Wpis z mikrobloga

#szachy to nie mój temat, ale tak dzisiaj się zastanawiałem, jak często zdarza się w turniejach, że zawodnik się pomyli i przesunie figurę na niedozwolone pole a przeciwnik nie zauważy i grają sobie dalej? Nie ma chyba sędziów przy każdym stoliku?

Albo np jak jest szach i obydwaj nie zauważą i grają dalej?
  • 7
@forest23: każdy błąd musi być wychwycony przez przeciwnika i zgłoszony sędziemu. W ogóle chyba jest tak, że bez protestu zawodnika, sędzia nie może interweniować - nawet jak widzi błąd. Chociaż w tej kwestii bym się upewnił.

Była taka sytuacja nawet z udziałem obecnego mistrza świata.
Nie pamiętam z kim grał Carlsen ale sytuacja wyglądała tak, że przeciwnik zrobił niedozwolony ruch (chyba wszedł pod szacha), Carlsen nie zauważył, zrobił ruch na to
@forest23:
Powiem na podstawie własnych doświadczeń. Taka sytuacja zdarzyła mi się raz na 21 rozegranych partii.

W turnieju o 4 kategorię przeciwnicy próbowali wygrywać na czas i robili nielegalne ruchy ale za każdym razem sędzia był za plecami i zauważył szybciej ode mnie, myślę, że sam też bym zauważył (w 3 partiach).

Ilość niezauważonych przez nikogo nielegalnych ruchów zależy od poziomu turnieju i uczestników. W turniejach o 4 kategorię może coś
@RaghNaarRoog: Masz stare nowiny. Według aktualnych przepisów niezależnie od tempa gry pierwsze nieprawidłowe jest karane bonifikatą czasową dla przeciwnika, a drugie porażką.

Pytanie jednak brzmiało: czy sędzia może sam zareagować jeśli zawodnicy nie reklamują?

@Minimalnaprawda: Jeśli sędzia zobaczy, to powinien zareagować. Ale przeważnie zie zobaczy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)