Wpis z mikrobloga

#programowanie #python #django #webdev
Hej mireczki, wraz z koncem sesji chcialbym zaczac uskuteczniac swoje wlasne #odzeradodevelopera , ale w developerce webowej. Docelowo bede chcial stworzyc strone konferencji, ktora poza tym ze ma byc sliczna () to przede wsystkim ma umozliwiac dodawanie/usuwanie/modyfikowanie warsztatow ze strony admina i zapisywanie sie na nie ze strony usera (w dwoch wariantach - z dolaczona CVka i bez niej). Dodatkowo jakies aktualnosci, dodawanie logo sponsorow, a tak to tylko statyczne opisy. Python i Django to dobry pomysl do czegos takiego dla newbie? I z waszego doswiadczenia - 3 miesiace porzadnego zapieprzu (czytaj wiecej niz 3h dziennie), ale jednak totalnie od zera ma szanse styknac na stworzenie czegos takiego?
  • 21
Python i Django to dobry pomysl do czegos takiego dla newbie?

@robber: Tak.

3 miesiace porzadnego zapieprzu (czytaj wiecej niz 3h dziennie), ale jednak totalnie od zera ma szanse styknac na stworzenie czegos takiego?

@robber: Jeśli nie ma tam wiele więcej niż napisałeś to jest to wykonalne.
@robber: Robiłeś już coś w pythonie? Tutaj wyżej piszą Ci że starczy a ja bym miał wątpliwości jeśli pierwszy raz się do tego zabierasz. Znaczy coś w 3 miesiące stworzysz ale czy będzie to nadawało się do wdrożenia to inna kwestia ;]
@robber: Zrobisz to o wiele szybciej niż myślisz. Django sam generuje panel administracyjny. Tak naprawdę zostanie Tobie do ogarnięcia HTML/CSS. Backendu tutaj jest naprawdę niewiele - dla newbie to może parę dni i to nie przez ilość roboty, ale przez potencjalne przestoje "bo czegoś nie rozumiem i szukam w sieci".

A kwestia ładnej strony... No cóż... Biorąc pod uwagę, że potencjalnie wszystko co możesz potrzebować jest gotowe... (typu np. jakaś karuzela
@robber: ja coś podobnego (tylko dużo bardziej rozbudowane) robię w node + angular. Generalnie da radę to co mówisz, zrobić w 3mce, ale ja np po tych 3 robiłem totalny refactoring następne 5. (już z nowymi funkcjonalnosciami)
@robber: Dwie sprawy. Po pierwsze, piszesz o wyglądzie strony, logach etc. Do tego potrzebny jest zmysł plastyczny i dobre opanowanie programów graficznych, co niewiele ma wspólnego z web devem. Po drugie, lepiej użyć CMSa - jest szybciej i wygodniej. Chyba że sam chcesz pisać. Jeśli nie masz doświadczenia, to zajmie Ci to trochę czasu i architektura będzie daleka od optymalnej (to drugie akurat przychodzi tylko i wyłącznie wraz z doświadczeniem i
@Wozyack: od grafiki mam ludzi, plus sam tez co nieco ogarniam, wiec te kwestie mozemy pominac. Wiem, ze CMS szybciej, ba, jako dosyc spora konfrencja nie ma problemu, zebysmy to po prostu komus zlecili do roboty, ale chce sie przede wszystkim przez wakacje sporo podszkolic, wiec pomyslalem, zeby polaczyc przyjemne z pozytecznym. A satysfakcje zrobienia strony dla konfy, ktora sie koordynuje - nie do opisania ;)
@robber: Jeśli tak, to powodzenia. Rozwijając mój wątek z dygresji - polecam poszukać stron, blogów, porad etc. na temat dobrych praktyk pisania kodu, pisania w pythonie, pisania aplikacji internetowych.
@robber: kompletnie nie interesuje mnie webdev, ale raz na studiach musiałem zrobić jakiś większy projekt i ubzdurałem sobie python i django. W pythonie piszę mało, html / css / js nie znam prawie wcale, więc trochę pod górkę miałem, ale uwinąłem się w 4 dni roboty po 12h dziennie. Pod koniec już czułem się w nim dość swobodnie, i np. zaimplementowałem sobie paginację, tak dla wprawy - tego oczywiście się nie
@robber: To na pewno jest do zrobienia w tym czasie, ale nie powinieneś się nastawiać, że masz nadmiar czasu. Zwłaszcza, jeżeli "śliczność" ma obejmować śliczne działanie wszystkich detali i w miarę przyzwoity kod, a nie tylko ładny szablon od razu po załadowaniu.

Staraj się dodawać funkcje pomału, kawałkami - dobrze jest jak najczęściej mieć działający kod. Możesz zacząć od jakiejś strony tutorialowej.
@robber: I jeszcze do śliczności: śliczność robi się html-em i - głównie - cssem. Tego nie nauczą cię raczej żadne tutoriale do django, musisz szukać czegoś innego. I koniecznie znajdź jakiś sensowny framework do tego - np. bootstrap.
@frax: hm moze troche przegialem z ta slicznoscia, przede wszystkim chodzi o usability, przejrzystosc agendy warsztatow i ofcstabilnosc dzialania. Jakies kosmiczne animacje nie sa wskazane, bo chcialbym zeby strona byla w miare lekka i dzialala rowniez na mobilnych urzadzeniach. Odnosnie tych zapisow nie wspomnialem o automatyzacji, czyli zamykaniu mozliwosci zapisania sie po przekroczeniu limitu osob oraz wysylaniu do uczestnikow maila zwrotnego, ze udalo im sie zpisac a po jakims czasie ponownego,
@robber: Nie doradzę Tobie nic w zakresie źródeł, bo mam dość odmienne podejście to programowania. Programować uczyłem się w wieku ok. 10 lat (teraz mam 23), nawet nie wiedząc że programuję. Jestem przyzwyczajony do metody "na partyzanta" i jak się uczę to zazwyczaj sam próbuję przez jakiś czas zrozumieć jak to działa i od razu próbuję zrobić coś, co jest mi potrzebne lub przyda się w przyszłości. Nie polecam tej metody,
@robber: Spodziewam się, że nie chodzi o jakieś nie wiadomo co. Niemniej, samo zapewnienie przejrzystości interfejsu przy różnych akcjach może się okazać nieoczywiste.

Bootstrap sam w sobie jest dość lekki. Jakiś zestaw stylów na początek potrzebujesz na pewno, pisanie takich rzeczy z palca jest bez sensu, a bez tego strony są brzydkie.

Co do Pythona, jedna przestroga: łatwo odnieść wrażenie, że znasz go już dobrze, po krótkim czasie używania. Tymczasem Python