Wpis z mikrobloga

Jak otworzyć pub z jedzeniem w Polsce (w kontekście procedur administracyjnych)?

Trzeba:
-zarejestrować działalność gospodarczą,
-zgłosić się do ZUS-u,
-złożyć wizytę w Urzędzie Skarbowym,
-zaopatrzyć się w kasę fiskalną,
-upewnić się, że:
-nasz lokal jest odpowiednio wysoki i oświetlony,
-posiadamy 2 toalety, umywalkę i zlew (z ciepłą i zimną wodą),
-powierzchnie w kuchni powinny być łatwozmywalne,
-posiadamy szatnię,
-"odpowiednio" wyposażyliśmy i ułożyliśmy kuchnię,
-mamy odpowiednią ilość pomieszczeń, jeśli chcesz przygotowywać warzywa i mięso,
a po tym przejść pozytywnie odbiór Sanepidu...
-zdobyć pozwolenia na sprzedaż alkoholu (płatne),
-wykupić licencję od ZAiKS-u na puszczanie muzyki,
-zapoznać się z prawem pracy,
-zgłosić się do PIP-u,
-po zatrudnieniu pracowników, wysłać ich na badania oraz przeprowadzić szkolenie BHP,
-założyć zeszyty do monitorowania temperatur w lodówkach i zamrażarkach, dostaw oraz mycia podłóg i sprzętów,
-ogarnąć księgowość,
-opłacić ZUS,


i voila - gotowe!


Jak otworzyć pub z jedzeniem w normalnym kraju?
-otworzyć pub,

gotowe!


#polska #neuropa #4konserwy #2zdrajcy #gastronomia #dzialalnoscgospodarcza
  • 159
@little-illusion-machine: mówiłem o wysoko rozwiniętych - w biedniejszych krajach nikt nie zwraca uwagi na takie pierdoły i można sobie spokojnie otworzyć kuchnię w domu/na ulicy, co jest źródłem zarobku masy ludzi

poza tym, co to za argument, że "gdyby tak było lepiej, to już jakiś kraj by to wprowadził" - od kiedy to państwa wprowadzają tylko te rozwiązania, które są korzystne?
@krolikbartek: Generalnie otwierając lokal z żywnością odwalasz prowizorkę i kłamiesz, bo i tak nikt nie przestrzega sanepidowskich przepisów. Szafka na ubrania robocze czyste i brudne zbita ze sklejki w korytarzu, pomieszczenia na urządzenia chłodnicze nie ma, bo bazujesz na codziennych dostawach świeżych produktów, zlewu do mycia jaj nie ma, bo zamawiasz umyte, blaty na kuchni sobie poustawiasz tak, żeby drogi wędrówki produktów czystych nie mieszały się z brudnymi i jakoś ten
Mogą się przyczepić choćby do konkretnych szczepów bakterii i stwierdzić, że z ich powodu pub zagraża zdrowiu klientów. Przy czym te konkretne szczepy są wszechobecne w naturze i najczęściej występują w...szpitalach.


@Aleksander_Newski: to że jakiś szczep bakterii występuje w szpitalach to nie oznacza że jest bezpieczny dla zdrowia. Ba, podejrzewam nawet że jeśli zbierzesz w jednym miejscu ludzi o osłabionym zdrowiu to co bardziej niebezpieczne szczepy pojawią się tam i szybciej
@Bushi13: No nie da sie sry. Musisz isc wyrobic REGON jeszcze do Urzedu Statystycznego. Oprocz tego przed zarejestrowaniem fiskala musisz w US zawitac zeby dostac pozwolenie na bycie podatnikiem VAT (kosztuje to cos kolo 100-200zl - PLACISZ ZA TO ZE CHCESZ PLACIC PODATEK #!$%@?). Do ZUSu tez musisz isc osobno. Przy zakladaniu normalnej dzialalnosci oczywiscie da sie to w 1 okienku zalatwic ale otwierajac pub zapomnij.
@krolikbartek: A u nas w Chinach ostatnio zrobiło się cieplej i Pani Grażyna co ma sklep osiedlowy nagle wystawiła sobie z dnia na dzień stolik zrobiony ze starej szafki jakiejś, palnik z butlą gazową i robi makaron i ryż smażony :D Nawet browca można się napić bez stresu pod sklepem. Bez pozwoleń ofc.
@Epoche: o, nawet argumentum ad somalium się pojawiło (drugi raz zresztą)
Czemu miałbym tam mieszkać? Uważasz, że rzeczy które wymieniłeś to jedyne czynniki, które decydują o tym, gdzie się lepiej żyje?
Co jest złego w dobrowolności, zamiast przymusowości, ubezpieczeń społecznych? Co jest złego w braku zbiurokratyzowanego, antyprzedsiębiorczego sanepidu?
@krolikbartek: Za taki certyfikat na pewno będzie trzeba zapłacić, więc tu dopiero będzie popis do dawania kopert.
" mogą sobie ocenić stan knajpki po innych rzeczach" no już uważaj jak Cię wpuszczą na zaplecze, chłodnie i pokażą książeczki zdrowia.
" Dzień dobry, chciałbym zjeść tu schabowego, ale najpierw pokażcie mi gdzie trzymacie mięso" ( ͡º ͜ʖ͡º)
Za taki certyfikat na pewno będzie trzeba zapłacić, więc tu dopiero będzie popis do dawania kopert.


