Wpis z mikrobloga

Co zmieniła pozycja nr 6 w 1751 roku?


@TrollRafal: dzięki temu powstała cała nowa dziedzina nauki. To równanie pozwoliło udowodnić wiele twierdzeń z teorii grafów, między innymi to, że każdą mapę da się pomalować pięcioma kolorami tak aby miejsca o takich samych kolorach nie sąsiadowały ze sobą (właściwie to da się nawet czterema ale tego dowiedziono dopiero pod koniec XX wieku).
Zaraz pewnie ktoś zapyta co tam po jakiś kolorach -
@mrst pls
Jesteśmy w internecie to chyba mogę się trochę poczepiać i poudawać że znam kilka z tych równań ;)
Teraz tym bardziej mnie dziwi to, że nie zauważył takich dwóch banalnych literówek.

A jak się już czepiamy to nie wiem jak mógł nie wyśrodkować tego tytułu #piekloperfekcjonistow ( ͡ ͜ʖ ͡)

@filiprock: dokształć się w kierunku mechaniki/dynamiki to nawet wywnioskujesz czemu Einstein zatytuowal swoją pracę
"On electrodynamics of moving bodies" a dotyczyła w sumie dynamiki bryły sztywnej. elo
A ja myślałem, że odpowiadają za opis zmian w czasie.


@repro5: Za opis zmian w czasie, ale czego? Już pisałem w tym wątku jakie znaczenie miały różniczki...

każdą mapę da się pomalować pięcioma kolorami tak aby miejsca o takich samych kolorach nie sąsiadowały


@mnlf: No tak, bez tego dowodu nie da się pomalować mapy. Ogólnie ten dowód zmienił to jak rozumiemy świat. Jak niby ten dowód pomaga nam w przydzielaniu
Kontynuując to wszystkie prawa mechaniki i wytrzymałości można pod to podczepić.


@filiprock: No tak. Brawo!

Np wyprowadzić wzór na wahadło przy pomocy oddziaływania elektromagnetycznego


Tego akurat zrobić się nie da. Wahadło działa w polu grawitacyjnym...
@prot0n: Polecam czytać ze zrozumieniem.

bo pytales sie co to za teoria która twierdzi ,że nie można podróżować w przeszłość

O to nie pytałem. Nawet gdybym pytał właśnie o to. Czemu z góry zakładasz, że nie znam prawidłowej odpowiedzi? Przykro mi, że nie dostrzegasz sensu tego pytania. A wszystko pokazuje, że większy sens tam jednak był, bo adresat pytania wcale poprawnej odpowiedzi nie znał. Co było dla mnie dość oczywiste już
@TrollRafal:

No tak, bez tego dowodu nie da się pomalować mapy.

Pomalować da się zawsze, ale bez dowodu nie wiadomo czy nie da się tego zrobić lepiej.
Tak przynajmniej wiesz kiedy masz postarać się bardziej.

To twierdzenie tylko jeden z przykładów, ale akurat taki bardziej znany i jednocześnie zrozumiały dla zwykłego człowieka.
Pomalować da się zawsze


Tak. Z dowodem i bez dowodu.

ale bez dowodu nie wiadomo czy nie da się tego zrobić lepiej.


Bez dowodu też można mieć tą pewność.

zwykłego człowieka


Nie jestem zwykłym człowiekiem.
Wpisz sobie dowolną wielkość fizyczną, która zmienia się w czasie.


@repro5: ()
Wybacz, ale nasza dalsza dyskusja nie ma sensu. Poziom mojej erudycji i elokwencji jest po prostu nie współmierny do głębokości brodzika intelektualnego, w którym egzystujesz.

@TrollRafal: jest taka implikacja i tą implikacją jest to ze nic nie może poruszać się szybciej niż światło. W związku z tym podróżować można tylko w przyszłość. Jakieś pytania?
nic nie może poruszać się szybciej niż światło


@prot0n: Nie jest prawdą, ale powiedzmy, że wiedziałeś co chcesz powiedzieć i że chodziło Ci o obiekty posiadające masę. Twoje dalsze wnioskowanie ma jedynie sens jeśli za prawdziwy uznamy warunek, że żeby cofać się w czasie trzeba rozwinąć prędkość większą od światła (i że tylko tak się da). Nie mam pojęcia skąd niby masz ten warunek i czemu zakładasz, że jest prawdziwy...

Widać
@TrollRafal: tak, mówisz o tunelu czasoprzestrzennym który jest czysto hipoteczny i aby go utworzyć trzeba nieskończoną ilość energii. Taka z toba dyskusja na poziomie.

A jak masz algorytm sortowania o złożoności nlogn to tez stwierdzisz ze nie da się szybciej bez dowodu? Jesteś kretynem i ostatni raz ci odpisuje, bo masz ego gdzieś tam w innym układzie planetarnym i za każdym razem atakujesz kogoś ad personam.
@prot0n: Jeszcze raz. Czytanie ze zrozumieniem + pamiętamy o czym rozmawiamy.

Ja udowadniam Ci, że z teorii względności nie wynika niemożliwość podróży w czasie, a nie że jest taka możliwość. To ja bronię się przed twoim atakiem na moją osobę, nie odwracaj stron... Przypominam dlaczego zaczęliśmy rozmawiać: twój atak

A jak masz algorytm sortowania o złożoności nlogn to tez stwierdzisz ze nie da się szybciej bez dowodu?

Jaki to ma związek?
@morsik: :D

jaka teoria o tym mówi? aż mnie to zaciekawiło.


Już dostałem odpowiedz na to pytanie. Taka to "teoria" :

bardzo logiczna: skoro jeszcze w historii nie widzieliśmy wehikułu czasu to albo jest on niemożliwy do skonstruowania, albo w jakiś sposób nie da się nim podróżować przed datę jego wynalezienia.