Wpis z mikrobloga

#ukraina #majdan Znajomy z Ukrainy opisał w skrócie jakie ustawy zostały zatwierdzone przez ukraiński parlament oraz prezydenta w zeszły czwartek. Ja nie wiedziałem dokładnie, może komuś innemu też ta wiedza się przyda, więc wrzucam.

"16.01.14. można nazwać czarnym czwartkiem ukraińskiej demokracji….lub dniem ustanawiającym dyktaturę na Ukrainie…

ukraiński parlament przegłosował pewną listę ustaw ograniczających w drastyczny sposób wolności obywatelskie. Głosowali rękoma z naruszeniem wszystkich procedur ustawodaczych. Sfalsyfikowane liczenie głosów trwało 3 do 5 sekund…

W piątek wszystkie te ustawy podpisał janukowycz... po opublikowaniu wejdą w życie:

1. Ruch w kolumnach więcej niż 5 samochodów – pozbawienie prawa jazdy oraz kofiskata samochodu na 2 lata.

2. Działalność agencji informacji (mediów masowych) bez państwowej rejestracji działalności - konfiskata sprzętu i materiałów + wysoka grzywna, co godzi we wszystkie media internetowe.

3. Naruszenie porządku pokojowych zgromadzeń – 10 dni aresztu

4. Udział w pokojowych zgromadzeniach w kaskach, odzieży specjalistycznej – 10 dni aresztu

5. Montaż namiotów, scen! lub nawet sprzętu dźwiękowego!!!bez pozwolenia milicji – do 15 dni aresztu

6. Obraza sądu – 15 dni aresztu

7. Niezastosowanie się do ograniczenia dostępu do internetu (została wprowadzona możliwość ograniczenia dostępu do internetu oraz uproszczona procedura podejmowania decyzji o ograniczeniu dostępu do internet) – kara grzywny około 2000 zł.

8. Niezastosowanie się do “uzasadnionego żądania” służby bezpieczeństwa SBU – kara grzywny 1000 zł

9. Protokół o wykroczeniu można już nie wręczać osobiście osobie, która popełniła wykroczenie (wystarczą świadkowie)

10. Do wręczenia wezwania na komisariat nie będzie już potrzebny własnoręczny podpis osoby wezwanej, lecz wystarczy „dane o osobie” cokolwiek by to znaczyło

11. Blokowanie dostępu do miejsca zamieszkania (całkiem nowy punkt w kodeksie karnym) – pozbawienie wolności do lat 6!!! Ten punkt jest wymierzony przeciwko piketowaniu podmiejskich rezydencji janukowycza i innych przedstawicieli władz

12. Do kodeksu karnego!!!! zostaje przywrócony artykuł o “pomówieniu” – 2 lata pozbawienia wolności

13. Rozpowszechnienie materiałów o charakterze “ekstremistycznym”!!! – pozbawienie wolności do lat 3

14. “Grupowe naruszenie porządku publicznego” – 2 lata pozbawienia wolności

15. Zamieszki – 10 do 15 lat pozbawienia wolności!! – zgodnie z tym artykułem może zostać osadzony każdy uczestnik protestów na Majdanie

16. Gromadzenie informacji!!!!! o oddziałach specjalnych “Berkut”, sędziach oraz pracownikach służb wewnętrznych – 3 lata pozbawienia wolności

17. Za groźby milicjantowi lub innemu przedstawicilowi struktur siłowych – 7 lat pozbawienia wolności

18. Organizacje pozarządowe, które otrzymują środki finansowe z zagranicy! teraz oficjalnie będą nazwane “agenci zagraniczni” oraz mają płacić podatek dochodowy

19. Oganizacje pozarządowe nie mogą brać udziału w działalności ekstremistycznej

20. Cerkwie nie mogą brać udziału w działalności ekstremistycznej

21. Państwo może podjąć decyzje o ZAKAZIE DOSTĘPU DO INTERNETU

22. Człnkowie rodzin!!! sędziów, pracowników struktur siłowych mają prawo na posiadanie I noszenie broni

23. Osoba może zostać skazana zaocznie, czyli bez obecności w sądzie osoby podejrzewanej

24. Do odpowiedzialności za łamanie reguł ruchu drogowego można przyciągnąć nie tylko kierowcę ale i właściciela samochodu.

25. Zostaje wprowadzona uproszcona procedura pozbawienia imunitetu poselskiego – decyzje o zgodzie na areszt posla wydaje parlament zwykłą uchwałą, bez uprzedniego rozpatrzenia specjalną komisją jak to było dotychczas.

26. “Berkut” ta inni milicjanci, którzy drastycznie bili dziennikarzy, studentów oraz aktywistów Majdanu – zostają zwolnieni od odpowiedzialności.

Ahha, jeszcze quadrocoptery można będzie kupować wyłącznie po uzyskaniu POZWOLENIA! – by nie było możliwości kręcić z quadrocopterów materiały o majątku janukowycza i innych schowanych za 5-metrowej wysokości płotem..

Nie jest to cała lista……."
  • 6
@Pabick: Właśnie, pogrążyli się w chwili wysłania SMS-ów do protestantów - gdybym ja była na ich miejscu i dostałabym powiadomienie, że de facto właśnie grozi mi od dzisiaj 15 lat i mają mnie już i tak namierzoną, to bym walczyła do końca.