Wpis z mikrobloga

@LostHighway: Polemizowałbym z niektórymi pozycjami.

Np. 3 - same różniczki nic nie zmieniły, poza tym opisał je również niezależnie też ktoś tam inny. Najważniejszym dziełem Newtona były jego zasady dynamiki. Upraszczanie tego do różniczek (które opisał/wymyślił właśnie w celu opisania jego teorii). Jest przynajmniej jakimś nie porozumieniem.

Podobnie upraszczanie Teorii Względności do jednego równania, które z resztą jest wnioskiem płynącym z teorii, też mi się nie podoba.

Maxwell dla wyjątku został
@LostHighway: Ciekawe jest to, że mniej więcej w takiej kolejności poznaje się to w szkole. Czyli liczyłem mniej więcej na poziomie XVIII wieku, teraz to pewnie się o co najmniej wiek cofnąłem, bo już nie wiele pamiętam.
jako budowlaniec, osobiście dorzuciłbym np. Prawo Hooke'a i Zasadę Lagrange’a


@flager: Dobrze, że budowlańce budują domy. Prawo Hooke'a zawiera się w elektro-magnetyzmie. W sumie to nie jest to nawet teoria żadna, tylko reguła wyznaczona empirycznie. Zasadę Lagrange’a wynika bezpośrednio z zasady zachowania energii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobrze, że budowlańce budują domy


@TrollRafal: no ja akurat nie buduję domów.

Prawo Hooke'a zawiera się w elektro-magnetyzmie.

Możesz rozwinąć, jakoś nigdy nie spotkałem się z tym, że elektromagnetyzm i zależność odkształceń idą w parze?

W sumie to nie jest to nawet teoria żadna, tylko reguła wyznaczona empirycznie.

Mowa jest o równaniach, a nie o sposobie ich uzyskania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zasadę Lagrange’a wynika bezpośrednio z
Możesz rozwinąć


@flager: No pewnie. Opór materiału przed odkształceniami wynika z oddziaływań pomiędzy cząsteczkami w tym materiale. Cząsteczki na poziomi cząsteczkowym oddziałową między sobie po przez oddziaływanie elektro-magnetyczne, stricte: oddziaływanie, którego bozonem jest foton. Prawo Hooka jest po prostu konsekwencją oddziaływania elektro-magnetycznego.
No pewnie. Opór materiału przed odkształceniami wynika z oddziaływań pomiędzy cząsteczkami w tym materiale. Cząsteczki na poziomi cząsteczkowym oddziałową między sobie po przez oddziaływanie elektro-magnetyczne, stricte: oddziaływanie, którego bozonem jest foton. Prawo Hooka jest po prostu konsekwencją oddziaływania elektro-magnetycznego.


@TrollRafal: coś mi tu nie pasuje, ale jeszcze nie wiem co.
@nikifor: Nom ten sam problem.

Pytanie kiedy uznajemy coś za coś przełomowego. W momencie powstania nowej definicji matematycznej, która nie odnosi się jeszcze do niczego i nic nie opisuje. Czy wtedy gdy ktoś zauważa i opisuje zależności, których wcześniej nie rozumieliśmy.
Cóż to za teoria?

@TrollRafal: bardzo logiczna: skoro jeszcze w historii nie widzieliśmy wehikułu czasu to albo jest on niemożliwy do skonstruowania, albo w jakiś sposób nie da się nim podróżować przed datę jego wynalezienia.
No pewnie. Opór materiału przed odkształceniami wynika z oddziaływań pomiędzy cząsteczkami w tym materiale. Cząsteczki na poziomi cząsteczkowym oddziałową między sobie po przez oddziaływanie elektro-magnetyczne, stricte: oddziaływanie, którego bozonem jest foton. Prawo Hooka jest po prostu konsekwencją oddziaływania elektro-magnetycznego.


@TrollRafal: Kontynuując to wszystkie prawa mechaniki i wytrzymałości można pod to podczepić. Np wyprowadzić wzór na wahadło przy pomocy oddziaływania elektromagnetycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)