Wpis z mikrobloga

2232 + 1 = 2233

Tytuł: Wyrocznia
Autor: Carol O'Connell
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Ocena: ★★★★★★
ISBN: 8386669950
Tłumacz: Robert Sudół
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 304
Wyrocznia jest pierwszą z serii książką, która opowiada o Kathy Mallory - nowojorskiej policjantce z nieciekawą przeszłością. Do 11 roku życia była bezdomna, kradła i oszukiwała, aby przeżyć. Znalazł ją Louis Markowitz, który wraz z swoją żoną Helen przyjął ją pod swój dach. Dziewczynka otrzymała wszystko o czym tylko dziecko mogło marzyć. Fabuła zaczyna się od oględzin zwłok dwóch ofiar: staruszki oraz Markowitza. Mallory postanawia znaleźć mordercę jej przybranego ojca.

Do tej książki mam duży sentyment. Inna książka z tej serii była jedną z pierwszych jakie przeczytałam w życiu. Może więc właśnie ten sentyment przesłoni obiektywizm, który zawsze staram się zachować przy ocenianiu książek.

Mój największy zarzut do tej pozycji to dość płytkie postacie. Autorka stara się je zbudować i pokazać powiązania pomiędzy nimi ale wychodzi to nijako i nieudolnie. Drugi zarzut to zbyt duże skupianie się na urodzie głównej bohaterki. Jest bardzo dużo opisów jak piękną, wysoką, zielonooką blondynką jest Kathy oraz jak jej uroda poraża mężczyzn. Zrozumiałam i zapamiętałam za pierwszymi dziesięcioma razami - nie trzeba o tym wspominać tak często, naprawdę. Trzeci zarzut dotyczy sposobu pokazania jak wyobcowana i samotna jest Mallory. Autorka próbowała zbudować postać, która przez spędzenie kilkunastu lat na ulicy ma problem z nawiązywaniem relacji, jest chłodna, a jej serce jest twarde ja kamień. Z drugiej zaś strony chciała pokazać jak lata spędzone u Markowitzów sprawiły, że jej serce zaczęło mięknąć, a ona sama zaczęła potrzebować drugiego człowieka. Pomysł świetny, wykonanie trochę gorsze. Ostatni zarzut dotyczy wiedzy i umiejętności Mallory związanych z komputerami. Na komputerach trochę się znam i wydaje mi się, że włamywanie się w kilka sekund do różnych systemów komputerowych to raczej fikcja niż prawda. Nie mówię, że wszystko co z tym związane było opisane źle ale cały czas miałam przed oczami hakera z hollywodzkich filmów, który w siedząc w kapturze, klika w losowe klawisze i cyk jest w bazie danych Pentagonu.

Minusów wyszło całkiem dużo ale to na prawdę dobra książka. Nie wybitna, nie wspaniała, nie taka, którą każdy powinien w swoim życiu przeczytać ale po prostu dobra. Ciekawy kryminał, bez dodawania mnóstwa zwrotów akcji i ślepych zaułków w fabule, które mają tylko zmylić czytelnika. Większość poszlak jest od razu podanych ale brakuje połączenia ich ze sobą i rozwiązania zagadki. W zasadzie do samego końca nie wiadomo kto jest kim i o co chodzi we wszystkich popełnionych zbrodniach. Dodatkowo bardzo mi się podoba postać Mallory, pomimo wszystkich wad jakie wypisałam wyżej jest to bardzo ciekawa osoba i może w kolejnych częściach autorce uda się lepiej ją przedstawić.

Jak ktoś lubi kryminały i akurat myśli co by tu przeczytać to polecam.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #kryminalbookmeter #sensacjabookmeter #thrillerbookmeter
Pobierz
źródło: comment_1662471619hPMT2xt8ccE54VUjM2RwyQ.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★ (6.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-10-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: kryminał, sensacja i thriller
Liczba stron książki: 304

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Niewidzialny strażnik (Dolores Redondo)
2\. Długa noc (Wojciech Chmielarz) - najnowsza recenzja usera mentari ★★★ (5.0 / 10) -