niemieckiego urzędu statystycznego i tam jest to inaczej ujęte, niż ma Bloomberg oraz screen, który przytoczyłem...

Moja pomyłka, że nałożyły mi się dwie czytane rzeczy

Natomiast nigdzie nie znajduje potwierdzenia, żeby wliczania do bezrobotnych również uchodźców - nie wiem skąd Bloomberg miał taką informację, ale nie ma jej w danych z niemieckiego urzędu statystycznego

https://www.destatis.de/EN/Themes/Labour/Labour-Market/Unemployment/_node.html
Pobierz m.....a - @Sabarolus masz rację! Przepraszam!

Ja w między czasie czytałem dane wraz ...
źródło: comment_1656743886WDTZnXN0SGU2aXPpBjLEg9.jpg
@Potezny_PiSowski_Inwestor dane z urzędu statystycznego są skorygowane o wahania sezonowe - ale już chyba przestaje wierzyć w to, co tu jest napisane.

Im więcej siedzę nad oficjalnymi danymi tym bardziej mi się te puzzle dziś rozjeżdżają - muszę druga kawę, bo cos mi tu nie gra w paru punktach a dziennikarski szum to tylko pogłębia - widzę, że niektórym wszelkie oznaki kryzysu w Niemczech są bardzo na rękę
@vorio

dyskutujemy teraz wybory geopolityczne Niemiec-rosji, sojusze strategiczne na dekady oraz jak Amerykanie rozegrali ładnie Niemcy, które chciały się wyrwać z pojałtańskiego ustawienia euro-atlantyku, czy też nadal jesteśmy w bezrobociu w Niemczech??
;))
Wiesz, nie chce zgubić wątku...