Wpis z mikrobloga

Orientuje się ktoś jak w praktyce wygląda podział działki wbrew ustaleniom MPZP. Chodzi mi o przypadek gdzie mam działkę letniskową 2000 m2 czyli tyle ile wynosi jej minimalna powierzchnia wg MPZP. Buduję na niej 4 domki rekreacyjne na pozwolenie na budowę, działkę rozpisuje na 3 osoby plus ja. Każdy ma udział 25% i następnie zgodnie idziemy do sądu po zniesienie współwłasności. Czy to się może nie udać? Czy sąd albo gmina mogą to zablokować? Są tutaj osoby, które robiły coś takiego i im się powiodło?

#dzialki #nieruchomosci #budownictwo #prawo #sad #budowadomu #dzialka
  • 9
  • Odpowiedz
@Waradin: moim zdaniem gmina was zablokuje jako, że nowy podział nie spełnia warunków MPZP. Sprzedawałem "ogryzek" działki sąsiadowi (poniżej minimum w MPZP) i gmina jasno przedstawiła stanowisko, że ta nowa działka może jedynie być dołączona do działki sąsiada (nie może być samodzielną działką). Gminy wprowadzają minimalne powierzchnie działek ponieważ nie chcą rozdrobnienia, bardziej chcą scalanie.
Twoi klienci przy zakupie powinni byli zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości więc macie trochę słabe
  • Odpowiedz
  • 1
@mch0588: Tylko, że tam jest nowe studium i w nim ma być minimalna 400 m2. Oczywiście w miedzyczasie zminiło się prawo i zamiast studium gmina będzie musiała uchwalić plan ogólny. W takiej sytuacji nowego MPZP jescze długo nie będzie. To nie gmina decyduje w tym przypadku tylko sąd.
  • Odpowiedz
@adr260: Ale przecież jeżeli wszyscy się na to zgadzają i chcą takie mieć to dlaczego niby mieliby tego nie zrobić ? O ile oczywiście tak można.
  • Odpowiedz
@Waradin: działka może zostać bez podziału, ale każdy z współwłaścicieli może mieć notarialnie wydzieloną swoją część powierzchni z zabudowaniami wraz z wpisem do KW.
  • Odpowiedz