Wpis z mikrobloga

Jak się poprawnie zachować w tym miejscu?
Dojeżdżamy i przed nami jest czerwone światło - trzeba się zatrzymać przed przystankiem/wyznaczonym miejscem?
Jak tramwaj nas wtedy mija po lewej dojeżdżając na przystanek i zapala się zielone światło to możemy pojechać czy już w tym momencie trzeba ustąpić pierwszeństwa pasażerom i jedne światła przegapiamy?

#szczecin
Pobierz KarmelowyJeremiasz - Jak się poprawnie zachować w tym miejscu? 
Dojeżdżamy i przed na...
źródło: comment_1669722900DcJmGU4fWai5iooqO04oMh.jpg
  • 22
@KarmelowyJeremiasz: ja bym zobaczył w lusterku czy nie zbliża się tramwaj i jeśli nie to bym pewnie normalnie pod światła podjechał.

Jeśli stałbym jak ty i zapaliłoby się zielone to:

a) gdyby tramwaj był jeszcze nieco za mną to bym powoli jechał
b) gdyby już mnie zaczął mijać/był na równi to bym poczekał aż dojedzie i piesi wsiądą/wysiądą.
@Krupier: Właśnie wczoraj podjechałem pod światła jako 2 lub 3, tramwaj po minucie-dwóch przyjechał na przystanek i otworzył drzwi jak byłem po srodku… dlatego nie jestem już pewien czy tramwaj ma obowiązek czekać z otwarciem aż będzie pusto, czy ja mam obowiązek zatrzymać się przed wyznaczonym polem
Właśnie wczoraj podjechałem pod światła jako 2 lub 3, tramwaj po minucie-dwóch przyjechał na przystanek i otworzył drzwi jak byłem po srodku…


@KarmelowyJeremiasz: W świetle przepisów ruchu drogowego to nie popełniłeś żadnego wykroczenia. Jednak najlepiej zatrzymywać się przed przystankiem. Chyba nawet sugestia w postaci niebieskiej farby ma do tego zachęcać, chociaż ten kolor pasa jest w ogóle opisany w przepisach ruchu drogowego.
@KarmelowyJeremiasz: To jest ulica. Poprostu. "Zygzak" ma zwrócić uwagę kierujących, że to obszar przystanku i nie wolno tam parkować, ani zatrzymywać się.
Kiedy ty tam stoisz i podjedzie tramwaj, to stoisz i nie jedziesz póki pasażerowie kręcą się wokół auta, nawet jak zapali się zielone światło dla ciebie. Możesz ostrożnie pojechać jak pasażerowie już nie przechodzą wokół ciebie mimo, że tramwaj będzie nadal stał.
@KarmelowyJeremiasz
https://lexlege.pl/prawo-o-ruchu-drogowym/art-49/
https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/linia-zatrzymania-i-zakaz-zatrzymania

Nie można zatrzymywać się na zatoczce w ogóle, nie ważne czy jest światło czy nie. Możesz przez nią przejechać ale nie stać na niej. Wyznaczone miejsce na ulicy też jest zatoczka. Także prawidłowo jeśli nie masz możliwości kontynuowania jazdy za zatoką powinieneś zatrzymać się przed nią niezależnie czy jest tramwaj czy nie.
Pozdrawiam, złotówiarz.
Nie można zatrzymywać się na zatoczce w ogóle, nie ważne czy jest światło czy nie. Możesz przez nią przejechać ale nie stać na niej. Wyznaczone miejsce na ulicy też jest zatoczka. Także prawidłowo jeśli nie masz możliwości kontynuowania jazdy za zatoką powinieneś zatrzymać się przed nią niezależnie czy jest tramwaj czy nie.

Pozdrawiam, złotówiarz.


@krucjan: ziom, weź przeczytaj ust. 4 przepisu, który podałeś bo trochę bzdury tu opowi próbujesz wmówić.
@Krupier

Prawidłowo oznakowany przystanek (znaki D-15, D-16 lub D-17 oraz P-17 “linia przystankowa” informuje kierującego o fakcie znajdowania się w strefie przystanku komunikacji publicznej i wynikających z tego faktu obowiązkach:

1)Zakazie zatrzymywania się na całej długości linii (art. 49 ust. 1, p. 9 ustawy z 20 czerwca 1997 r. oraz § 90.1. rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
@krucjan: ale po co mi to cytujesz skoro ja przepisy znam, a to co wklejasz to jest tylko opinia jednego człowieka?

Sprawdź ten ustęp 4. po prostu bo nawet tamten gość nie wziął go pod uwagę, jakby w ogóle nie istniał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Krupier co, że

Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.


Przecież masz warunki, żeby zatrzymać się przed przystankiem, a nie ma też przepisu, że przed światłami musisz zatrzymać się bezpośrednio za poprzedzającym pojazdem.
To że jak są światła to możesz się zatrzymać na przystanki wyznaczonym na ulicy to jest z kolei twoja interpretacja.
@krucjan: masz na zdjęciu. Jeśli będziesz jechał i widział zielone, które zmieni się na żółte gdy już będziesz na przystanku to przecież nie znaczy, że masz się cofać, prawda?

Zgodnie z twoją interpretacją w sytuacji jak poniżej gdy nie masz możliwości kontynuowania jazdy za znakiem to powinieneś się za nim nie zatrzymywać. Przecież to absurd.
Pobierz Krupier - @krucjan: masz na zdjęciu. Jeśli będziesz jechał i widział zielone, które z...
źródło: comment_1669728979GREeFTT74sdHfTUFXyXdsZ.jpg
@Krupier no nie, jak jest cała droga zawalona to zatrzymasz się na zakazie właśnie z wynikających warunków. Jak czerwone się zapali jak już jesteś na przystanku a przed tobą są auta to również możesz się zatrzymać z wynikających warunków. Ale jak jest już czerwone, ty dojeżdżasz do świateł i jesteś jeszcze przed przystankiem a za nim stoją auta to nasz warunki, żeby się zatrzymać przed przystankiem a żaden przepis nie nakazuje co
a żaden przepis nie nakazuje co podjechać pod dupę ostatniego auta na światłach.


@krucjan: żaden też tego nie zabrania w takiej sytuacji.

Ja bym zrobił tak jak opisałem w pierwszym komentarzu, ale nie można winić opa za sytuację gdy już tam stał, a tramwaj, którego wcześniej nie było po jakimś czasie podjechał. Oczywiście jestem za tym by to miejsce dla pieszych zostawiać zawsze gdy jest taka możliwość bo te kilkadziesiąt metrów
@Krupier no właśnie zabrania, przepis który mówi, że nie możesz zatrzymać się na przystanku. A nie wynikły żadne warunki drogowe, które zmuszają cię do zatrzymania się na nim, jeśli masz miejsce przed a za i tak nie możesz kontynuować jazdy.
@Krupier a szkoda ryja strzępić z kebabem, to skrojone mięso mrożone bo przygotowaniu wychodzi takie jakieś wodniste i bez smaku, próbowałem i na patelni i w piekarniku. Ciasto zakalce niewyrastające mi wyszły, tu podejrzewam winę drożdży, bo miałem jakieś w proszku w domu które były już otwarte i Bóg wie ile leżały, mogłem nie żałować kilku zł i kupić nowe. Jedno co to ten sos czosnkowy bardzo dobry mi wyszedł xD Wstyd