Wpis z mikrobloga

Czas troche odkurzyc (a wlasciwie to odsniezyc) #podrugiejstroniebajora Dzisiaj bedzie o tym jak USA walczylo w tym roku z Zima. Na poczatek oddam czesc Karolowi i zastosuje #suchar wprowadzajacy ;)

Ateista po śmierci trafił do piekła. Puka do bram, otwiera mu diabeł.
- Dzień dobry, zapraszam Pana, oprowadzę po naszym piekle. Tutaj są sypialnie, tu natryski, sauna, solarium, jakuzzi, można korzystać do woli.
Wchodzą do następnego pomieszczenia. Długi stół, najlepsze alkohole, fura żarcia, chętne dziwki się kręcą, ludzie balują, koks unosi sie w powietrzu...

Kolejny lokal - kotły, ludzie w smole się prażą, nieludzkie wycie, diabły widłami popychają tych, którzy chcą uciec. Ateista troche sie przestraszyl a diabel:
- A nie, na tych niech pan nie zwraca uwagi, to katolicy, jak wymyślili, tak mają.

Wyglada na to ze z zima sytuacja jest analogiczna. Unia Europejska wierzy w globalne ocieplenie i podejmuje z nim walke, w zamian za co ma zimy -3C i pare cm sniegu. USA w takie rzeczy nie wierzy i dodatkowo chce miec wszystko najwieksze... wiec dostalo taka zime jaka chcialo ;)*

* To taki glupi, malo smieszny zart. Przedstawicieli lewakow i prawakow uprasza sie o nie rozpetywanie gownoburzy na temat rzeczywistego badz domniemanego globalnego ocieplenia, bo bede usuwal komentarze.

Ta Zima byla (a wlasciwie jeszcze jest) rekordowa w historii Bostonu. Lacznie spadlo ponad 275cm sniegu co pozwolilo pobic o 2,5cm poprzedni rekord z sezonu 1995-1996. Postaram sie wam opisac jak wygladala walka ze sniegiem :)

Pierwszymi oznakami nadciagajacego "snowmagedonu" byli panowie w odblaskowych kamizelkach ktorzy z tydzien przed zapowiadana sniezyca zaczeli cos dlubac w ziemi. Nie byl bym soba gdybym nie podbil do nich i nie zapytal co jest grane. Okazalo sie ze wzieli sie za czyszczenie studzienek i kolektorow kanalizacyjnych z nagromadzonych lisci i smieci zeby za kilka tygodni, jak snieg zacznie sie topic nie bylo problemow z odprowadzeniem wody.

Kilka dni przed zamiecia telewizja, radio i gazety zaczely robic to co lubia najbardziej czyli wywolywac panike ;) Podawano komunikaty przypominajace jak sie przygotowac na nadciagajaca zamiec. Glowne wskazowki:

- Upewnij sie ze masz wystarczajaca ilosc oleju / gazu do ogrzania domu.
- Zgromadz dodatkowe drewno do kominka (jak masz)
- Przygotuj zapas jedzenia i wody na kilka dni
- Zgromadz baterie i paliwo do agregatu pradotworczego (jak masz) bo moze nie byc pradu w wyniku awarii sieci.
(Z nieznanych mi przyczyn tak jak Polska cannot into space tak USA cannot into zakopywanie kabli w ziemi, tylko wiekszosc dynda sobie na slupach, prawie wszedzie poza scislym centrum duzych miast).
- Jezeli znasz jakies samotne, starsze, chore osoby upewnij sie ze sa przygotowane badz powiadom odpowiednie sluzby. W miare mozliwosci postaraj sie regularnie sprawdzac co u nich.

Kazden jeden praktykan na nauce wie, ze w pracy wazne sa: primo - wydajnosc, secundo - oszczednosc
https://www.youtube.com/watch?v=gIC37RBq_8s

Wiedza to rowniez wladze Bostonu, w zwiazku z czym wydaly nakaz usuniecia samochodow parkujacych wzdluz ulic i przestawienia ich na boczne parkingi czy za dom. Powstale w ten sposob miejsce posluzylo do skladowania sniegu. To akurat nie bylo jakies nadzwyczajne wydarzenie, bo na wiekszosci ulic sa znaki mowiace ze nie wolno parkowac w okreslonych dniach miesiaca (ze wzgledu na czyszczenie ulic) i w czasie opadow sniegu.

