Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do osób, które kupiły w ostatnim czasie w Vision Express okulary z soczewkami jednoogniskowymi z filtrem światła niebieskiego. Czy w takich okularach da się funkcjonować na co dzień tzn. poza użytkowaniem przed komputerem? Czytałem opinie, że ten filtr zmienia trochę barwy i zastanawiam się, czy można w takich okularach np. bezpiecznie prowadzić samochód, lub czy to nie przeszkadza przy wykonywaniu jakichkolwiek innych codziennych czynności?
#wzrok #okulary #visionexpress
  • 14
@fotograf_warszawiak: spotkałem się z opinią, że ten filtr powoduje odbicia świateł od wewnętrznej strony soczewki, co np. podczas jazdy w nocy może powodować, że auta jadące z tyłu mogą nas w ten sposób oślepiać. Czy istnieje taka możliwość?
Niestety nie znam specyfikacji soczewki, jaką oferuje Vision Express z tym filtrem. Udało mi się jedynie dowiedzieć, że jest to soczewka marki Hoya. Na stronie VE filtr ten nazywa się "Blue Cut", ale
@MattheoPL: a musisz robić w VE? Ja używam Hoya Hilux z powłoką Hi-Vision LongLife Blue i jest to filtr pasmowy światła niebieskiego, nie bluecut/blueblock. Dominanta koloru żółtego jest tak minimalna, że ociepla odbiór koloru białego może o 500K. Soczewki te posiadają antyrefleks po obu stronach, więc o oślepieniu nie ma mowy. Jeżeli pracujesz z grafiką, kolorem to lepiej wybrać soczewki Essilor z powłoką Blue Sapphire HR, która zamiast żółtej dominanty ma
@fotograf_warszawiak: gdybym mieszkał w Warszawie lub okolicach to z przyjemnością bym wpadł. Ja niestety z daleka :-( Wybór na VE padł ze względów ekonomicznych.
Czyli ta wersja filtru w soczewkach z VE to może być jakaś tańsza wersja typu Blocker? Czytałem, że zdarza się, że te blokery blokują całe pasmo niebieskie, a nie tylko to szkodliwe. Z drugiej jednak strony jeśli soczewkę produkuje Hoya, no to chyba korzystają z tej technologii,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MattheoPL: spróbuj w innym salonie Vision Express. Przymierzałem dziś na miejscu i blue cut nie dla mnie, mimo że wstępnie chciałem wziąć. Przy pracy przy komputerze gdzie ważna jest grafika różnicę czuć bardzo mocno, biały był dla mnie bardzo żółty w odbiorze. Musiałbyś to samemu doświadczyć bo każdy ma inną percepcję i potrzeby.
@SimShady: na szczęście nie pracuję przy grafice, ale obawiam się, że ta zmiana białego w żółty może być problematyczna przy jakichś codzienny czynnościach np. prowadzeniu auta. Udało mi się znaleźć informacje, że o wiele mniej zażółcają szkła, które mają ten filtr w masie np. te od Rodenstock - @fotograf_warszawiak miałeś może styczność z takimi szkłami?