@brakujacychromoson: Dlaczego? Po pierwsze, jeśli miałaby to być państwowa instytucja, to przecież nie powinno tak być, no chyba że dzisiaj też tak jest i sanepid jest nieskuteczny? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A jeśli miałyby to być prywatne firmy nadające certyfikaty, to nie widzę powodu dla którego mieliby go dawać wszystkim, którzy
@krolikbartek:

o, nawet argumentum ad somalium się pojawiło

Ja Ci nie daje żadnych argumentów, ja Ciebie pytam dlaczego nie wybierzesz swojego raju a nie zostawisz nas którzy chcemy zyć w ładzie prawnym który ewoluował 200 lat. Skoro tam jest taki system i sądzisz że to lepsze niż u nas to będzie Ci dobrze. Zagłosuj nogami i mieszkaj tam gdzie masz ochotę, Ty skorzystasz, my skorzystamy.

Co jest złego w dobrowolności, zamiast
Ja Ci nie daje żadnych argumentów, ja Ciebie pytam dlaczego nie wybierzesz swojego raju a nie zostawisz nas którzy chcemy zyć w ładzie prawnym który ewoluował 200 lat. Zagłosuj nogami i mieszkaj tam gdzie masz ochotę, Ty skorzystasz, my skorzystamy.


@Epoche: Czekam tylko kiedy mi powiesz, że nie mogę proponować żadnych zmian i próbować je przeprowadzać,a jedynie zostało mi głosowanie nogami...
To Ty mi coś narzucasz, nie ja Tobie.

Dlatego generalnie
To Ty mi coś narzucasz, nie ja Tobie.


@krolikbartek: Co Ci narzucam? Że się pytam dlaczego nei chcesz zamieszkać w korwinowym raju?

Co to za argument? Czy gdyby kraje rozwinięte zaczęłyby stosować rozwiązania totalitarne, to też byś się na niego powoływał?

Żaden. Po prostu kraje rozwinięte są racjonalne i kopiują od siebie na wzajem działające skuteczne rozwiązania. Nie musisz im wierzyć na słowo. To poprostu sprawdzone wzorce wiadomo jak działąją w
@krolikbartek: Ale cudujesz. TO wyjedź do "normalnego kraju" i już. Najlepiej do UK. Tam jest Polaków tylko z 98,5 pierdyliona to będziesz miał zbyt. I kwota wyższa wolna od podatku to Ci więcej zostanie - zapomniałeś dopisać.
@Gert: No i masz racje, jak by nikt nie kontrolowal to by ktos sypal soli drogowej do mięs albo podpisywal Masłem kostki z oleju roślinnego.
Co Ci narzucam? Że się pytam dlaczego nei chcesz zamieszkać w korwinowym raju?


@Epoche: ehh, nie o to mi chodziło, mówiłem ogólnie

Żaden. Po prostu kraje rozwinięte są racjonalne i kopiują od siebie na wzajem działające skuteczne rozwiązania.

Kiedyś w to wierzyłem.

Bo brak sanepidu szkodzi mi. Musiałbym sam sprawdzać to co sprawdza sanepid. Nie będe chodził po restaurachach po zapleczach i sprawdzł czy mają umywalkę i myją ręce.

Moja propozycja