W koncu nadszedl dzien kiedy miala przyjsc sniezyca "Juno"... Swoja droga Junona (dla tych co spali na historii, to rzymska bogini zycia seksualnego i macierzynstwa) jako "partonka" burzy snieznej paralizujacej miasto to dosc ciekawy (i chyba trafny) wybor. Zobaczymy ile dzieci urodzi sie za 9 miesiecy ;)

Od rana w mojej okolicy jezdzily konwoje zlozone z kilku lawet, podjezdzajace na kolejne ulice i sciagajace tych ktorzy nie usuneli samochodow na czas. Takie zapominalstwo to dosyc kosztowna rzecz. Na dzien dobry 165$ (mandat 40$ + holowanie 90$ + parking 35$/doba).

Oprocz utrudnionego parkowania, metr sniegu w 24h to rowniez utrudne przejazdy. Pozwolenie na ruch samochodow skonczylo by sie prawdopodobnie tak jak w zeszla zime w Polsce orkan Ksawery, gdzie ludzie utkneli w kilometrowych korkach na zasniezonych autostradach, ulice i rowy byly pelne porozbijanych samochodow a straz pozarna i plugi mialy utrudniony przejazd zeby ich wszystkich powyciagac. Kosztowalo to wiecej nerwow i pieniedzy niz bylo warte.

Amerykanie podeszli do tego bardzo pragmatycznie. Zamiast wdawac sie w bezsensowna szamotanine Pozwolili sniegowi sie wypadac i wzieli sie za niego jak juz byl zmenczony ;) Gubernator wydal, obowiazujacy cala dobe, zakaz poruszania sie samochodow. Ludzie mieli przymusowe wolne i siedzieli w domach zamiast probowac dostac sie do pracy.

Po ulicach smigaly wlasciwie wylacznei plugi sniezne i samochody pogotowia energetycznego, ktore dzieki temu ze nie bylo innych uczestnikow ruchu nie staly w korkach i mogly spokojnie zrobic swoja robote. Plugi mogly jechac szybko i rzucac piachem bez obawy o uszkodzenie zaparkowanych samochodow :P

Do odsniezania drog rzucono wszystko co bylo pod reka, zeby moc odsniezac na biezaco i nie dopuscic do stworzenia zasp. Duze, wyspecializowane ciezarowki z plugami, spychacze, ladowarki... ale najczesciej poprostu zwykle pickupy z dolozonym plugiem i (czasami) z zamontowana na pace solarka / piaskarka.

Po mojej ulicy (w sumie taka troche wieksza osiedlowka) co jakies 2-3 godziny przejezdzala duza piaskarka ale co jakies 20 minut pickup z plugiem.

Z zakazu porusznia wylaczeni byli pracownicy sluzb mundurowych, sluzby zdrowia, opieki spolecznej, komunikacji miejskiej i inni niezbedni dla podtrzymywania pracy najwazniejszych firm i urzedow oraz osoby jadace do szpitali.

Za zlamanie zakazu grozilo od pouczenia, przez 500$ mandatu do roku wiezienia.

#podrugiejstroniebajora <--- Mozna plusowac i dodawac do obserwowanych

http://www.wykop.pl/wpis/11375790/mirki-i-mirabelki-obserwujace-tag-podrugiejstronie/ <--- archiwum tagu, wszystkie wpisy w jednym miejscu.

#zima #snieg #komunikacjamiejska #drogi #pogoda
Taco_Polaco - Czas troche odkurzyc (a wlasciwie to odsniezyc) #podrugiejstroniebajora...

źródło: comment_v0dJev7rsomiE8tkTUyfvHXxkZ2AHpnS.jpg

Pobierz
  • 47
@Taco_Polaco: Obcielo mi kawalek wpisu:

Efekt byl taki ze wszystkie drogi byly odsniezone i gotowe do przyjecia ruchu. Musze przyznac ze bylem bardzo pozytywnie zaskoczony. Po doswiadczeniach z Polski spodziewalem sie 2 dni kompletnego paralizu i kilku dni utrudnien.

