Wpis z mikrobloga

#stan #chiny #budowle #swiat Największe i najdłuższe chińskie budowle

Państwo Środka ma bardzo dużo rzeczy naj…, największą w świecie liczbę ludności i największe miasto, najdłuższy morski most świata i najdłuższy na świecie system autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz najdłuższy gazociąg świata.

Chiny to największe państwo azjatyckie i największe w świecie pod względem liczby ludności. Skoro Państwo Środka, pod kilkoma względami jest największe na świecie, to jego władze chcą mieć też różne budowle największe. Przed trzema laty otwarto w kraju najdłuższą na świecie linię superszybkiej kolei. Według państwowych mediów, odcinek kolejowy między Pekinem a Guangzhou, na południu kraju, ma 2298 km.

Superszybki pociąg chińskiej konstrukcji i produkcji, jedzie na tej trasie ze średnią prędkością 300 km/h i potrzebuje na jej pokonanie około ośmiu godzin, czyli ponad 12 godzin mniej niż normalny skład. Sieć superszybkiej kolei rozwija się w Chinach w tempie błyskawicznym i ma już łącznie ponad 9300 km.

Największe miasto świata i Wielka Tama

Chiny mają największe miasto świata – Chongqing – liczące pięć lat temu blisko 32 milionów mieszkańców. Miasto leży w środkowych Chinach, jest jednym z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Powstało - po wydzieleniu z terytorium prowincji Syczuan - w 1997 roku. Cała jednostka administracyjna miała w 2010 roku 31 962 271 mieszkańców.

Zobacz film - https://www.youtube.com/watch?v=MD0bYHGa9I0
Chongqing - największe miasto świata - LEKTOR PL. Film robi wrażenie! W okresie 15 lat to jedno miasto w Chinach, rozwinęło się bardziej i szybciej, niż Polska przez 25 lat.

Chongqing jest ośrodkiem gospodarczym, handlowym i kulturalno-naukowym; ma dobrze rozwinięte hutnictwo żelaza, stali, aluminium oraz przemysł elektromaszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy, obuwniczy i spożywczy. Chongqing to także ważny port lądowy nad Jangcy. Stosunkowo niedaleko od jego wschodnich krańców, kończy się zbiornik zalewowy, Zapory Trzech Przełomów, zbudowanej w latach 1993 - 2006. Wielka Tama chińska jest najdroższym pojedynczym obiektem budowlanym na świecie, wzniesionym kosztem 37 mld USD.

Najdłuższy morski most świata

Kilka lat temu oddano w Chinach do użytku najdłuższy, liczący 36 km, morski most świata, który połączył brzegi Zatoki Hangzhou (Hangczou). Roztacza się z niego przepiękny widok, dlatego - zdaniem lokalnych mediów - za zbyt wolną jazdę, ukarano już tysiące kierowców. Najdłuższy most wiąże przemysłowo-portowe miasto Ningbo (Ningpo) w prężnej gospodarczo prowincji Zhejiang (Czeciang) z Szanghajem - największym chińskim ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacyjnym.

Dzięki 36-kilometrowemu nowemu mostowi, podróż na tej trasie skróciła się, z czterech godzin do dwóch i pół. W dwa lata po jego oddaniu, uruchomiono również platformy widokowe dla turystów, umieszczone w połowie długości mostu. Turyści mają możliwość podziwiać imponujące widoki i robić zdjęcia.

Nowy most, przerzucony nad zatoką Morza Południowochińskiego, na południe od delty Jangcy, składa się z wielkiej liczby wiaduktów i podwieszanych przęseł, co pozwala na swobodny i nieograniczony ruch statków w zatoce.

Jego konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, aby mogła stawić czoła i wytrzymać uderzenia tajfunów. Udało się również pokonać trudności związane z tzw. pływającym gruntem i szalejącymi wielokierunkowymi prądami morskimi.

Koszt budowy mostu wyniósł 11,8 mld juanów (1,14 mld euro). Była to – według ekspertów - jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych budów, prowadzonych przez Chiny. Przygotowanie planów budowy, wymagało dziewięciu lat konsultacji i ponad 120 studiów technicznych, z udziałem 700 ekspertów z całego świata.

Najdłuższy gazociąg świata

Przed sześciu laty otwarto uroczyście, najdłuższy gazociąg świata z Azji Środkowej do Chin. Chińczycy zbudowali w niespełna trzy lata najdłuższy gazociąg świata do Turkmenistanu. Wyprzedzili tym samem Europę, która ciągle marzy o konkurencji azjatyckiego gazu, dla Gazpromu.

- Gazociąg, który przechodzi przez nasze kraje, odnowi starożytny Jedwabny Szlak, który służył kiedyś do intensywnej wymiany towarów, między Azją i Europą - mówił prezydent Turkmenistanu, na ceremonii otwarcia gazociągu, łączącego Azję Środkową z Chinami.

Gazociąg, którego trasa liczy 8700 km, biegnie przez Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan, a następnie przez całe Chiny. Kosztował 22 mld dolarów. W Chinach, według analityków, cztery lata temu dostęp do gazu miało około 270 miast, a do 2050 roku, będzie korzystać z niego około 95 procent chińskich miast - podała Xinhua.

Najdłuższy na świecie system autostrad

Państwo Środka ma także najdłuższy na świecie system zintegrowanej sieć dróg szybkiego ruchu (autostrad i dróg ekspresowych), wynoszący – według danych z początku 2014 roku - 600 500 km. Ich budowa postępowała w niezwykle szybkim tempie, powstały w latach 2007 – 2014. Tylko w 2013 r. zbudowano aż 104 500 km autostrad i dróg ekspresowych.

Pierwszy odcinek autostrady w Chinach otwarto w 1988 roku. Koszt budowy autostrad, w okresie od 1988 do początku roku 2013, wyniósł około 2 biliony juanów (około 240 miliardów dolarów USA). Maksymalna dozwolona prędkość na chińskich autostradach to 120 km/h, a minimalna prędkość wynosi zwykle 70 km/h.

Chińska Republika Ludowa to największe państwo azjatyckie, nie licząc azjatyckiej części Rosji i największe na świecie pod względem liczby ludności. Terytorium Chin skupia 6,5 proc. powierzchni lądowej świata i blisko czwartą część światowej populacji ludzi. Linia brzegowa Państwa Środka ciągnie się na obszarze 18 000 km (bez wysp). Kraj ten graniczy z 14 państwami, przy czym najdłuższa granica z Mongolią - liczy 4677 km, a najkrótsza z Afganistanem – ma 76 km.
Źródła: gazeta.pl, wyborcza.biz i turystyka.wp.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - najdłuższy morski most świata w Chinach. Foto: sfora.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #chiny #budowle #swiat Największe i najdłuższe chińskie bud...

źródło: comment_tkXZy2PDbVMfKnqOKxOT1gbyeYesUrOH.jpg

Pobierz
  • 3