Ale zeby nie bylo tak rozowo... Komunikacja miejska dala ciala na calej dlugosci. Zreszta to nic dziwnego bo w porownaniu do polskiej jest poprostu FATALNA. Amerykanie mogli by przyjezdzac do Warszawy i
@Taco_Polaco Fajny wpis ale co do metra to w sumie standard, że spora część linii jest na powierzchni poza centrami miast. Tak jest w Amsterdamie, Rotterdamie czy Hannoverze. Moim faworytem jest Berlin, w którym pierwsza linia metra w historii U1 (U - od podziemny, po niemiecku to coś jak untergrunt ale nie wiem jak się dokładnie pisze) jest praktycznie w całości na powierzchni, w większości na wiaduktach kilka metrów nad ziemią :)
@moby04: Ja tam nie mam nic przeciwko temu ze jest na ziemi. W Bostonie kiedys odcinki naziemne byly puszczone estakadami kilka metrow nad powierzchnia, potem zmienili to i puscili czesc naziemna w otwartych wykopach tak z 5m ponizej gruntu. Problemem jest to ze wiekszosc infrastruktury jest stara, mocno wyeksploatowana i nie ma kasy na remonty. -10C i 5cm sniegu i wszystko stoi.

Prawie jak w hasle "Nam nie trzeba Bundeswehry, nam
Taco_Polaco - @moby04: Ja tam nie mam nic przeciwko temu ze jest na ziemi. W Bostonie...

źródło: comment_2AyAlg3qqPN7cXPVOeD656dmm8MDH9Jk.jpg

Pobierz
@Taco_Polaco: Ja też nie mam nic przeciwko. Wspomniałem o tym tylko dlatego, że metro puszczone na powierzchni to wbrew pozorom standard :)

A o Berlinie wspomniałem bo rozwala mnie, że nowy typ kolei, której pierwsza nitka jest na (albo nawet nad) powierzchni nazwali "podziemną" :)
@zangarous: Co sie nie da to sie nie da, a co jest dobre to jest :P.
Moim zdaniem warszawska komunikacja miejska to absolutna czolowka swiatowej ligi.
Nowe*, czyste*, zadbane*, gesta siatka polaczen, duza czestotliwosc kursowania, dosc szybka (bus pasy i tory), dziala 7/24 i tanie* bilety z sensownym systemem przejazdow czasowych.

Na jednym bilecie masz kolejke podmiejska, autobusy (w tym nocne), tramwaje, metro i rower miejski.

Naprawde wiele panstw (i to
@Taco_Polaco: Fajnie, ze się z nami podzieliłeś takim opisem jak to u was w Ameryce, ale uderzający jest zawsze fakt Polaków na obczyźnie,
U nas w ...(wstaw dowolny kraj) to jest zajebiście, a w Polsce to, to tamto
Tak jakbyście chcieli usprawiedliwić swój wybór, ze tam mieszkacie. U nas w POLSCE nie jest 3 świat i nawet jak coś pójdzie czasem nie tak, jakaś śnieżyca, oblodzenie, to zdarza się to tak
@Chrabianek: Nie, to jest U-bahn - U1 naprawdę na niemal całej długości jedzie nad ziemią. S-bahn to tzw. szybka kolej miejska i jeździ po torowisku częściowo współdzielonym z pociągami dalekobieżnymi. Jest jeszcze M-bahn czyli w sumie zwykłe tramwaje. Codziennie przejeżdżam 2 stacje S-bahnem (z Janowitzbrucke do Warschauer, więc mi zwisa czy podjedzie S5, S7 czy S75) a potem czasami z lenistwa z Warschauer na Schlechise Tor (U1) w drodze do pracy
@publiczny2010: Jak przeczytasz caly wpis i moje pozostale (np. o telefonii komorkowej czy o wyposazeniu mieszkan) to zobaczysz ze pisze i o dobrych i o zlych stronach. Np. komunikacje mamy dobra, odsniezanie drog nie.

A Ksawery nie byl normalnym dniem. Sam stalem kilka godzin w korku kolo Kowala bo jakis tir stanal w poprzek trasy. Musialem pozyczac strazy pozarnej saperke bo panowie z OSP pojechali wyciagac samochody nie majac nawet lopaty